Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V souvislosti s koronavirem SARS-CoV-2 a onemocněním COVID-19 vzniká celá řada open source projektů. Zmínit lze například ochrannou polomasku vytisknutelnou i na běžné 3D tiskárně bez použití speciálních materiálů BUT–H1 nebo obličejový ochranný štít.
Tiskni
Sdílej:
materiál improvizovaného filtru (například kabinový filtr automobilu, HEPA filtr vysavače, filtry pro čističky vzduchu apod.),
určitě ho nemá protože je to standard respirátorů nééé fitrů a znamená že filtrama maximálně neprojdou 2% vdechovanýho vzduchu a pudou nějak vokolo a taky že zachytí 99% vzdušnejch částic. dobrý vysavačový pytliky zachycujou až kolem 95% což by jako možná s uplně přimhouřenejma vočima mohlo jakoby znamenat že nacpat ho do respirátoru se bude blížit ffp2. akorátže zkrz pytlik se vo dost hůř dejchá a budeš víc cucat vzduch různejma netěsnostma respirátoru a je votázka jestli se vubec vejdeš do 8% leakage ffp2 s rozměrama nějakejch 7*7 jima použitýho filtru :O :O :'( :'( filtr by měl mit věčí povrch aby se snim líp dejchalo a klad menší vodpor ;D
ale jako furt lepší než hadr kolem xiftu to zas jo ;D
ale houbičky s voctem ;D
vim vo řadě lidech z vokolí 3d tiskáren co uplně nezávisle na sobě ve stejnej čas začali s vývojem různejch těch dejchacích náhubků obličejovejch štítů polomasek respirátorů a tak dál. některý možná brzo pudou i do volnýho prodeje :O :O ;D
noa koukám že jedni už dofinišovali a prodávaj hele :O ;D
multicult.fm | monokultura je zlo | welcome refugees!
proč mi tvoje patička jakoby k sobě stěma názorama na koronavirus štimuje dohromady :O :O :D :D ;D
na to ti jako chybí hóóódně empatie ;D