Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes byly představeny dva podprojekty openSUSE – nové image s nejnovějším softwarem KDE přímo z gitu postavené buď na rolling distribuci Tumbleweed, nebo na stabilním Leapu. Uživatel tak může zkoušet poslední novinky v projektu KDE i s aktualizacemi a vybrat si, jestli i zbytek systému chce co nejnovější, nebo zda zvolí konzervativní stabilní základ a novinky bude sledovat jen v KDE. Díky OBS správci balíčků KDE v openSUSE již delší dobu podporovali repozitáře s novějšími verzemi KDE, nyní k těm již vydaným přibudou i opravdu ty nejnovější změny.
Tiskni
Sdílej:
Ono to ale není tak, že by někdo byl tak moc hrr do Plasmy 5, že ji tam chtěl za každou cenu místo (relativně) stabilního KDE4. V tomhle případě se bohužel dá říct, že vzhledem k přístupu upstreamu bylo potřeba vybrat z několika špatných řešení. Alternativy byly
Ani jedna není nijak zvlášť lákavá, takže jakkoli je pro mne Plasma 5 zásadní překážkou toho, abych si Leap 42.1 nainstaloval na nějaký svůj desktop, na kterém mi záleží, nemůžu jim tuhle volbu mít nějak extrémně za zlé.
Osobně nejsem nijak nadšený ani z jádra 4.1, ale to byla taky volba ze dvou špatných řešení.
Vsetci sa zhodneme, ze KDE5 je zlo.
Zlo není KDE5 jako takové, ale to, že upstream přestal podporovat KDE4 v době, kdy KDE5 ještě není v rozumně použitelném stavu. To je dnes bohužel poměrně častý přístup podle hesla "kdybychom nepřestali podporovat starou verzi, uživatelé by nám v nové nevychytali chyby". Na druhou stranu, když srovnám, jak fungovala Plasma 5 ve chvíli, kdy se objevila v openSUSE, a vzpomenu si, jak vypadalo KDE4 v době, kdy ho tam proti zdravému rozumu natlačili jako default, je to přeci jen dnes výrazně lepší než tehdy.