Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Na webu TechSource se objevila sbírka údajně těch padesáti nejlepších programátorských citátů všech dob. Nechybí tu samozřejmě ani legendární Bjarne Stroustrup nebo E.W. Dijkstra. Jsou tu nicméně i osobnosti poměrně nečekané – Bill Clinton namátkou.
Tiskni
Sdílej:
Převedeno na život to komplet vystihnul Linux dvěma větami:
29. "Talk is cheap. Show me the code." - Linus Torvalds14. "I don't care if it works on your machine! We are not shipping your machine!" - Vidiu Platon.
BTW: Taky vám občas přijde, že by se mělo rčení sprostý jak dlaždič změnit na sprostý jak programátor?Tos ještě neviděl učitele opravovat písemky.
Beru v potaz, že jsou horší práce :)Čištění toalet v Orcu (ne, tentokrát nebudu přikládat fotografii).
Subject: [Rada] Úklid toalet brmlab Dobrý večer, rád bych Vaším prostřednictvím po několika měsících opět požádal úklidovou službu o očistu toalet naproti brmlabu. Hnijící moč měňavé barvy hrozí již čím dál víc rozlitím ze svého žlabu, zatímco rdousivý zápach tráví vše živé. Otrlejší návštěvníci brmlabu týdny zpět ještě občas sebrali odvahu na toaletu zajít, nyní však již akutní nevolnost při každé návštěvě hrozí začít vybírat si oběti. Děkujeme, XXX
BTW: Taky vám občas přijde, že by se mělo rčení sprostý jak dlaždič změnit na sprostý jak programátor?V jedné sbírce Murphyho zákonů o počítačích bylo něco ve smyslu:
Jediný jazyk, který ovládají všichni programátori, jsou nadávky.
2) citáty všech dob jsou mezi námi, ale víme jen o zlomku z nich. Dá se například předpokládat, že budou všechny, včetně těch budoucích, zakódovány někde v číselném rozvoji čísla Pí.Tohle se mi zdá silně pravděpodobné. Chtělo by to založit jednotku, která bude sledovat všechny možné podivuhodné události a snažit se z nich ty citáty odvodit. Jsou mezi námi. I want to believe.