Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Umělec a designer Rocky Bergen má na svých stránkách volně ke stažení papírové modely počítačů Amiga 500, Amstrad CPC 464, Apple II a dalších. Čtenáři AbcLinuxu na ně jistě dokážou dostat i Linux. :-)
OctoPi, linuxová distribuce pro Raspberry Pi s předinstalovaným webovým rozhraním pro ovládání 3D tiskáren OctoPrint, byla vydána ve verzi 0.18.0. Přehled novinek v oznámení na blogu a na GitHubu.
Mozilla.cz informuje, že Mozilla ukončuje program ověřených doplňků. Na server s doplňky addons.mozilla.org může svůj doplněk pro Firefox nahrát jakýkoliv vývojář, stačí k tomu účet Firefoxu. Po automatické kontrole (a případně na jejím základě následující ruční kontrole) je doplněk zveřejněn uživatelům. Nejpoužívanější doplňky, které splňují určité standardy, Mozilla na serveru označuje jako doporučené, a na to chtěla navázat
… více »Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
si myslim že nato určitě budou mit nějakej js framework :D :D ;D ;D
ti jako nestačí dredatá matka samoživitelka s dredatým dítětem jak koukaj z jungle doslunce černoška jak sází řetkvičky a jedniej chlápek navobrázku v růžovým tričku jak přemejšlí jestli semu jako podaří narvat internetovou patch šňůru do svýho ekovodbouratelnýho vohebnýho laptopu od applu hele???? :O :O :D :D ;D ;D
btw si nemyslim že je jakoby chytrý stavět větrný mlejny takle blízko u jungle protože ty kaktusy a lekníny seberou větrům děsně moc energie :O :D :D ;D
In 2017, Apple released its annual “Environmental Responsibility Report” with the spin that the company, one of the most profitable in the world, was on its way to make its electronics hardware almost entirely out of recycled materials. Companies like Apple are trying to paint themselves as environmentally-friendly actors leading the charge for sustainable electronics, but, as illustrated in an excellent 2017 piece by Vice Motherboard, the fact is that Apple’s mandate of forcing recyclers to pulverize and shred otherwise repairable and salvageable electronics is entirely against best industry practices and results in enormous waste. As iFixit CEO Kyle Wiens notes in the article, breaking down e-waste by shredding should only be used a last resort, though Apple and other companies who want customers buying new products quarterly to appease their shareholders would have you think otherwise. This is not even to mention the direct economic impact on consumers who are cajoled into buying a new machine to replace one that is actually perfectly serviceable for a fraction of the cost of a new one. … As you might have guessed based on what I have written previously, the worst in the mainstream computing industry is likely Apple, which deserves to be directly called-out for their practices of planned obsolescence and anti-consumer behavior, a non-exhaustive list of which includes suing refurbishers, using their T2 chip to attempt to prevent 3rd party repairs, soldering components like the SSD and RAM so they are no longer replaceable, gluing batteries in so they are not easily swappable, denying defects as long as possible (see timestamps for full list), and, of course, fighting ‘right to repair’ legislation. Before we move on, I’d like to give a special (dis)honorable mention to Intel, who stopped producing upgradable mobile chipsets with the Broadwell (4th generation) series of Core-i CPUs. Yes, you used to be able to upgrade the mobile CPUs in many older lines of laptops just as we can upgrade storage, RAM, and wireless cards in most laptops today. My own conjecture is that people just weren’t upgrading often enough, but there’s no way to know for sure what the real decision-making process behind it was.
Tiskni
Sdílej: