Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nadace pro svobodný software (FSF) představila projekt Email Self-Defense. Jedná se o průvodce nastavením a používáním GnuPG pro šifrování a podepisování elektronické pošty. Současně byla zveřejněna související infografika. Ta je k dispozici také ve formátu SVG pod licencí CC-BY. FSF se projektem připojila ke kampani Reset the Net.
Tiskni
Sdílej:
Do těch zpráv zašifrovaných pomocí GnuPG by neměl vidět, ne?
Pokud na ně zatlačí ten jejich policejní stát, tak asi vydají všechno, provalí se, kdo s kým si píše, ale když bude obsah zpráv zašifrovaný, je to pořád lepší než nic.
Ty zprávy by se měly dešifrovat na straně klienta a pokud to bude svobodný software a nebude možné ho ze serveru aktualizovat bez vědomí uživatele, tak je to celkem bezpečné. Ano, přesně tohle je důvod, proč nemám rád webové aplikace.
Teoreticky bys to mohl v prohlížeči ukládat1 do nějaké té Local Storage / Web SQL / IndexedDB a pak by v tom šlo i vyhledávat a používat to dokonce offline. Tím se ovšem z prohlížeče stává vlastně desktopový e-mailový klient, akorát s nestandardním proprietárním protokolem a GUI. Souhlasím, že celá ta komedie kolem „webových aplikací“ je zbytečná a vhodnější je použít standardní protokol (IMAP, SMTP) a desktopového klienta.
[1] samozřejmě bys měl šifrovat disk nebo alespoň prohlížeč by měl šifrovat svoje úložiště