Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovacím jazykem roku 2019 byl vyhlášen programovací jazyk C. Jeho popularita vzrostla meziročně o 2,44 %. Aktuální žebříček popularity programovacích jazyků vede Java následovaná jazyky C, Python, C++, C#, ...
Tiskni
Sdílej:
The index is calculated from the number of search engine results for queries containing the name of the languageLMAO
Tak nějaká korelace tam samozřejmě bude: vývojáři běžně při programování řeší problémy a hledají na internetu → čím víc řešení se pro nějaký jazyk hledá (nebo k němu vznikají www stránky, které vyhledávač indexuje), tím víc lidí ho asi používá. Přibližně. Samozřejmě to nezohledňuje to, že někteří vývojáři třeba čerpají víc z knih nebo z offline dokumentace nebo jsou tak geniální a zkušení, že se nepotřebují s nikým radit.
Horší je, že to nezohledňuje obory, takže globální výsledky můžou být pro moje použití zcela irelevantní. Např. to, že je na světě spousta webařů, kteří mastí nějaké JavaScripty, je informace úplně k ničemu, když dělám něco jiného než weby.
Ale na to by žádný automaticky sestavovaný index nestačil a musel bys asi dělat průzkumy a dotazníky v jednotlivých firmách a týmech. U svobodného softwaru by trochu automatizovat šlo – analyzovat webové stránky projektů, určit obor/kategorii a pak stáhnout a analyzovat zdrojáky. Pak by z toho šlo říct třeba, že hry se dělají v C++, systémové nástroje v C atd. Nebo si vzít X nejpoužívanějších balíků/aplikací z nějaké distribuce a udělat si tu statistiku ručně.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.
Něco lze taky vyčíst na OpenHub.net. Dle jejich statistik je na prvním místě C (byť dlouhodobě klesá) a na druhém Java (mírný růst nebo konstantní) a pak PHP.To je tim, že ses asi podíval jen na ten default výběr jazyků, kterej je zřejmě dost náhodnej. Přidal jsem si C++, Python, Go a Rust, viz přiložené SVG. První jsou zřejmě C++ s Pythonem, pak C a Java. Go dohání PHP. U Rustu mě překvapilo, že není úplně u země