Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Příspěvek na blogu Andrewa "bunnieho" Huanga přináší nejnovější informace z vývoje open-source notebooku pro hackery Novena. Plánovaná crowdfundingová kampaň byla spuštěna. Projekt lze podpořit na Crowd Supply. Objednat lze samotnou základní desku za 500 $, all-in-one desktop za 1195 $, notebook za 1995 $ nebo dokonce notebook ve dřevě za 5000 $.
Tiskni
Sdílej:
notebook za 1995 $ nebo dokonce notebook ve dřevě za 5000 $Ne. Za těch $2k je to „tablet“. Jen to za $5k je notebook - jako že je to otvírací a má to klávesy. Jenom je… dřevěný. A tlustý. Škoda, že to není alespoň jako TouchBook od AlwaysInnovating. Já nevím, přijde mi, že to pohřbili.
všechnoAž na procesor a FPGA…
Na té desce je interface pro 2x500MSPS ADC, pěkné SDRko by se s tím dalo udělat.Osobně preferuji spíš přidat si externí HW podle potřeby. Jinak rychlé ADC SDR ještě nedělá, největší pakárna je ta vstupní analogová část (filtry, mixér, zesilovač).
A co se otevřenosti použitých čipů týče, znáš nějaké FPGA co je open a (alespoň s přimhouřením obou očí) srovnatelné s tím od Xilinxu?Ne a strašně mě to štve.
Je to hezky ale drahy ... Vicemene si muze kazdy nechat vyrobit svuj vlastni notebook treba z hliniku nebo ze dreva nebo z cehokoli, jen ten vyvoj i vyroba bude stat nekolikanasobek bezne ceny cinskych seriove vyrabenych notebooku. Tohle je navic dostupny jako open source, takze odpada vyvoj, pokud si to chce nekdo vyrobit sam - levneji to stejne nevyrobi. Navic je to hezky modularni.
Ale dal bych prednost z kusu hliniku/slitiny na CNC celokovovemu notebooku s bytelnyma pantama (vyfrezovanyma v bloku), s pasivnim chlazenim do pres teplovodivou foli do bloku jako se chladi prumyslove pocitace. Cely vrsek nad klavesnici by byl zebrovany jako chladic. Snad jsem jeste takhle udelany notebook nevidel.
Lidi jsou z principu líní a škudliči.To jako že nějaký jiný živočišný druh vyhazuje energii a suroviny oknem? Lidi naopak jdou proti fyzice, která káže, že systém by se měl usadit v nejnižší energetické hladině a dělají si co chtějí. Otázkou je, jestli chtějí 10x dražší notebook jen proto, že má víc portů a je to opensource. Ne každý si to navíc může dovolit, i kdyby chtěl a bylo to jen 2x dražší.
Kašlať na komunitný hardware, nekopte niekto nejakého výrobcu HW nech začne vyrábať skutočné thinkpady a ja mu s radosťou zaplatím o 1100€ viacej než za konvenčný notebook.