V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Perl 5.12 vyšel 12.dubna (seznam novinek). Vývoj Perlu 5 po vzoru Perlu 6 a Parrotu přechází na vydávání nových verzí "podle data" namísto "podle nových vlastností". Perl 5.12.1 tedy vyjde za měsíce (a Perl 5.14 za rok) od tohoto vydání. Někteří vývojáři mluví o renesanci Perlu 5 a jiní vysvětlují ([1], [2], [3]), jak je to s vývojem Perlu 6.
Tiskni
Sdílej:
zoul@naima:~ $ port variants perl5 perl5 has the variants: perl5_10: use perl 5.10 instead of perl 5.8 or perl 5.12 perl5_12: use perl 5.12 instead of perl 5.8 or perl 5.10
sub import { warnings->import(); strict->import(); feature->import( ':5.10' ); mro::set_mro( scalar caller(), 'c3' ); }S Modern::Perl tedy člověk nedostane například feature
unicode_strings
:
#!/usr/bin/env perl use feature 'say'; sub dump_features { my $hint_hash = (caller(0))[10]; say join " | ", keys %$hint_hash; } { use Modern::Perl; dump_features; } { use feature ':5.12'; dump_features; } __END__ feature_say | feature_state | feature_switch feature_unicode | feature_say | feature_state | feature_switch
use Modern::Perl as_of => '2009-06-23'
už zdaleka není tak sexy. Use feature ":5.12"
už je celkem blízko. V principu ale souhlasím, sám Modern::Perl používám.
definice moderního Perlu se posouváA to vadí? Zrovna tak se posouvá zbytek funkcí v core, nebo verze modulů. Nechci se domáhat verze (např.) 5.10, ale chci jen jedním příkazem zapnout strict, warnings, features, případně další dobroty. Předpokládám, že verze >=5.10 budou mít aspoň přibližně zpětně kompatibilní chování. Až vznikne nějaká zásadní nekompatibilita tak začnu teprv řešit "as of".
vypeče všechny uživatele 5.10V tomhle si odporujem. Proč myslíte, že by je to mělo vypect? Respektive, proč myslíte, že by je to mělo vypect nezanedbatelně větší mírou než libovolná jiná změna mezi těmi verzemi perlu?
use feature ":5.12"
, načež mi všechen kód pozdechá, ne?
zoul@naima:~ $ /usr/bin/perl -e "use feature ':5.12'" Feature bundle "5.12" is not supported by Perl 5.10.0 at -e line 1S přechodem na novou verzi modulů samozřejmě musím počítat s tím, že mi něco nepojede. Tady bych ale narazil pokaždé, když použiju jiný „moderní“ Perl než ten úplně poslední. Možná mi něco zásadního uchází?
use Modern::Perl
znamenalo „tak moderní Perl, jak jen to jde na současném interpretu“. Přičemž na <=5.8 to nejde vůbec :)