Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovacím jazykem roku 2019 byl vyhlášen programovací jazyk C. Jeho popularita vzrostla meziročně o 2,44 %. Aktuální žebříček popularity programovacích jazyků vede Java následovaná jazyky C, Python, C++, C#, ...
Tiskni
Sdílej:
The index is calculated from the number of search engine results for queries containing the name of the languageLMAO
Tak nějaká korelace tam samozřejmě bude: vývojáři běžně při programování řeší problémy a hledají na internetu → čím víc řešení se pro nějaký jazyk hledá (nebo k němu vznikají www stránky, které vyhledávač indexuje), tím víc lidí ho asi používá. Přibližně. Samozřejmě to nezohledňuje to, že někteří vývojáři třeba čerpají víc z knih nebo z offline dokumentace nebo jsou tak geniální a zkušení, že se nepotřebují s nikým radit.
Horší je, že to nezohledňuje obory, takže globální výsledky můžou být pro moje použití zcela irelevantní. Např. to, že je na světě spousta webařů, kteří mastí nějaké JavaScripty, je informace úplně k ničemu, když dělám něco jiného než weby.
Ale na to by žádný automaticky sestavovaný index nestačil a musel bys asi dělat průzkumy a dotazníky v jednotlivých firmách a týmech. U svobodného softwaru by trochu automatizovat šlo – analyzovat webové stránky projektů, určit obor/kategorii a pak stáhnout a analyzovat zdrojáky. Pak by z toho šlo říct třeba, že hry se dělají v C++, systémové nástroje v C atd. Nebo si vzít X nejpoužívanějších balíků/aplikací z nějaké distribuce a udělat si tu statistiku ručně.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.To je tim, že ses asi podíval jen na ten default výběr jazyků, kterej je zřejmě dost náhodnej. Přidal jsem si C++, Python, Go a Rust, viz přiložené SVG. První jsou zřejmě C++ s Pythonem, pak C a Java. Go dohání PHP. U Rustu mě překvapilo, že není úplně u země