V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Nadace pro svobodný software (FSF) představila projekt Email Self-Defense. Jedná se o průvodce nastavením a používáním GnuPG pro šifrování a podepisování elektronické pošty. Současně byla zveřejněna související infografika. Ta je k dispozici také ve formátu SVG pod licencí CC-BY. FSF se projektem připojila ke kampani Reset the Net.
Tiskni
Sdílej:
Do těch zpráv zašifrovaných pomocí GnuPG by neměl vidět, ne?
Pokud na ně zatlačí ten jejich policejní stát, tak asi vydají všechno, provalí se, kdo s kým si píše, ale když bude obsah zpráv zašifrovaný, je to pořád lepší než nic.
Ty zprávy by se měly dešifrovat na straně klienta a pokud to bude svobodný software a nebude možné ho ze serveru aktualizovat bez vědomí uživatele, tak je to celkem bezpečné. Ano, přesně tohle je důvod, proč nemám rád webové aplikace.
Teoreticky bys to mohl v prohlížeči ukládat1 do nějaké té Local Storage / Web SQL / IndexedDB a pak by v tom šlo i vyhledávat a používat to dokonce offline. Tím se ovšem z prohlížeče stává vlastně desktopový e-mailový klient, akorát s nestandardním proprietárním protokolem a GUI. Souhlasím, že celá ta komedie kolem „webových aplikací“ je zbytečná a vhodnější je použít standardní protokol (IMAP, SMTP) a desktopového klienta.
[1] samozřejmě bys měl šifrovat disk nebo alespoň prohlížeč by měl šifrovat svoje úložiště