V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Collapse OS je nový projekt, jehož cílem je vyvinout svobodný operační systém pro architekturu Z80. Ten by měl běžet zvláště na rozšířeném hardwaru (jako herní konzole Sega Genesis či některé kalkulačky Texas Instruments), který pravděpodobně půjde najít, zprovoznit a udržovat/opravovat po případném civilizačním kolapsu (odtud název). Primární využití by mělo spočívat v programování jednočipů pro automatizaci apod. Stručné představení v článku Motherboard/Vice. Diskuze proběhla na Hacker News a s účastí autora v subredditu /r/collapse věnovaném právě kolapsu civilizace.
Tiskni
Sdílej:
Again, it is true that there are protoboard-friendly 8086-compatible chips around, but the vast majority of produced x86 chips are not protoboard-friendly, that is, that you can't create a new computer from it using low tech tools. In terms of the number of protoboard-friendly chips produced, z80 wins (it's still in production 40 years later. The TI-83+ and TI-84+ calculator have it). The goal is to run on ad-hoc computers that don't exist yet, not on vintage computers.Nebo šířeji:
8-bit CPUs z80, 6502, 8088 etc are older and bigger node processes. Plus it seems several folks are doing mid 70s era Fab projects. These older CPUs are easy to breadboard, prototype and simple to get going. They are everywhere still. You could bootstrap the mid 70s level tech into industry and restart the tech revolution hopefully faster the 2nd time. That's the theory at least according to the author.
tohle už tady jednou bylo a málem to dopadlo pěkně blbě ;D
To připomíná první díl seriálu PC Rebelové :-)
SOLIDARITA s Rojavou ✊ How Societies Turn Cruel ✊ Imperiální způsob života ✊ AdaptaceAd patička: co se týče překonání imperiálního způsobu života a dekolonizace, narazil jsem na zvláštní video: Science Must Fall?. Jen nevím, na které planetě to bylo natočeno.
"Snahu bych spíše směřoval na architekturu kromlech a kompatibilní..."
Starfish Prime caused an electromagnetic pulse (EMP) that was far larger than expected, so much larger that it drove much of the instrumentation off scale, causing great difficulty in getting accurate measurements. The Starfish Prime electromagnetic pulse also made those effects known to the public by causing electrical damage in Hawaii, about 898 miles (1,445 km) away from the detonation point, knocking out about 300 streetlights,[6] setting off numerous burglar alarms, and damaging a telephone company microwave link.[7] The EMP damage to the microwave link shut down telephone calls from Kauai to the other Hawaiian islands.[8]
nemůžeš si ten OS napsat až budeš sedět někde v bunkru a přemýšlet jak krátit dlouhé nukleárně-zimní večery
Je to trochu extrémní přístup, praktický přínos je sporný1, nicméně myšlenka, že bychom se mohli/měli vrátit zpátky v čase a začít znovu mne v souvislosti s technologiemi napadla už dávno. A nad různými „post-apokalyptickými“ scénáři taky přemýšlím a mj. se to projevuje zálohováním internetu :-) Ostatně spousta lidí se připravuje na přežití v extrémních a nestandardních situacích – a většinou se zaměřují na jídlo, zbraně a další věci potřebné ve fyzickém světě. To se týká všech – a nás jako informatiků se navíc týká to, jak v takových situacích zachovat provozuschopnou a užitečnou techniku.
Je to potřeba ale vidět v širším kontextu. Počítač sám o sobě není až tak užitečný, zvlášť takhle malý – je to jen taková kalkulačka. Podstatná je komunikace – jak se říká: bez spojení není velení. Tzn. ten počítač potřebuješ k něčemu připojit a přenášet data na delší vzdálenosti – a to buď drátově (tzn. potřebuješ nějaké modemy nebo ethernet) nebo bezdrátově (tzn. potřebuješ oprášit i radiostanice a antény nebo rovnou 5 GHz WiFi, což je ale už hodně hi-tech věc a uvnitř to bude mít výrazně výkonnější počítač, než ten s tou Z80, který k tomu chceš připojit).
[1] na druhou stranu: ničemu to neškodí a třeba se to fakt jednou bude hodit – a nebo z toho bude jen zábava pro pár lidí, to je taky fajn
Pak je tu možnost že by civilizace skončila a výroba x86 by nadále nebyla možná. Z80 je skutečně jednodušší na výrobu, ale ne zas tak nějak podstatně oproti ostatním architekturám (jde o nanometry a technologii výroby, ne o architekturu, klidně můžou vyrábět ARM). Tohle starší video (Indistinguishable From Magic: Manufacturing Modern Computer Chips) ukazuje jak strašně brutálně složité to je, což jako ok. Ale Z80 by na tom pořád nebyla o tolik líp.Srovnavas nesrovnatelne. Generace osmibitovych procesoru (i8080, z80, 6502) je zajimava tim, ze se jedna stale o docela primitivni procesory, ale ktere uz maji dostatecny vykon na univerzalni pouziti, muzes z nich udelat jednoduchy osobni pocitac i ridici jednotku. Potencialni vyhodou je, ze tyto procesory byly vyvijene a vyrabene za pouziti jeste vcelku primitivnich technologii (tusim radove desitky mikrometru). Klony techto procesoru, ktere vznikly za studene valky ve vychodnim bloku, jsou dukazem, ze takovy procesor lze vyrobit s omezenymi prostredky i znalostmi. Na druhou stranu, pokud bude prusvih, ze se budeme muset vracet k temto architekturam, myslim, ze napsat OS pro takovy procesor bude ten mensi problem.
Potencialni vyhodou je, ze tyto procesory byly vyvijene a vyrabene za pouziti jeste vcelku primitivnich technologii (tusim radove desitky mikrometru). Klony techto procesoru, ktere vznikly za studene valky ve vychodnim bloku, jsou dukazem, ze takovy procesor lze vyrobit s omezenymi prostredky i znalostmi.Dovolím si poznamenat, že ty omezené prostředky a znalosti ani zdaleka nebyly tak omezené. Například už jen to že jsi schopný postavit továrnu znamená, že máš prostředků habaděj. K tomu jsi schopný zajistit výrobu a zpracování supečistého křemíku v dostatečně velkých rozměrech, mít k tomu celou tu litografii, to chce samo o sobě velmi rozvinuté odvětví optiky a měření, když už nic jiného. Odvětví chemie a materiálové fyziky asi ani nemusím zmiňovat, to je snad jasné. Teď si to srovnej třeba se situací, kdy v EU skončí každé větší město pod atomovým hřibem a přeživší (kolik asi tak přežije odborníků na tohle všechno?) se v letech poté pomalu snaží rozjet výrobu Z80, uprostřed hladu (zdraví nukleární zima), chudoby, radioaktivity a beznaděje.
Teď si to srovnej třeba se situací, kdy v EU skončí každé větší město pod atomovým hřibem a přeživší (kolik asi tak přežije odborníků na tohle všechno?) se v letech poté pomalu snaží rozjet výrobu Z80, uprostřed hladu (zdraví nukleární zima), chudoby, radioaktivity a beznaděje.Diskuze tohoto typu nemaji cenu, protoze kazdy si muze vybrat podminky, jak se mu zlibi, a dalsi rozvoj podobnych uvah je patrne stejne smysluplny jako vyvoj OS pro Z80 pro pripad katastrofy. Pokud uz nekdo bude vyvijet procesor takoveho typu na zelene louce, OS pro nej bude brnkacka. Ma poznamka smerovala uplne jiny smerem. Zatim co pro vyrobu cehokoliv sofistikovanejsi potrebujes mit i podpurne technologie vyuzivajici pokrocilou (digitalni) elektroniku, ty osmibity se vyrabely jeste s vyuzitim velice primitivnich (z dnesniho pohledu) prostredku. A v pripade vychodniho bloku, jde videt, ze takova technologie jde zreplikovat i z neuplnych informaci. To je cele.