Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Po letech vývoje byl právě uvolněn stabilní GIS GRASS 6.0.0 - nejlepší svobodný GIS. Nová verze obsahuje především výrazně lepší podporu vektorových dat a spoustu dalších vylepšení. Jako grafické rozhraní lze použít např. QGIS.
Tiskni
Sdílej:
Ako tak som pochopil, ze to co existuje je GIS - Geograficky informacny system. Tiez som sa dopatral, ze zvycajne sa pouziva nejaky engine pre spracovanie geografickych dat - napr. Grass - spominany v spravicke a nad nim existuje nadstavba, ktora z enginu/kniznice robi aplikaciu - napr. QGis. Okrem toho, ale clovek potrebuje data, ktore ta aplikacia ukazuje. A tie su zasa niekde inde. Navyse casto tieto aplikacie predpokladaju spolupracu s nejakym GPS zariadenim.
Mrkol som sa na tu linku na QGis - znova: ak viete o com GIS su, tak asi vam 'major features':
Predpokladajme, ze uspesne nainstalujem Grass a QGis. Nemam GPS. Mohol by, prosim, niekto znaly problematiky povedat v par bodoch co QGis dokaze pre koncoveho pouzivatela? Potrebujem data. Ako spoznam, ktore data su mi k niecomu a ktore nie? Kde presne ich najdem?