Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Bylo oznámeno vydání verze 1.0.0 virtuálního stroje pro dynamické jazyky Parrot.
Tiskni
Sdílej:
Our next scheduled release is 21 April 2009.Že bych se začal zajímat o Parrot, když mi plánujou další release k narozeninám?
Ambice má samozřejmě velké. Ono teoreticky a "akademicky" je spouste problémů již vyřešena, jen nějak chybí inženýři, které to řešení dostanou k nám na stůl.
.NET resp. CLR a JVM jsou primárně pro statické jazyky. Moc o nich nevím, ale řekl bych, že budou mít problémy s dynamic method dispatch, first class functions, first-class continuations, parametry (poziční, pojmenované, nepovinné), ... Parrot je pro dynamické jazyky. Výsledkem je, že nemusíte nic dodělávat a dělat někde bokem, ale vše potřebné již je hotovo (Perl 6 požaduje více funkcí VM než ostatní jazyky).
Samozřejmě možné je všechno, viz. JSR 292: Supporting Dynamically Typed Languages on the Java(TM) Platform a DLR.
Já si hodně slibuju i od toho že Parrot není stack based, ale register based. Tam kde není možné použít JIT je to slušná výhoda, ale těch případů už je málo. Měla by to být výhoda i pro JIT, ale o tom jsem nic moc nečetl.
Parrot je jen VM. Python se nahradit nesnaží. Pokud někdo napíše "kompilátor" Pythonu pro Parrot VM, tak to bude super, ale není to práce na pár dnů. Spíš se Parrot bude muset ukázat na jiných frontách a až pak přesvědčí Pythonisty.
Já se těším na Perl 6 a na dynamické jazyky nedám dopustit .