Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Na touchbook.cz vyšel článek popisující uživatelské zkušenosti s používáním netbooku Touch Book od společnosti Always Innovating. Na netbooku běží distribuce AI OS.
Tiskni
Sdílej:
Pro přehrávání používám MPlayer, který automaticky používá akceleraci videa,Jo? To odkdy?
Pravou navigací je Navit, která je vyvíjena a prodávána i komerčně. Navit je však potřeba nejdříve trochu nastavit.Si snad dělá prdel, navit byl a je vždy pod opensource licencí.
vim ~/.emacs
Pravou navigací je Navit, která je vyvíjena a prodávána i komerčně. Navit je však potřeba nejdříve trochu nastavit.v té jeho větě není slovo o tom, že Navit je FREE jako takový. Slovo vyvíjena a prodávána komerčně připadá jako, kdyby NavIt byl čistě placený a to není.
... prodávána i komerčně ...Jenže tam je mezitím "i" což té větě nedává tak kategorický význam.
Jenom nevím, jestli už nějak vyřešili to nabíjení horní baterky.Prdlajs.
Takto sa konkurencny boj nevyhrava.Good point. Založ StillInnovating, stáhni si schémata a SW (je to GPL) a posílej na Slovensko. Určitě AI na trhu převálcuješ a vyděláš spoustu peněz.
podobny hardver za rovnaku cenuKde?
V obchode ? Sice vacsinou nie primagnetizovatelne na chladnicku a s intelom. Ale babrat sa s riscom, je zrejme zaaabava, kedze je to menej podporovane a menej aplikacii pren existuje :D
Jen je škoda, že PandaBoard má jen 2x USBNo jo, tohle jsem vlastně ještě nevyřešil. Těch 6 USB je docela luxus (BT vůbec nepoužívám, takže jsem ho rovnou hodil do), ale u boardu bude ještě minimálně potřeba klávesnice a myš. Takže budu doufat v sílu nějakého rozbočovače.
Kazdu chvilu nam tu vyhadzuju muslimski teroristi vladne budovy do vzduchu a kradnu postove zasielky.No moc bych si srandu nedělal, protože přesně tak se ti taliáni tam pod váma (a částečně u vás) chovají. Se pak nemůžeš divit když si vás needukovaný cizinec splete s nějakou zemí třetího světa. Ostatně ten příměr se Srbskem nebyl vůbec od věci. Vždyť jak má cizinec vůbec poznat kde končí Horní Uhry a začínají ty Dolní, když je div že na sporném území ještě není Národní garda? By stačil malý omyl Googlu a mohlo by to skončit jako v Bolívii. A pak tam posílej zásilky.