Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na portáli change.org bola rozbehnutá petícia za natívneho Google Drive klienta pre Linux. Zapojte sa aj Vy a ukážte, že pre Google môže byť zaujímavým predajným kanálom aj čistý Linux.
Tiskni
Sdílej:
A myslíš, že když svoje účty zrušíš, že vymažou tvoje záznamy z databáze?
Zablokoval jsem si Google (a Facebook) domény přes DNS, takže to mají docela těžké.
3. nikdy ho nevymaze, takze nie je problem zabrat 10 GB na disku odpadomNo tak tím alespoň hezky zapadne mezi ostatní windows aplikace a systém samotný. Na Windows tohle patří do Best Practices
/dev/null
. Kór, když máme alternativy.
void CreatePetition (object subject)
try {
CreatePetition (not subject);
}
catch {
// found Matrix error
delete this;
CreateNewWorld ();
}
Tohle je taky jedna z možných strategií: zahltit šmíráky nepřeberným množstvím dat, tak, aby nedokázali rozlišit, co je důležité + záměrné vytváření falešných stop a kontaktů, vazeb na různé lidi a místa, které vůbec nejsou podstatné.
Viděl jsem už i virtuály s 10GB disku za něco málo přes 100 Kč měsíčně.nebyl by link pls? našel jsem jen o něco dražší, např. https://www.virtualmaster.com/cs/cloud-hosting-virtualni-servery/
Jinak menší pravděpodobnost je minimálně díky tomu, že na vlastním virtuálním serveru si můžu disk zašifrovat nezávisle na poskytovateli hostingu.Ha! Ten má co skrývat! Hned mu vydumpujeme ramku!