OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
OpenBSD Foundation se potýká s vážnými finančními problémy. Theo de Raadt hledá někoho, kdo by byl za organizaci ochoten zaplatit účty za elektřinu.
Tiskni
Sdílej:
Theo,
In situations like this, it might be a good idea to come down from your high horse (it's a mostly irrelevant OS anyway) and start treating people offering ideas - good or bad- with some f*cking respect.
I fortunately read through the thread before NOT donating.
That small donation wouldn't have amounted to much, but I am positive you being the leader of this project is the very reason no one wants to step up with serious funding.
OMG, zas jeden blbec co netusi jak to chodi...Zkuste byt mene hulvat.
Jinak zrovna VAX ma nekolik dost kvalitnich (free i komercnich) emulatoru, tak nechapu, proc to jejich "package building" nemuzou delat tam.Me uz hlavne neni jasne proc by na tom nekdo provozoval OpenBSD.
Na druhou stranu, v produkci napric celym svetem je takovych masinTo mi prijde jako polovicni silenstvi; jaka muze byt spolehlivost takoveho HW a k tomu se vaze schopnost to opravit, kdyz se to posere.
Ty prepalene ceny na ebay davaji lide, kteri se na tom snazi zbohatnout, ale malokdy to od nich nekdo koupi.Nakonec to prodaji. Kompleni VAXy v dobrem stavu se skutecne prodavaji od $ 500-2000.
Jednak pokud HW přežil dvacet let provozu, máte ho na solidní UPS a je vyroben dostatečně fortelně, tak jediné, co se vám rozbíjí…
Promiňte, ale tohle je uvažování domácího uživatele, ne velké firmy.
Jednak pokud HW přežil dvacet let provozu, máte ho na solidní UPS a je vyroben dostatečně fortelně, tak jediné, co se vám rozbíjí, jsou disky, někdy paměti a velmi zřídka větrák zdroje.Prd ho, degraduje to v case jako kazda jina elekronika a spolehlivost v realnych cislech jde dolu.
Vy vyvíjíte PRO OS, oni ten OS.Presne naopak.
A s tim/temi drivery je to podobne jako chvastat se pripojenim lustru jako kdyby to odpovidalo postaveni celyho baraku.
Systemove programovani != Vyvoj OSTo je otazka definici. Za prve, vyvoj systemoveho scheduleru, algoritmu pro memory alokace (heap, privatni slaby) ci treba vyvoj synchrozacnich struktur postavenych na HW spinlocich je vyvoj OS. Za druhe, drivery a s nima spojene subsystemy tvori podstatnou cast kodu vsech svobodnych OS. Za treti, u OpenBSD je prave oblast driveru slaba oblast, ktera to cini v praxi obtizne pouzitelne.
A s tim/temi drivery je to podobne jako chvastat se pripojenim lustru jako kdyby to odpovidalo postaveni celyho baraku.Hloupe prirovnani. Malokdo dela na baraku kompletne vse a u OpenBSD to take nepise jeden clovek, cela rada modulu je prebirana z jinych BSD projektu a oni provadi integraci. Technicky, az na par veci, neni na OpenBSD zas tak nic zajimaveho, a tech par veci nevykompenzuje slabiny systemu, cehoz praktickym dusledkem je zmineny mail.
Vonkoncom by som nesuhlasil ze OpenBSD po technickej stranke nic nedava.Netvrdil jsem.
samy sa prezentuju ako ultra secure OS len ciste pre servery a firewaly ale svojimy technologiamy skludom mozu konkurovat linuxu na desktope.Zatím mám pocit, že OpenBSD nijak významně nekonkuruje na serverech a firewallech, natož aby útočilo na trh, kde ani mnohem rozšířenější Linux nezískává žádný zajímavý podíl mimo hobby sektor.
OpenBSD má v kernelu Giant Lock. V roce 2014. Vyhodit, zadupat do země, sešrotovat. Navíc je to jeden z nejhůře zabezpečených systémů. Nehodí se ani jako server, ani jako síťový router, protože nedokáže využít moderní SMP hardware. Pro některé známé rýpaly, kteří nechápou, co je to Giant Lock, raději předem dodám, že vůbec není podstatné, zda OpenBSD podporuje SMP stroje (samozřejmě ano), ale zda dokáže využít jejich možnosti (rozhodně ne).
Dneska je asi normalni, ze se zbastli hromada zabugovaneho kodu a pak se to kvuli bezpecnosti nejak sandboxne, coz je presne to co pisatel toho clanku chce.Z toho bych pisatele nepodezíral :) Spíš je dnes dobrým zvykem budovat bezpečnostní systémy víceúrovňově, aby pokud je náhodou v aplikaci chyba (což se při sebelepší snaze prostě občas stane), existovala ještě další vrstva (třeba nějaký druh mandatory access control), která útočníkovi zabrání proniknout dál.
Z toho bych pisatele nepodezíral :) Spíš je dnes dobrým zvykem budovat bezpečnostní systémy víceúrovňově+1