Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Josef Průša před týdnem představil uzavíratelný modulární box na 3D tiskárnu MK3S+ Original Prusa Enclosure. Box vytváří stabilní tiskové prostředí, pomáhá blokovat nepříjemný pach specifických materiálů, snižuje hlasitost běžící tiskárny, …
Tiskni
Sdílej:
Pomáhá vám to někomu?Třeba PC blend vyžaduje teplotu podložky 115st, což bez bedny ta tiskárna nedá. Možná tak v létě, když je venku třicet, ale i tak bych s tím moc nepočítal. Na zkroucení - odlepení od podložky - pomohl brim; v jiných fázích tisku už se nic nekroutilo. Ani třeba prvky s podstavou 2x20mm a výškou 80mm.
V dalším podnětu pak pan David zmínil fakt, že na valné hromadě nejsou k dispozici chlebíčky ani nic ke kávěDíky za tip. Asi taky pořídím pár akcií. Nějaké konkrétní doporučení? Tady se krásně ukazuje, jak je důležité diverzifikovat - čím víc akcií různých firem člověk má, tím víc valných hromad může navštěvovat. To vám ve škole nebo v příručce investora neřeknou.
Promazal jsem ty spamy. Bohužel to můžu dělat jen po jednom, takže se na to často vykašlu a mažu jen něco. Už dřív jsem navrhoval, že by šlo napsat SELECT, který by hledal podezřelé komentáře (angličtina, komentování starých diskusí, odkazy, čerstvě založené účty…) a pak by stačila jednoduchá stránka, kde bys hromadně zaškrtal, co všechno z toho jsou opravdu spamy.
Ty účty asi někdo přejmenovává, ale taky nevím, proč ten účet rovnou nesmaže/nezablokuje nebo tedy nehlídá průběžně. Nebo by šlo dát do cronu skript, který by třeba každou hodinu smazal všechny komentáře vybraných účtů – spammer by měl pocit, že se mu spamování povedlo (a třeba by to už nezkoušel znovu?), ale jeho svinčík by tu moc dlouho nezůstal a neškodil.