Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Oz je bezpečný sandbox GUI aplikací vyvíjený v rámci projektu Subgraph OS. Aplikace spuštěné v Oz sandboxu jsou bezpečně izolované prostřednictvím namespaces kontejnerů, seccomp filtrů, capabilities a X11 je odstíněno pomocí Xpra. Oz sanbox je doporučeno používat spolu s Grsecurity pro snížení rizika prolomení kontejneru. Více viz technické detaily.
Tiskni
Sdílej:
pro me soukromi a tyhle bezpecnostni veci posledni vec na svete, co me zajimaOLOL
V takové společnosti budou hrát informační technologie klíčovou roli. Co se stane, až se pokazí internet, přijde EM vlna ze slunce a pod? Konec světa? Chaos?Chaos, samozřejmě. Tak na měsíc, dva, pak se všichni přizpůsobí. Jinak spíš než vln ze slunce bych se bál vhodně odpálené atomovky, která by ani nemusela nadělat žádné jiné škody, kromě EMP.
Tak na měsíc, dva, pak se všichni přizpůsobí.Se přizpůsobí a zjistí, že dokáží fungovat i bez transparentnosti
Nedávno jsem sháněl na Archu něco na takové to základní zabezpečení Firefoxu a ostatních aplikací, které pracují s daty z internetu a jelikož SELinux a AppArmor jsou na tomto distru divočina, tak jsem sáhl po firejail. Docela jsem si dal na desktopu práci s konfigurací (15 minut), ale třeba k vůli tomu Xpra bych si tím klidně prošel znova.
Oz sanbox je doporučeno používat spolu s Grsecurity pro snížení rizika prolomení kontejneru.To se na těch 9 dní vyplatí..., viz zprávička