Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
V programových tézach vznikajúcej pravicovej vlády na Slovensku sa objavila aj explicitná podpora voľne dostupného softvéru: "Budeme v maximálnej miere využívať voľne dostupný softvér vo verejnej správe". Viď kompletný dokument.
Tiskni
Sdílej:
Je to pravdepodobné. Ale táto vláda vyzerá zaujímavo a možno prekvapí.
To je téměř povinná a čistě formální součást programu každé nové vlády.
Každý ví, že je třeba šetřit, že dávat peníze daňových poplatníků Microsoftu je v podstatě zločin a že by se to mělo nějak zarazit. Ale nikdy se to nestane, protože Microsoft velmi dobře ví, jak si získat přízeň politiků i úředníků.
Když si Microsoft dokázal zaplatit vznik ISO standardu, přesvědčit nějakou vládu pro něj bude velmi malé sousto.
A kromě toho, dokud někdo mluví o „maximálním“ (nikoliv výhradním) využití open-source, v podstatě jen tak žvaní do větru. Kdo a podle čeho posoudí, co to znamená maximální využití?
A čo je negatívne na tom partnerstve? Heterosexuálom to môže byť ukradnuté a homosexuálov to prestane obmedzovať. O legalizácii drog by sa dalo polemizovať, ale opäť nevidím veľké negatíva. Stačí si uvedomiť, že najväčšie drogy už dávno legálne sú A je to rozumné, lebo prohibícia bol ďaleko horší variant. Jediné, čo dosiahneš, je presun na čierny trh a stratu kontroly nad danou surovinou (čo je presne to, čo sa deje v prípade tvdších drog).
Adopcia je druhá vec. Aj keď ani tam nevidím principiálny problém. Určite je to normálnejšia rodina, než vyrastať niekde v decáku...
Ja viem, že je to len dekriminalizácia a len marihuany. Ale nevidím problém ani v silnejších požiadavkách.
Určite je to normálnejšia rodina, než vyrastať niekde v decáku...OMFG ty niesi nahodou tiez z takejto rodiny? Resp. sa ta pytam chcel by si byt? Asi nie co?
Prečo nie? U mňa je to poriadie:
Alebo ty kladieš tú homosexuálnu rodinu ešte nižšie než vyrastanie na ulici?
No, určite viac ako počas prohibície v USA v 20. a 30. rokoch.
Ale inak je pekné, že si vypichol najmenej zaujímavé body, ktoré sa ani nedostali do koaličnej zmluvy. Veci ako ekonomické a protikorupčné opatrenia, tie nikoho nezaujímajú. Hlavne, že sa môžeš pri pive pobaviť nad buzíkmi, trávou a pánbičkármi...
Hlavne, že sa môžeš pri pive pobaviť nad buzíkmi, trávou a pánbičkármi...Hádžeš ľudí do škatúľ? Ľahšie potom rozlišuješ svet?
Boj proti korupcii by ti ukradnutý byť nemal. Vďaka Ficovi a všetkému čo nakradol máme teraz úžasnú zadĺženosť, takže sa ťa to nakoniec dotkne, či chceš alebo nechceš. A za druhé, ten protikorupčný balík už je v koaličnej zmluve a je to jeden z hlavných bodov na programe tejto vlády. Kto tomu verí, nie je snílek, ale človek, ktorý trochu sleduje udalosti ostatných dní. Ty si pre mňa za mňa buď pesimista, ale mne táto nová vláda dáva trochu nádej, že sa veci zlepšia (aj keď oproti tej minulej to už horšie byť nemôže, nech sa budú snažiť akokoľvek...).
He? Ty si začal so stupídnym (hneď na niekoľkých úrovniach) komentárom. Tak sa moc nečuduj
Odkedy sa faktom hovorí viera?
V boji proti korupcii pomohol už samotný odchod Fica, na to nie je treba vieru... Toto pomôže ešte trochu viac. Nič nie je dokonalé, ale uberajú sa správnym smerom (transparentnosť). Ja sa samozrejme tiež nechám prekvapiť, jak to nakoniec celé dopadne
Prečo by sa im tak nemalo hovoriť? Fakt je všetko, čo sa dá doložiť. Tak či onak, je to prvá vláda, ktorá má takýto komplexný balík aspoň v pláne zaviesť (na rozdiel od bežných fráz typu "Budeme sa snažiť o zníženie korupcie."). A nejedná sa len o túto oblasť koaličná zmluva obsahuje kopu zaujímavých vecí. Jak to dopadne, to zhodnotíme o 4 roky (a niečo už skôr). Nateraz mám ale z tej vlády rozhodne dobrý pocit.
Ne tak úplně. Kupuje licenci na použití software a žádná další práva k tomu software nemá. Zejména ho nesmí nijak podrobněji zkoumat, šířit, upravovat a tak dále. Takto si volně dostupný software nepředstavuji.
Dlužno ještě podotknout, že škola sice ten software dostane s jistou slevou, ale za podmínky, že každý počítač, který od toho okamžiku kupuje, bude mít nainstalované pouze Windows. To je ošklivá past, která vytváří vendor lock-in a technologický dluh. Pak neexistuje prostor pro vyzkoušení jiné platformy, a to ani na jednom jediném počítači.
Třeba tady něco je:
Jak postupovat při koupi nového PC a nákupu operačního systému?
Akademické multilicenční programy nenabízí plnou verzi klientského operačního systému Windows, proto doporučujeme pořizovat počítače s jeho OEM licencí.
Otázka je, zda si škola smí objednat například počítače s předinstalovaným Ubuntu... Myslím, že ne, ale nepodařilo se mi najít online kompletní text příslušné smlouvy uzavírané se školami. Už dva lidé, kteří se zabývají správou sítě na středních školách, mi tvrdili, že pořízení počítačů bez OEM licence na Windows by vedlo ke ztrátě nějakých cenových výhod. Přiznám se, že podrobnosti neznám.
Closed-source freeware považuji za ještě větší bezpečnostní hrozbu než Microsoft. Za volně dostupný software bych neoznačil ani jedno, ani druhé, bez ohledu na cenu.
Já si pod pojmem volně dostupný software představuji zdrojové kódy, které si můžu podle libosti přečíst a sám na svém stroji přeložit.
Já si pod pojmem volně dostupný software představuji zdrojové kódy, které si můžu podle libosti přečíst a sám na svém stroji přeložit.Pokud půjdu do extrému, tak si můžu pod volně dostupným software představit software bez jakýchkoli funkčních restrikcí na čtení, použití a šíření binárky i zdrojových kódů. Takže by v žádnym případě nemohla projít GPL, řekněme, že by se vešla tak leda BSD a podobné, které víceméně požadují pouze uvedení autorů, což software funkčně neomezuje. Ještě jsem nezabředával do rozdílů mezi právní stránkou a názoru autorů licence. Protože lidi od FSF tlačí často víc než by umožňoval samotný autorský zákon (například označením volání funkce za odvozování díla).
Volně dostupný přece nemusí znamenat totéž co volně šiřitelný.
Volně dostupný přece nemusí znamenat totéž co volně šiřitelný.Software, který je volně dostupný, ale není šiřitelný, už zítra být dostupný nemusí :). Takže technicky řečeno máš pravdu, ale v praxi to není k ničemu.
„Zavedieme zverejňovanie všetkých zmlúv, faktúr a finančných transakcií, týkajúcich sa verejných zdrojov na internete, ako podmienku ich platnosti, okrem toho aj do minulosti zverejníme všetky takéto obchodné zmluvy, kde zmluvnou stranou je štát, orgány verejnej správy, obchodné spoločnosti so 100%-ným podielom štátu.“ - Toto je vyborne. Som zvedavy, ako dlho im bude zverejnovanie starych zmluv trvat.Myslím, že toto je skvelé využitie Linusovho zákonu mimo programovania.