Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ve vývojové verzi univerzálního prohlížeče dokumentů Okular se objevil nový backend pro zobrazování prostého textu. Může se hodit např. ke čtení knih v prostém textu.
Tiskni
Sdílej:
To je věc nastavení.V principu určitě, a kdo se bude snažit, tak si to nakonfiguruje. Ale uvážím-li, že tyhle věci většinou nejsou invariantní vůči pořadí instalace programů a teď se mi zrovna na cosi neočekávaně spustil notepad z Wine (anecdotal evidence), bude to v praxi spíš loterie...
To je věc nastavení. Když bude výchozí nastavení (v downstreamu) dementní, bude to jako u obrázků.he?
downstream == distribuceto vím, nesouhlasím s
S tou samozřejmě Okular nic nenadělá.no nadělá, nacpe jí tam nějaký default to má vážně každý distributor zvlášť patchovat půlku každého balíčku, protože upstream není schopen zvolit rozumný default, a chudáci uživatelé, kde na to distributor nějakým způsobem "zapomene" nebo nedejbože má politiku "co nejblíž k upstreamu"? prostě mi ta poznámka přijde neskutečně pitomá - výchozí nastavení určuje upstream, nikoli downstream!
tak se vrat k windows kdyz si to neumis nastavit ;)Tím by si snad nějak pomohl? Zrovna před pár dny potřeboval kolega nastavit asociace pro obrázky. Žádné standardní postupy nefungovaly, takže jsem ho musel dočasně přidat do domain admins, abych u něj mohl v možnostech složky -> typy souborů vytvořit asociace a přiřadit ikonky. Ve Windows si jaksi uživatel nastavit asociace nemůže, ani když ví, jak na to (přičemž ve svém okolí neznám nikoho, kdo by uvedený postup znal).
Okular ma vlastni KPart - OkularPart, ktera umi zobrazovat vsechno (s pomoci 3rd party knihoven samozrejme).