Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Od 24. listopadu bude možné předobjednat přenosný počítač Pocket Popcorn Computer (Pocket P.C.) s 1.2 GHz Quad-Core ARM Cortex-A53 CPU, 2GB DDR3 RAM, 32GB eMMC Memory, 4.95" Full HD IPS LCD a 3200 mAh Removable Battery. Počítač by měl být odesílán v květnu 2020. Předinstalován by měl být Debian 10.
Tiskni
Sdílej:
Politiku do toho tahas ty.Citacion needed.
Mám čínsky AGM ktorý používa naraz GPS, GLONASS a aj Beidou2
AGM Air-to-Ground Missile AGM Air-to-surface Guided Missile AGM Attack Guided Missiletím, bych se tady nechlubil, ale whatever...
reportovanú nepresnosťto je za zaprvé odhad nepresnosti, zadruhé obvykle hausnumero, pod marketingovym tlakem - ja mluvim o realne nepresnosti pri zaznamu trasy (oproti presne mape, oproti jinym navigacim/nastvení, oproti sama sobe - ano testoval jsem stejnou navigaci/nastavení víckrát na jedné trase, stejně jako víc navigací/nastavení současně)
reportovanú nepresnosť pod 10m. Keďže zabudovaný prijímač nemá ochranu pred odrazmi signálu, tak sa na presnosť v jednotkách decimetrov nedostanem.10 m je dost špatně, to už je na záznamu trasy vidět nepěkným způsobem - například pří stoupání po klikatici do svahu křižuješ vlastní stopu v záznamu - ano, přesně to vidím často s GPS+Glonass, s GPS+Galileo jen vyjímečně. Dobře zaměřenou keš při geocachingu s Garminem s helikální anténou (i ve starém GPS only režimu) najdeš mnohem přesněji než na 10 m, za dobrých podmínek +- 3 m. Spolehlivě. Galileo je lepší.
O akej nepresnosti Ruského Globálneho Navigačného Satelitného Systému to furt píšeš, o politickej?O politice tu žvaníš jen ty. Dostal si pokyn šířit, že co je ruské, je nejlepší? Co já vím, možná máte na těch satelitech nejrychlejší hodiny (jestli ti to udelá radost)...
AGM A8.Mám čínsky AGM ktorý používa naraz GPS, GLONASS a aj Beidou2tím, bych se tady nechlubil, ale whatever...
Kontroloval som si to so záznamom trasy na mape, a nikde sa mi to nekrižovalo. Teda, okrem situácií keď som bol pod silnou strechou kde mi to strácalo signál.reportovanú nepresnosťto je za zaprvé odhad nepresnosti, zadruhé obvykle hausnumero, pod marketingovym tlakem - ja mluvim o realne nepresnosti pri zaznamu trasy (oproti presne mape, oproti jinym navigacim/nastvení, oproti sama sobe - ano testoval jsem stejnou navigaci/nastavení víckrát na jedné trase, stejně jako víc navigací/nastavení současně)
Detto.reportovanú nepresnosť pod 10m. Keďže zabudovaný prijímač nemá ochranu pred odrazmi signálu, tak sa na presnosť v jednotkách decimetrov nedostanem.10 m je dost špatně, to už je na záznamu trasy vidět nepěkným způsobem - například pří stoupání po klikatici do svahu křižuješ vlastní stopu v záznamu - ano, přesně to vidím často s GPS+Glonass, s GPS+Galileo jen vyjímečně. Dobře zaměřenou keš při geocachingu s Garminem s helikální anténou (i ve starém GPS only režimu) najdeš mnohem přesněji než na 10 m, za dobrých podmínek +- 3 m. Spolehlivě. Galileo je lepší.
Stále sem dávaš technicky nepodložené tvrdenia, a priložil si k ním aj nesprávnu ukážku vojenskej techniky. A zabúdaš že Beidou2 je Čínska navigačná sieť. Toto je z tvojej strany slabé aj ako politická agitácia.O akej nepresnosti Ruského Globálneho Navigačného Satelitného Systému to furt píšeš, o politickej?O politice tu žvaníš jen ty. Dostal si pokyn šířit, že co je ruské, je nejlepší? Co já vím, možná máte na těch satelitech nejrychlejší hodiny (jestli ti to udelá radost)...
As an example, GPS coordinate reference frame is WGS84 whereas Galileo uses Galileo Terrestrial Reference Frame (GTRF); their difference is expected to be within 3 cm, hence guaranteeing interoperability for most applications [2]*Time Reference Time reference frames refer to the international civilian time standard: Universal Time Coordinated/ Atomic Time (UTC/ TAI). Although GPS Time and Galileo System Time (GST) are expected to be within the nanoseconds order of magnitude, the service providers have agreed to broadcast the GPS/ Galileo time offset which can be used at the receiver.
Ovšem za špatného počasí, v lese, mimo signál, v úzkém údolí mezi skalami a pod mokrým listím ten tvůj telefon nebude tušit ani na kterém kontinentě se nacházíIMO telefony se v tomhle za posledních cca 5 let dost zlepšily. Můj Nexus 5X mi bez problému chytá polohu se snesitelnou přesností třeba v letadle nebo někde v horách zcela mimo dosah GSM, WiFi, SBAS atd. Jasně, dedikovaná outdoor navigace bude určitě lepší snad ve všech parametrech, to asi není potřeba zdůrazňovat, ale ten rozdíl zdaleka není takovej jako v minulosti...
A mimochodom, pochybujem že starý civilný garmin bude mať vyššiu presnosť ako nový telefón.Jo, a jakou magii by ten telefon ziskal lepsi presnost? Jako jsem si jenom trochu rejpnul, protoze jsem myslel, ze si osvezim statistiku, a misto toho jste skoncili u regalu v lidlu. :(
Presné údaje z toho dostaneš až po natiahnutí do obslužnej aplikácie ktorá premietne LOG na reálny reliéf, preráta výškové rozdiely a upraví štatistiky.To se ale dělá i s mobily. Viděl jsem párkrát, jak se několik různých telefonů dost rozcházelo zejména ve vertikální poloze (asi protože VDOP je typicky horší než HDOP). Zejména u ne-nejnovějších telefonů byly z mé zkušenosti data třeba ze sportovních tracků co se výškových dat týkalo úplně nahouby.
Btw zajímavé je, že na začátku sis stěžoval, že ti to blbě fungujCitacion needed. Teda pokiaľ myslíš ten cold start za minútu a pol bez almanachu AGPS ale s dvoma kanálmi almanachov SBAS , tak to je dobrý čas. Aj keď by mohol byť lepší. Samotné GPS má v tomto prípade studený štart 15 minút zo svojej povahy, častejšie ten almanach nevysiela. To ale nesúvisí s tvojím vysvetľovaním že GLONASS ževraj vnáša nepresnosť. Skús to tvoje tvrdenie o tom vnášaní nepresnosti doložiť.
GLONASS’ actual user accuracy is conceding now on average to GPS. If a GPS receiver can theoretically fix a position in an exposed location to within no more than 3 meters to 4 meters, for GLONASS this figure is within 7 meters to 10 meters.https://www.rbth.com/science_and_tech/2014/01/10/glonass_dispelling_the_myths_around_russias_gps_33183.html
pod jednoduchou plechovoumyslel jsem, ze se bavime o skutecne strese, ne jednoduche plechove :) u nas se i lidly evidentne stavi poctiveji
Pokud to bude pod 100 usd, ok...pokud do nich zainvestujes na nakup dilu po paletach a vyrobni linky na milion kusu tak by to slo, jinak jde ovsem jen o blbe ((anonymni)Odin)kecy
With mainline Linux, you are sure to have the latest software with all known security issues patched.
To neodpovídá na otázku, že?Ale vede mě to k otázce, jak bude použitelný ten Debian na pětipalcovém displeji se 445 ppi.Keby mal možnosť externého displeja, tak v pohode.
Pre vstavaný displej odporučím výlet do histórie, kde ľudia radi používali PDA Compaq s Linuxovým FW. Bolo to viac ako v pohode použiteľné.iPAQ jsem měl. Nevím, jestli ještě Compaq, nebo už HP, ale to je asi fuk. Taky HP Jornada a různé modely Palm Tungsten. Vracel bych se k tomu hodně nerad. Nokia 770/N800/… byla obrovský skok vpřed, co se týče uživatelských rozhraní (Hildon). Ale od té doby mají tyhle systémy (např. GalliumOS nebo ten výchozí pro OpenPandoru) z nějakých podivných důvodů předinstalované Xfce, které je v praxi těžko použitelné. Na tomhle zařízení inzerovaném v OP má běžet Debian 10, nikoliv 4.
Predpokladám že v tomto prípade to bude rovnaké, ak sa grafické rozhranie postaví správne ku rozlíšeniu a veľkosti displeja.Bingo. Takže co tam bude ve skutečnosti za uživatelské rozhraní?
Běžně používám sluchátka, která se dělají nějakých 30, 40 let s minimálními změnami, např. Sennheiser HD 25 nebo Beyerdynamic DT 250, a taky těch 30, 40 let zjevně v aspoň některých případech vydrží, popřípadě je lze přímočaře opravit (náhradní díly jsou i oficiálně k dispozici).Ono se to vztahovalo k tomu cannonu. Přičemž ta sluchátka, která zmiňuješ, používají klasický jack (zatímco HD 700 či 800 mají cannon). A propojovat to vzájemně přes další redukce mi nepřijde úplně ideální. Ale ta zmínka o koupi sluchátek třeba za desítky tisíc už byla jen takový přídavek. Spíš mi šlo o to, že argumentovat konektorem, který je s trochou nadsázky větší, než ten notebook, je docela absurdní.
A tak v tom roce 2010 to ještě bylo na hraně - pro nás, co trávíme většinu času v terminálu, celkem použitelné. [...] Ale dneska by to chtělo té paměti fakt víc.pokud travis vetsinu casu v terminalu, tak AC100 s 512MB RAM + Xubuntu asi na par destitek terminalu pustenych najednou vystaci
TTN: pokrytí mizerné, zdarma, máš 30 sekund air time za den, kolik dat protlačíš záleží na kvalitě signálu (horší signál → extrémní zpomalení přenosu), odpovídá to 1-20 kB.To už je lepší i packet radio ne?