Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Pokud chcete zkusit, jak se pracuje s novou verzí připravované distribuce openSUSE 11.2 a nechce se vám ji instalovat, navštivte blog Jaromíra Červenky, kde jsou k dispozici přístupové údaje pro virtuální stroj, ve kterém je tento systém k dispozici.
Tiskni
Sdílej:
Čekal jsem koho to první napadne...
Můžu vědět proč jsi to udělal? Co tě k tomu vedlo?
Vidím, že jsi se naučil používat "zypper remove" ... kdyby to bylo alespoň vtipné ...
Deset vteřin po tom co jsi to smazal, jsem to obnovil ze snapshotu
Omlouvám se předem za vulgarismy - ale "jardík" je opravdu kokot. Věřím, že většina osazenstva se mnou bude souhlasit. Nejhorší je, že mě to ani nerozčiluje, je mi ho opravdu líto.
Rád bych věděl jak takový člověk vypadá a jak se chová v reálném světě. Zda by se dokázal takhle chovat "z očí do očí". Já bych mu dokázal do tváře říct, že je kripl.
Vím, že se mu tahle moje reakce bude líbit, protože na ní čekal - ale nemohl jsem si pomoci :).Víc se už k němu vyjadřovat nebudu a znovu se omlouvám všem za tu sprostotu tady kolem :) Obvykle se takto nevyjadřuji.
Dik moc za serverik. Krasne jsem si poklikal
Mam podezreni, ze vysel update KDEcek a masina aktualizaci nejak nevydejchala a nebo tam byl zrovna lognutej i nekdo jinej a neco proved. Novy kde package to stahlo spolu s jukem na kteryho jsou se chtel juknout. Pokud jsem to fakt nakapnul ja, tak se moc omlouvam.
Zajímavá věcička ... díky.
Občas se stane, že něco vytíží CPU na 100 % a jsou odepřené služby. Bohužel nevím co to dělá, ale vypadá to pravděpodobně na Plasma v KDE. Nepomáhá nic jiného než tvrdý reset té mašiny. Zkusím napsat nějaký watchdog, který to bude dělat za mě, do té doby pokud se někomu nepodaří přihlásit nechť se mi ozve na můj mail (jabber).
Tak to vypadá, že to dělá policykit-kde :/
Momentálně to ještě při startu jakéhokoliv *DE píše oznámení o pádu gnome-settings-daemonu.
Jinak, skvělá práce, dík moc! Alespoň mám konečně možnost si OpenSUSE vyzkoušet...
Jo a ještě KDE4 tray applet vypisuje (nejspíš to čte z syslogu) nějaké kernel backtraces, ohledně SMP nebo co...
pekne, nikdy som nepouzival KDE, tak som si trochu v tom pobehal; Dik.