NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Vyšel Parrot 0.9.1 "Final Countdown", poslední vydání před verzí 1.0, která vyjde zhruba za měsíc. Virtuální stroj přechází od The Perl Foundation pod taktovku Parrot Foundation a pod doménu parrot.org. Jazyky jako Rakudo Perl 6, Lua, Pipp (PHP) a další se z repozitáře Parrotu přesunují na github.com. Parrot tedy pokračuje k cíli zbavit se provázanosti s Perlem a stát se virtuálním strojem pro všechny dynamické programovací jazyky.
Tiskni
Sdílej:
Já určitě jo, ale nevím jak Vy? .
Vzpomněl jsem si na jednu prababičku o jejích 97 narozeninách. Rodina se jí ptá "Babičko, tak my Vám zase za rok příjdeme na další narozeniny, ano?" A babička na to "No, když se toho dožijete, tak zase přijďte."
Jasně bude to letos už 9 let. Já vývoj poctivě sleduji asi 3 roky (každý den konference a články). Teď si konečně začínám myslet, že je možné do dalších tří let vydat použitelný Perl 6 pro Parrot VM, viz. např. [1], [2], [3].
Ono je to Open Source. Dělat něco o volném čase není ideální. Peníze na granty tam nějaké jsou, ale nejsou lidi, kteří se dostanou tak daleko, aby na ně dosáhli. Lidi, kteří to drží pohromadě jsou naštěstí profíci a práce je baví, ale je jich málo. Navíc cíle projektu nejsou zrovna nejmenší.
Pokud to dobre chapu tak to znamena, ze bude k dispozici stabilni api pro implementaci prekladace jazyka Perl6 (jmenuje se rakudo) do bytecode parrotu.
Co to znamená? Začíná to vypadat, že je konečně na čem stavět . Taky se specifikací Perlu 6 to už vypadá stabilně. Ještě aspoň jedny Vánoce a budeme moci začít odhadovat, kdy bude Perl 6 použitelný.
Teď vážně. Bude to spíše komplikace v situacích, kdy se ukáže, že je potřeba něco razantněji předělat. Parrot bude muset být zpětně kompatibilní (v půlročních cyklech). Taky bude muset dělat, že vyhovuje všem, ne jen Perlu 6. Časem uvidíme. Tipuju, že nic zásadního se nezmění. Snad to jen přiláká další vývojáře.
Nepochopil jsem, k čemu je to dobrý a komu to prospěje. Mohl by to tady někdo jednou větou shrnout?
Nevím na co se ptáte. Jestli na Parrot VM, tak to se dá vygooglit a do jedné věty se toho moc nevejde, vezmu to trochu obsáhleji, abych si to zopakoval. Snad to bude zajímat i ostatní.
Výhody Parrot VM:
* primárně určený pro dynamické programovací jazyky
* register based VM (velký potenciál),
* interoperabilita je prováděná na velmi nízké úrovni virtuálního stroje
* open source, nezávislý na platformě,
* hodně věcí okolo je v ceně - PCT, PGE, embeding, mod_parrot, ...
"Parrot is innovative and not just a .NET or
JVM clone.", Jonathan Worthington, 2005
* http://www.jnthn.net/papers/2005-lpw-parrot-slides.pdf
"Perl 5 has two big features that make using the JVM or .NET problematic--closures and polymorphic scalars. Perl 6 adds a third (which Ruby shares) in continuations, and a fourth (which Ruby doesn't) of co-routines." Dan Sugalski, March 25, 2003
* http://www.sidhe.org/~dan/blog/archives/000151.html
* http://www.sidhe.org/~dan/blog/archives/000152.html
Zábavné video na závěr I Can Haz Cheezburger LOLCODE Parrot Compiler Toolkit.