OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
LinuxGizmos představuje kapesní linuxový server Ocean od společnosti iCracked. Předinstalovaným operačním systémem je Debian Jessie. Ocean je napájen baterií s kapacitou 4200 mAh a může sloužit také jako powerbanka.
Tiskni
Sdílej:
Po dnech koukání do jakéhokoli kódu budeš mít pochybnosti a obavy to dál používat Aneb sladká nevědomost. Ale musím říct, že v proprietárním softwaru schovaném před většinou uživatelů bývají o dost horší věci, než ve svobodném softwaru, který je všem na očích.
Ale takový účel splní snad jakákoliv krabička (od RaspberryPíšou to tam, RPi + powerbank + další věci co tam jsou prý stojí stejně a není to tak kompaktní.
po běžný telefon s Androidem)Android je neuvěřitelně domrvený systém, nehledě na to, že na levných mobilech bývá nezáplatovaný, s backdoory a bloatware, a cyanogenmod na to neexistuje, nebo vyžaduje extrémní hackování.
Q: I don't have a mobile phone. How can I talk to my Ocean?
A: You can use our web dashboard to fully control your Ocean...
Tak takovou sr*čku si laskavě strčte do análního otvoru!