Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ačkoliv v CVS je nová verze již od minulého pátku, před několika okamžiky byla oficiálně vydána. Ano, vychází OpenBSD 6.1, první verze, která již nevyjde na fyzických nosičích (do verze 6.0 byla vydávána sada 3 CD s pěkným designem), takže podpořit projekt můžete buď prostřednictvím OpenBSD Foundation, nebo třeba vlastní usilovnou prací. Např. webová verze popisu změn na cestě mezi 6.0 a 6.1 neexistuje, neboť ji neměl kdo udělat.
Z novinek jsem zatím postřehl zejména (opět) přepracovaný build systém - release(8)
, pokračující práci na zefektivnění práce se sítí. Přejmenován je program pro práci s automaticky generovanými certifikáty - acme-client(1)
, úplně nové jsou binární patche - syspatch(8)
, přibyla spousta věcí kolem EFI.
Tiskni
Sdílej:
Např. webová verze popisu změn na cestě mezi 6.0 a 6.1 neexistuje, neboť ji neměl kdo udělat.To uz je tak spatne!?
Jestli to nebude tim, ze v jinych institucich ty junior vyvojare bohuzel pousti i k jadru OS a dalsim dulezitym vecem, ze?Spravci subsystemu Linuxu a ani Linuse, tedy lide kteri maji zaverecne slovo co tam pujde a co ne, bych osobne za juniory nepovazoval.