OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Christian Schaller představuje na svém blogu projekt Pinos (cgit). Zjednodušeně by se mělo jednat o PulseAudio pro video. Původní název projektu byl PulseVideo (přejmenování). Pinos by měl usnadnit přepínání mezi kamerami v aplikacích, umožnit mixování různých video vstupů nebo použití jedné kamery současně v několika aplikacích. [Phoronix]
Tiskni
Sdílej:
Je v nastaveniach pavucontrol povolených viac výstupov?Já jsem si myslel, že PA funguje automaticky, ne že musím jít a vyjmenovat, co mi má další nabídka ukazovat.
$ cat ~/bin/sound-setup #!/bin/bash case "$1" in 'default') pactl 'set-card-profile' 'alsa_card.pci-0000_00_1b.0' 'output:analog-stereo+input:analog-stereo' pactl 'set-card-profile' 'alsa_card.pci-0000_00_03.0' 'off' ;; 'hdmi2') pactl 'set-card-profile' 'alsa_card.pci-0000_00_03.0' 'output:hdmi-surround-extra1' pactl 'set-card-profile' 'alsa_card.pci-0000_00_1b.0' 'off' ;; esacTímhle přepínám mezi HDMI a vestavěným repráčkem. Tím, že ten druhý výstup vypnu, tak na něj přehrávající aplikace jsou přesměrovány někam jinam díky module-rescue-streams (nebo něčemu takovému; je to v defaultní instalaci zapnuté). Je ale potřeba vypnout ten druhý výstup až po zapnutí prvního, jinak se přehrávání zastaví. Druhou možností je skriptem projít všechny přehrávající streamy a nasměrovat je správně, ale to mi přijde zbytečně komplikované.