Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Vyšel Pidgin 2.6. V dlouhém seznamu změn naleznete řadu důležitých vylepšení a nových funkcí, velká část se jich týká XMPP. Mezi nejdůležitější patří rozhraní pro registraci služeb (Service Discovery) a podpora audio a video chatu na bázi protokolu Jingle, dále audio chat kompatibilní s Google Talk a audio i video kompatibilní s GMail.
Tiskni
Sdílej:
Service Discovery u Pidgina, no vyveste vlajku :). uz pred par lety jsem se hadal s vyvojarema Gaimu, ze je to dost podstatna featura a oni mi porad odpovidali, ze mam teda radeji pouzivat jineho Jabber klienta.
Miluju lidi, co se hadaji s open source vyvojari o tom, co by meli ve svem volnem case delat.
Jo, presne tak :)
Ono nejde o ten volný čas ... myslím, že kdyby vývojáři na takový požadavek reagovali, že nemají čas na implementaci service discovery, tak by to bylo OK, ale někteří z nich prostě argumentovali způsobem, ze kterého bylo zjevné, že problém není čas, ale to, že nějak nepochopili některé principy, na kterých jabber stojí.
hmm, takze Empathy mozu z Ubuntu zas vyhodit?