Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Odvolací soud v případě sporu mezi Google a Oracle ohledně platnosti autorského práva u deklarací API rozhodl opačně než federální soud. Podle odvolacího soudu deklarace autorskému právu podléhají. Tento krok může mít vážné důsledky pro interoperabilitu u řady softwarových projektů.
Tiskni
Sdílej:
Čo to znamená pre Linux?V podstatě nic významného. Nic se nemění.
Môže používať a implementovať Unixové API (read, wrote, socket, signal a podobné)?Může.
A znamená to, že keď niekto napíše drop-in náhradu pre niečo GPL (napríklad readline), tak to bude musieť byť tiež GPL, pretože to má rovnaké API?Pokud je API pod GPL, tak musí být pod GPL je jeho implementace. To platilo i dříve (viz např. ovladače do linuxového jádra) a nic se na tom nemění. Například u Roundcube před časem změnili licenci, aby mohly být pluginy i pod jinou licencí než GPL (protože byl zájem na tom, aby pluginy vznikaly, a to i pod jinými licencemi).
To přece není to samé. Řekl bych, že pluginy GPL aplikací či ovladače jádra musejí být pod GPL proto, že jsou slinkovány s GPL kódem. Pouhé zkopírování API je IMHO něco jiného.A znamená to, že keď niekto napíše drop-in náhradu pre niečo GPL (napríklad readline), tak to bude musieť byť tiež GPL, pretože to má rovnaké API?Pokud je API pod GPL, tak musí být pod GPL je jeho implementace. To platilo i dříve (viz např. ovladače do linuxového jádra) a nic se na tom nemění. Například u Roundcube před časem změnili licenci, aby mohly být pluginy i pod jinou licencí než GPL (protože byl zájem na tom, aby pluginy vznikaly, a to i pod jinými licencemi).
To přece není to samé. Řekl bych, že pluginy GPL aplikací či ovladače jádra musejí být pod GPL proto, že jsou slinkovány s GPL kódem.Není pravda. Je potřeba odlišovat dva případy. Jeden je, když je plugin/ovladač odvozen od kódu GPL, a to se vztahuje i na případ, že se jen využívá API, které je součástí toho programu/jádra pod GPL (jiný případ by byl, kdyby nebylo, ale to například u Linuxu neplatí). Tady se prostě bez dalšího musí použít GPL. Jiný případ je, že plugin/ovladač odvozeným dílem není (viz proprietární ovladače NVIDIA) - pak mít licenci GPL nemusí, ale stejně ho nelze šířit jako jeden celek s dílem pod GPL (pokud si to spojí uživatel, není to v rozporu s GPL).
proto, že jsou slinkovány s GPL kódemVzhledem k tomu, že se soudy neřídí striktně podle technického způsobu propojení, tak asi těžko.
The debacle started when Google copied certain elements—names, declaration, and header lines—of the Java APIs in Android, and Oracle sued.Hm, ale to samé přeci dělá projekt IcedTea se svým OpenJDK, nebo je něco jinak?
uzákoňte si, že "int main(int, char**)" je chráněno copyrightem
Předpokládám, že americké právo má něco podobného jako je v našem autorském zákoně:
Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora
Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem.