Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Součástí programu 13. ročníku Real-Time Linux workshopu je dvouhodinová večerní plavba účastníků a přednášejících lodí Čechia po Vltavě, spojená s večeří. Z kapacitních důvodů byla zamluvena větší loď, proto je tato akce otevřená i pro další zájemce. Máte-li zájem o osobní setkání a případně i neformální seznámení s vývojáři, co se podílejí na vývoji linuxového kernelu přímo v Praze, máte jedinečnou příležitost.
Vyplouváme z náplavky na Františku v pátek 21. 10. ve 20:00.
Cena lodního lístku, včetně večeře je 500 Kč/os. Nápoje si platí každý sám. Loď je pro 200 pasažérů a volná kapacita je cca kolem 60 míst.
Tiskni
Sdílej:
Osobně jsem však s návštěvou české populace velmi skeptický. Ta si totiž obvykle nechá pro kačku vrtat koleno.no tak já mám spíš problém, že teleport ještě nevychytali, takže raděj navštívím sraz LvB v Ivanovicích ... což mi připomíná, že musím vynadat Láďovi, že sem nedal pozvánku (nebo jsem ji přehlíd?) i když popravdě, nevím, jestli by mě to nalákalo i bez těch logistických problémů, neb vývojáře jádra potkávám denně a Prahou jsem se plavil docela nedávno
Docela mě pobavila představa jak si to Čechia hrká přes ty jezy. Nápad s plavbou na lidi vznikl jako zabití několika much jednou ranou: Zajistit relativně klidnou a velkou prostoru v centru Prahy bez všudypřítomné televize, kde by se dalo v klidu najíst. Dát zahraničním účastníkům možnost okouknout alespoň letmo Prahu, i přes nabitý program workshopu.
Druhotný efekt je, že v tuto roční dobu a z takového místa nikdo předčasně nezdrhne
Docela mě pobavila představa jak si to Čechia hrká přes ty jezy.okolo 7:20
Druhotný efekt je, že v tuto roční dobu a z takového místa nikdo předčasně nezdrhneneříkej hop ...