Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Na Crowd Supply byla spuštěna kampaň na podporu open source notebooku MNT Reform (zprávička) od společnosti MNT Research. Stavebnici notebooku bez Wi-Fi a SSD lze předobjednat za 999 dolarů. Složený notebook od 1300 dolarů. Aktuální informace k notebooku lze sledovat na Mastodonu.
Tiskni
Sdílej:
- mechanicka klavesnice (ma i prime(nezavisle na SoC ci OS) uart spojeni na system controller s vlastnim mini oled) - trackball (ktere lze kdyztak prohodit za trackpad) - CPU+GPU+atd na vymenitelnem/nahraditelnem SoM - Wolfson DAC - snadna/kompletni rozebiratelnost na sroubky - snadna nahrada baterie vcetne vymeny jen 1 clanku tim ze pouziva klasicke 18650 - lze bootovat z sd karty - certifikovanej opensource hardware, schemata, dokumentace, zdrojaky k fw
Na to občas koukám (typicky protože Bystroushaak na to posílá odkazy) a nějak jsem furt nepochopil, v čem je to lepší než normální notebook. Kdyby to mělo třeba některé vlastnosti adminbooku, tak bych to chápal.Ona ta moje původní cyberdeck idea měla jít směrem použitím s HMD (asi nějak takhle, nebo takhle). Tedy pointa měla být, že to nemusí mít displej a tedy to může mít úplně jiné rozměry a funkce. Ten subreddit ovšem zmutoval do stavby různých alternativních notebooků a hádat se skoro s patnácti tisíci lidma že to není ten směr, který jsem měl na mysli úplně nefunguje, takže tomu nechávám volnou dráhu. Z těch zajímavějších buildů má k tomu adminbooku (který bych teda taky bral) filosoficky blízko tohle: https://www.reddit.com/r/cyberDeck/comments/dt9rt5/i_made_the_raspberry_pi_recovery_kit_a_cyberdeck/
Co je to za píčovinu s tím mezerníkem??? To je zase nějaká nová debilní móda, které se všichni chytí, jako těch polovičních šipek nahoru a dolů?Co je s mezerníkem? Že to není nudle od jednoho ucha k druhému? To je jedině dobře. Už není rok 1920 a konečně si někdo všiml, že lidé mají dva protistojné palce. Na tom výchozím rozložení se mi pár věcí nezdá (Delete na vnitřní straně Shiftu? fakt?), ale vůbec na tom nesejde, protože klávesnice by měla být plně programovatelná (je tam odkaz na firmware, ač to není QMK). Takže by mohla být aspoň trochu pohodlně použitelná. Byť bych vyměnil celý modul za symetrický.
Nicméně je to malé, kdyby to bylo se 14" displejem, za pár let bych o něm možná přemýšlel. A taky by v tom byl větší prostor na klávesnici se slušným rozložením.Naprostá většina klávesnic má prakticky stejné (19mm) rozestupy kláves. Tahle má jenom uříznutou půlku sloupce vpravo (sotva centimetr). Např. od thinkpadu se to skoro neliší. (Jestli někdo hodlá hudrovat o sedmi řádcích, absolutní nezájem.)
Jo, té levé strany jsem si vůbec nevšimnul, tam jsem si říkal, že se moc nedá zkazit. Pro Delete je to fakt dost blbý místoOpakuji: na ničem z toho nezáleží. Klávesnice je zřejmě programovatelná na úrovni firmwaru. „Čepičky“ kláves jde přeskládat, rovnou si objednat variantu bez popisků, popř. popisky ignorovat.Na druhou stranu ten control vedle caps locku (pokud to je caps lock) mi celkem smysl dává, i když nevím, jestli bych si zvyknul.
Myslel jsem to celkově, subjektivně už je pro mě 12.5" displej malý, pohodlná velikost (opět zdůrazňuju, pro mě) je těch 14". A v takovém rozměru už je možná klávesnice s celkem normálním rozložením.Ale zase: úhlopříčka samotná není úplná informace. Mám odpozorováno, že pro komfort užívání displeje notebooku je určující jeho výška. Pak ale 14palcový notebook s poměrem stran 16:9 výškou odpovídá 12palcovému 16:10, o klasickém 4:3 nemluvě. FullHD na 12,5 palcích mi fakt přijde na notebook celkem malé. Na druhé straně, kdyby ten displej šlo otočit pro použití jako tablet (nebo vlastně kniha), nebyl by to problém. Vůbec, zorné pole pořádně beztak vyplní leda HMD nebo nástěnný displej/plátno v adekvátní vzdálenosti (kvůli ostření). Podobně klávesnice, která musí pasovat do notebooku, je rovněž vždycky kompromis. Ne kvůli nějakému posmolenému numerickému bloku, nýbrž protože je plochá (viz „wrist pronation“). Ačkoliv by se mohla vysouvat (něco jako ThinkPad „butterfly keyboard“ TrackWrite) nebo mít rozložení jako TRON či M-System. Do podobného notebooku by se to mělo v pohodě vejít.
V dusledku je totiz programovatelna kazda klavesnice, i ta za kilo nekde z garaze. A kdyz si jich koupim 10, budu mit dostatek nahradnich dilu a navic si budu moct preskladat klavesy vcetne popisek jak se mi libi, ze?Ne, protože většina těch levných klávesnic má různé tvary kláves mezi řádky/sloupci; programovatelná je leda po výměně řadiče (což je zhruba stovka navíc).
hosicku, ti co nahodou poslepu pisou, tak jsou navykli na zcela konkretni rozlozeni, kupodivu vicemene shodny s psacim strojemprotipříklad: Píšu poslepu, momentálně na Kinesis Advantage2, ale taky plynule přecházím mezi ní a několika dalšími s diametrálně odlišným rozložením. Nejsem jediný. Nepíšu tak náhodou, nýbrž protože jsem věnoval nějaký čas tomu, abych se to naučil (kumulativně několik desítek hodin). Jiní mohli např. absolvovat kurz – někdy i ve škole.
ALe potrebuje na to ty pismenka na spravnych mistech.To jsou která? (Už jenom kvůli psaní v jiném jazyce; mimochodem ironické, že nepoužíváš korektní českou ortografii.)