Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Plausible Analytics (zprávička), alternativa ke Google Analytics, mění licenci z MIT na AGPLv3: Změna nijak neovlivní uživatele naší cloudové služby, ani uživatele provozující vlastní instanci. Rozladěno může být několik korporací, které nám zkouší konkurovat naším vlastním softwarem bez toho, aby do něj připívali zpět.
Tiskni
Sdílej:
Zhrzeni pohrobkove se snazi nejak pomstit.vaše psychoanalýza je doopravdy úchvatná. Navštěvuje vás v ordinaci celý vývojářský tým Plausible Analytics? Máte svolení takhle publikovat důvěrné informace?
S GPL prijde zakonite stagnace a uzivatele z toho budou profitovat pouze tak ze pobezi za lepsim produktem.Bylo mi ctí se přečíst názor takového odborníka na produkt, obchodní strategii a licence.
V tom je proste MIT vyhodnejsi protoze odvozene dilo je mnohdy daleko lepsi nez original a vede k pokroku.A já blbec žil v představách, že to jaké je odvozené dílo nezávisí na licenci, ale na vývojářském týmu. Ještě jednou díky za tu neskonalou moudrost. Až se někdo po přečtení téhle odpovědi zamyslí, proč odpovídám na takovéhle shit-posty - je večer, ještě se mi nechce spát a asi bych mohl dělat něco užitečnějšího, ale taky se mi nechce.
Většinou to bývá tak, že konkurence nemá nic, vezme tvůj produkt pod ne-copyleftovou licencí, přidá k němu něco málo (někdy jen marketing) a prodává ho jako službu.
Proto je lepší vydávat vlastní software pod copyleftovou licencí, protože pak je zaručeno, že uživatelé (a tím zpravidla i ty) dostanou zdrojové kódy toho, co bylo k tvému produktu přidáno – a i kdyby nic přidáno nebylo, budou mít možnost stažení původních zdrojových kódů a lépe se dozví, kdo je původním autorem a komu vděčí za tento software (tobě).
Zatímco když použiješ ne-copyleftovou (permisivní) licenci, tak je tvůj software pro uživatele většinou neviditelný, je to jen nějaká knihovna kdesi uvnitř, o které uživatel ani neví – a to i když hraje klíčovou roli v dané aplikaci nebo službě.
Psal jsem o tom už před víc jak deseti lety, viz články: Kouzlo licencí svobodného softwaru nebo Softwarové licence – kterou si vybrat? – tak je fajn, že už na to přicházejí i ostatní.