Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Mozilla na svém blogu věnovaném doplňkům Firefoxu informuje, že odebrání předvolby umožňující spouštění nepodepsaných doplňků (xpinstall.signatures.required) se odkládá na Firefox 46 (dle plánu bude vydán 19. dubna). Dle původního plánu měla být tato předvolba odstraněna již ve Firefoxu 44 (bude vydán 26. ledna). Do Firefoxu 45 se ale dostala možnost dočasného načítání nepodepsaných doplňků a uživatelé Firefoxu 44 by tuto možnost neměli.
Tiskni
Sdílej:
Jsou aspoň dvě možnosti, jak něčemu takovému říkat: přednastavení a předvolby, a třeba i nějak jinak. Máme nastavení (preferences, settings) a máme volby (options). Kdo má rád volby, dá je tradičně i tam, kde by jiný, také tradičně, použil slovo nastavení, i kdyby měl jít proti způsobu, jakým použil podle sebe nejvhodnější slovo pro tu položku (pro nastavení: konkrétní/obecné dialogové okno ještě dál rozčleněné do karet s jednotlivými nastaveními) sám autor programu/textu. To už je záležitost stylu (na straně programátora/na straně překladatele/zvyk vytvořený v průběhu času pro určité prostředí/program). No a někdo to má ještě jinak, a rád vidí pro jiné docela nezvyklé slovo možnosti.
Tady se mohli chtít před mnoha a mnoha lety vyhnout konstrukci: nastavení přednastavení, která mně osobně by krkem zas tak nelezla, buď protože jsem poměrně otrlý, nebo protože je součástí stylu, který jsem přijal před mnoha a mnoha lety, abych zjistil, že to rozdělení nevede jen podle čáry aplikace Qt - GTK, ale i podle zvyklostí zaváděných jednotlivými autory překladů všude, kam položili svoji ručku, aby tam přenesli něco osobitosti, a tím se to jasné dělení ještě trochu zamíchalo. Ale nikomu to stejně moc nevadí.