V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Odvolací soud v případě sporu mezi Google a Oracle ohledně platnosti autorského práva u deklarací API rozhodl opačně než federální soud. Podle odvolacího soudu deklarace autorskému právu podléhají. Tento krok může mít vážné důsledky pro interoperabilitu u řady softwarových projektů.
Tiskni
Sdílej:
Čo to znamená pre Linux?V podstatě nic významného. Nic se nemění.
Môže používať a implementovať Unixové API (read, wrote, socket, signal a podobné)?Může.
A znamená to, že keď niekto napíše drop-in náhradu pre niečo GPL (napríklad readline), tak to bude musieť byť tiež GPL, pretože to má rovnaké API?Pokud je API pod GPL, tak musí být pod GPL je jeho implementace. To platilo i dříve (viz např. ovladače do linuxového jádra) a nic se na tom nemění. Například u Roundcube před časem změnili licenci, aby mohly být pluginy i pod jinou licencí než GPL (protože byl zájem na tom, aby pluginy vznikaly, a to i pod jinými licencemi).
To přece není to samé. Řekl bych, že pluginy GPL aplikací či ovladače jádra musejí být pod GPL proto, že jsou slinkovány s GPL kódem. Pouhé zkopírování API je IMHO něco jiného.A znamená to, že keď niekto napíše drop-in náhradu pre niečo GPL (napríklad readline), tak to bude musieť byť tiež GPL, pretože to má rovnaké API?Pokud je API pod GPL, tak musí být pod GPL je jeho implementace. To platilo i dříve (viz např. ovladače do linuxového jádra) a nic se na tom nemění. Například u Roundcube před časem změnili licenci, aby mohly být pluginy i pod jinou licencí než GPL (protože byl zájem na tom, aby pluginy vznikaly, a to i pod jinými licencemi).
To přece není to samé. Řekl bych, že pluginy GPL aplikací či ovladače jádra musejí být pod GPL proto, že jsou slinkovány s GPL kódem.Není pravda. Je potřeba odlišovat dva případy. Jeden je, když je plugin/ovladač odvozen od kódu GPL, a to se vztahuje i na případ, že se jen využívá API, které je součástí toho programu/jádra pod GPL (jiný případ by byl, kdyby nebylo, ale to například u Linuxu neplatí). Tady se prostě bez dalšího musí použít GPL. Jiný případ je, že plugin/ovladač odvozeným dílem není (viz proprietární ovladače NVIDIA) - pak mít licenci GPL nemusí, ale stejně ho nelze šířit jako jeden celek s dílem pod GPL (pokud si to spojí uživatel, není to v rozporu s GPL).
proto, že jsou slinkovány s GPL kódemVzhledem k tomu, že se soudy neřídí striktně podle technického způsobu propojení, tak asi těžko.
The debacle started when Google copied certain elements—names, declaration, and header lines—of the Java APIs in Android, and Oracle sued.Hm, ale to samé přeci dělá projekt IcedTea se svým OpenJDK, nebo je něco jinak?
uzákoňte si, že "int main(int, char**)" je chráněno copyrightem
Předpokládám, že americké právo má něco podobného jako je v našem autorském zákoně:
Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora
Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem.