Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 3.6.0 programovacího jazyka Python. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Podrobný přehled změn v Changelogu.
Tiskni
Sdílej:
Když se člověk podívá jak se do toho opřeli vývojáři PHP, tak se nestačí divitSpis se clovek nestaci divit, ze jim to dotedka prochazelo. PHP byl uz nevim kolik let vysmech mezi programovacimi jazyky. Jiste ze se jim povedlo ho zasadne zrychlit, kdyz predtim to byla desiva sracka.... Trabant je snadne zrychlit o 1000 procent. Python / Ruby s bytecodem muzou jeste par procent pridat, ale o moc lepsi uz to nebude...
Proč někdo používá pro nové projekty P2 nechápuPro Python 3 není GnuRadio a rozumné GTK.
já si prostě myslím, že python je rychlý dost, na to jak je to vysokoúrovňový a velmi expresivní jazyk, ve kterém se skvěle píšeJenže se nebavíme o jazyku, ale o interpretu. Python je super jazyk, ale víme, že jeho interpret může být mnohem rychlejší než CPython a přitom neztratit nic ze své vysokoúrovnivosti a expresivnosti.
a pokud je někde nějaké rychlostně kritické místo, v 90% to vyřeší nějaká knihovní funkce, která je rychlá, protože je napsaná v céčku, a v 10% si ten kousek napíšu v juliiA nevyhovovalo by ti, že bys nemusel hledat knihovní funkce nebo psát části v Julii (nebo aspoň mnohem míň) s tím, že by všechno ostatní fungovalo jako dřív?