Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Vyšla nová verze OCR software OCRFeeder s číslem 0.7. Přináší několik novinek. Hlavní jsou změny v UI, ale také v lepší podpoře rozpoznávání křivého textu. Více detailů píše v článku Joaquim Rocha - hlavní vývojář.
Tiskni
Sdílej:
OCRFeede je ve skutečnosti jen grafické rozhraní ke skutečným OCR programům. Celé vylepšení spočívá v tom, že autor přidal možnost si nastavit nějaké další volby, které se těm programům předávají a navíc volá před vlastním OCR další externí program, který upravuje deformace obrazu (předchozí verze volala jen Unpaper).
I přes tato „zdokonalení“ je výsledek rozpoznávání dosti zoufalý, a nejen pro češtinu. Kdybys našel kvalitní program OCR v CLI, který by to mohlo volat, tak by ti to fungovalo dobře. Já jsem testoval dva, se kterými do standardně spolupracuje - ocrad a tesseract. Z těch dvou byl trochu lepší tesseract. Češtinu totálně nezvládal ani jeden. Ale možná to jde nějak vyštelovat, zkoušel jsem to jen zběžně v rámci toho, že jsem to překládal do češtiny.
-l cze -o /tmp/cune $IMAGE; cat /tmp/cunePřidáte do pole argumenty výkonného programu. Stupido, viďte?