Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Na Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source notebooku MNT Reform (zprávička) od společnosti MNT Research. Stavebnici notebooku bez Wi-Fi a SSD lze předobjednat za 999 dolarů. Složený notebook od 1300 dolarů. Aktuální informace k notebooku lze sledovat na Mastodonu.
Tiskni
Sdílej:
- mechanicka klavesnice (ma i prime(nezavisle na SoC ci OS) uart spojeni na system controller s vlastnim mini oled) - trackball (ktere lze kdyztak prohodit za trackpad) - CPU+GPU+atd na vymenitelnem/nahraditelnem SoM - Wolfson DAC - snadna/kompletni rozebiratelnost na sroubky - snadna nahrada baterie vcetne vymeny jen 1 clanku tim ze pouziva klasicke 18650 - lze bootovat z sd karty - certifikovanej opensource hardware, schemata, dokumentace, zdrojaky k fw
Na to občas koukám (typicky protože Bystroushaak na to posílá odkazy) a nějak jsem furt nepochopil, v čem je to lepší než normální notebook. Kdyby to mělo třeba některé vlastnosti adminbooku, tak bych to chápal.Ona ta moje původní cyberdeck idea měla jít směrem použitím s HMD (asi nějak takhle, nebo takhle). Tedy pointa měla být, že to nemusí mít displej a tedy to může mít úplně jiné rozměry a funkce. Ten subreddit ovšem zmutoval do stavby různých alternativních notebooků a hádat se skoro s patnácti tisíci lidma že to není ten směr, který jsem měl na mysli úplně nefunguje, takže tomu nechávám volnou dráhu. Z těch zajímavějších buildů má k tomu adminbooku (který bych teda taky bral) filosoficky blízko tohle: https://www.reddit.com/r/cyberDeck/comments/dt9rt5/i_made_the_raspberry_pi_recovery_kit_a_cyberdeck/
Co je to za píčovinu s tím mezerníkem??? To je zase nějaká nová debilní móda, které se všichni chytí, jako těch polovičních šipek nahoru a dolů?Co je s mezerníkem? Že to není nudle od jednoho ucha k druhému? To je jedině dobře. Už není rok 1920 a konečně si někdo všiml, že lidé mají dva protistojné palce. Na tom výchozím rozložení se mi pár věcí nezdá (Delete na vnitřní straně Shiftu? fakt?), ale vůbec na tom nesejde, protože klávesnice by měla být plně programovatelná (je tam odkaz na firmware, ač to není QMK). Takže by mohla být aspoň trochu pohodlně použitelná. Byť bych vyměnil celý modul za symetrický.
Nicméně je to malé, kdyby to bylo se 14" displejem, za pár let bych o něm možná přemýšlel. A taky by v tom byl větší prostor na klávesnici se slušným rozložením.Naprostá většina klávesnic má prakticky stejné (19mm) rozestupy kláves. Tahle má jenom uříznutou půlku sloupce vpravo (sotva centimetr). Např. od thinkpadu se to skoro neliší. (Jestli někdo hodlá hudrovat o sedmi řádcích, absolutní nezájem.)
Jo, té levé strany jsem si vůbec nevšimnul, tam jsem si říkal, že se moc nedá zkazit. Pro Delete je to fakt dost blbý místoOpakuji: na ničem z toho nezáleží. Klávesnice je zřejmě programovatelná na úrovni firmwaru. „Čepičky“ kláves jde přeskládat, rovnou si objednat variantu bez popisků, popř. popisky ignorovat.Na druhou stranu ten control vedle caps locku (pokud to je caps lock) mi celkem smysl dává, i když nevím, jestli bych si zvyknul.
Myslel jsem to celkově, subjektivně už je pro mě 12.5" displej malý, pohodlná velikost (opět zdůrazňuju, pro mě) je těch 14". A v takovém rozměru už je možná klávesnice s celkem normálním rozložením.Ale zase: úhlopříčka samotná není úplná informace. Mám odpozorováno, že pro komfort užívání displeje notebooku je určující jeho výška. Pak ale 14palcový notebook s poměrem stran 16:9 výškou odpovídá 12palcovému 16:10, o klasickém 4:3 nemluvě. FullHD na 12,5 palcích mi fakt přijde na notebook celkem malé. Na druhé straně, kdyby ten displej šlo otočit pro použití jako tablet (nebo vlastně kniha), nebyl by to problém. Vůbec, zorné pole pořádně beztak vyplní leda HMD nebo nástěnný displej/plátno v adekvátní vzdálenosti (kvůli ostření). Podobně klávesnice, která musí pasovat do notebooku, je rovněž vždycky kompromis. Ne kvůli nějakému posmolenému numerickému bloku, nýbrž protože je plochá (viz „wrist pronation“). Ačkoliv by se mohla vysouvat (něco jako ThinkPad „butterfly keyboard“ TrackWrite) nebo mít rozložení jako TRON či M-System. Do podobného notebooku by se to mělo v pohodě vejít.
V dusledku je totiz programovatelna kazda klavesnice, i ta za kilo nekde z garaze. A kdyz si jich koupim 10, budu mit dostatek nahradnich dilu a navic si budu moct preskladat klavesy vcetne popisek jak se mi libi, ze?Ne, protože většina těch levných klávesnic má různé tvary kláves mezi řádky/sloupci; programovatelná je leda po výměně řadiče (což je zhruba stovka navíc).
hosicku, ti co nahodou poslepu pisou, tak jsou navykli na zcela konkretni rozlozeni, kupodivu vicemene shodny s psacim strojemprotipříklad: Píšu poslepu, momentálně na Kinesis Advantage2, ale taky plynule přecházím mezi ní a několika dalšími s diametrálně odlišným rozložením. Nejsem jediný. Nepíšu tak náhodou, nýbrž protože jsem věnoval nějaký čas tomu, abych se to naučil (kumulativně několik desítek hodin). Jiní mohli např. absolvovat kurz – někdy i ve škole.
ALe potrebuje na to ty pismenka na spravnych mistech.To jsou která? (Už jenom kvůli psaní v jiném jazyce; mimochodem ironické, že nepoužíváš korektní českou ortografii.)