OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V dubnu 2011 vyšlo první číslo novin Open source & praxe. Tištěný čtvrtletník přináší informace ze světa open source zdarma přímo na stůl důležitým zástupcům školství, podnikání a státní správy. Cílem je prezentovat open-source technologie a seznamovat s jejich potenciálem pro komerční, vzdělávací a veřejně prospěšné činnosti.
Tiskni
Sdílej:
Navíc by mě zajímalo jak mají vyřešenou distribuci a způsob jakým dají vůbec cílové skupině o tomhle čtvrtletníku vědět.Distribuce je z větší části přímo adresná. Vítáme návrhy vedoucí k rozšíření distr. seznamu o další organizace, kde by publikace mohla plnit svůj účel.
Návody jak s takovými programy pracovat. Recenze knih k jednotlivým aplikacímZáměrně se nepouštíme tímto směrem. Cílem je otevírat nové obzory, zvyšovat povědomí. Ne psát návody ke konkrétním aplikacím.
Firmy co používají Windows a o open source vůbec netuší, tak ty tenhle časopis těžko budou vyhledávat.Firem, kde nikdo neslyšel o (alespoň nějakém) opensource už dneska zase tolik není.
Zajímavý počin.
Aby se Linux více prosadil tak, kam my admini chceme, tak je třeba více medu mazat kolem úst managorů. Průměrný managor nejvíce ze všeho touží mít
Všechny zmíněné body jsou značně důležité a jakmile managor nabyde dojmu, že Linux je pro socky (ať už toto slovo znamená cokoli, sám nevím), tak se mu obloukem vyhne i kdyby byl Linux technicky sebelepší a super levný, přinášel úsporu práce a cokoli ...
Problém taky je, že z použití Linuxu většinou neplynou přímo žádné drobné "do vlastních kapes", žádné všimné v podobě drahých školení atd... ačkoli v tom se mohu mýlit.
Takže nechť časopis prosperuje a nechť se stane dobrým ujišťovadlem managorů, že jsou jejich rozhodnutí skvělá.