sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Společnosti Adobe, Apple, Facebook, Google, Microsoft a Mozilla společně oznámily konec Flashe. Podpora Flashe oficiálně skončí na konci roku 2020.
Tiskni
Sdílej:
Obávám se, že v té době bude zase jiné svinstvo, třeba DRM v HTML5. Flash by vymřel i bez tohoto oznámení.
nejakym nadupanejsim javascriptemUff. S javascriptem to ma spolecne jen to, ze to lze ve fallback modu implementovat v javasriptu. Ve skutecnosti je to virtualni masina s plnokrevnym JITem implementovana v prohlizeci, takze to je v podstate reseni podobne flashi.
ted planujou vydat i nejakou specifikaciZaspal jste dobu. Draft specifikace je jiz k dispozici a Chrome to podporuje jiz od verze 57 a Firefox od verze 50. Zkuste si demo zde.
Spíš na tom není nic dobrého.
Flash by nebyl zase tak špatný, kdyby byl otevřený. Vlastně by byl celkem fajn.
Pokud tyhle firmy protlačí proprietární HTML5 DRM modul do prohlížečů uživatelů, tak jsme si smrtí Flashe nijak nepomohli – spíš naopak, protože přijdeme o (alespoň občas) přínosnou technologii – Flash šel totiž používat i k prospěšným věcem, zatímco DRM je čisté zlo.
Ne, je úplně stejně špatné.
Jen ten Flash měl i pozitivní vlastnosti a mohl být užitečný.
Flash má nějaké dobré vlastnosti a pak zásadní vadu, že je proprietární. DRM v HTML5 má jen tu zásadní vadu.
Vždyť ti to píšu, nevím, co víc k tomu dodat…
Snad jen, když se budu snažit vidět současný vývoj z té lepší stránky: pozitivum je v tom, že HTML5 DRM se dá snáz odsoudit, protože je to čiré zlo, zatímco u Flashe sice člověk řekl, že je to zlo, ale další mu oponovali: „ale je dobrý k tomu a tomu a není pro něj (v rámci webového prohlížeče) adekvátní náhrada“.
Flash by nebyl zase tak špatný, kdyby byl otevřený. Vlastně by byl celkem fajn.Flash byla asi nejděravější technologie v historii lidstva, nemluvě o absurdních nárocích na hardware. Ideální by bylo, kdyby mu vyhlásili fatwu, smazali ho z dějepisných knih a tvářili se, že nikdy neexistoval.