Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Byla vydána nová stabilní verze 5.15 toolkitu Qt. Přehled novinek na wiki stránce. Jedná se o LTS verzi. V důsledku nedávných změn je ale dlouhodobá podpora pouze pro držitele komerční licence.
Tiskni
Sdílej:
Vidím, že teď jsou ke stažení opravdu jen zdrojáky, ne binárky.Online instalátory jsou taky dostupný. V době, kdy většina hipsterských programátorů ani neví co všechno a odkud má ve svých buildech mi potřeba internetového připojení pro instalaci Qt (pro vývoj) nepřijde jako nějaký zásadní omezení...
Je to docela pruda kazdy predelavat neco kvuli tomu, ze uz to nejde prekompilovat.
Qt drží velice dobrou zpětnou kompatibilitu a to dokonce i přes major verze (mám netriviální Qt projekt, který lze zkompilovat od Qt 4.8 po Qt 5.15). Pokud někdo vytváří SW tak, že mu s novější (minor) verzí Qt nejde přeložit, dělá něco zásadně špatně...
Mimochodem kvuli tem jejich zmenam v instalatoru se ve Wiresharku rozhodli, ze zrusi CI pro windows, protoze to nejde bez prihlasovacich udaju ani nainstalovat. V projektu nitroshare jsou pro zmenu ty prihlasovaci udaje zadratovane v gitu.
To jako že s každým buildem někdo tahá a instaluje celé Qt znovu z online instalátoru?! Pokuď někdo takhle plejtvá prostředkama, tak si snad ani nic jinýho nezasluhuje, než aby mu to přestalo fungovat... Až si tohle přečte Gréta...
Instalace "do projektu"?! K tomu přece slouží macdeployqt/windeployqt, kde se právě z jedné instalace Qt vykopírují potřebné části Qt pro daný projekt. Build pak může bez problémů probíhat oproti té jedné instalaci, nijak jí nemodifikuje. Nevidím důvod se spoléhat na nějakou cache a Qt pokaždé znovu instalovat (byť z cache)...
Třeba nejznámější Windows CI (kterej používá i ten Wireshark, takže tý historce moc nevěřim) - AppVeyor - má to Qt normálně předinstalovaný a žádný "šašení" s cache instalátoru AFAIK neprovádí.
Je sice pravda, ze kompatibilita je docela dobra, ale ne dokonala. Treba ted resim co budu delat s deprecated controls1. Protoze v controls2 neni zadny view, ktery by implementoval selection (oznaceni vice polozek) podobne jako to ma TableView viz https://wiki.qt.io/New_Features_in_Qt_5.15#Deprecated_Modules Taky mam jeden starsi projekt, ve kterem je jeste WebKit.Je to docela pruda kazdy predelavat neco kvuli tomu, ze uz to nejde prekompilovat.Qt drží velice dobrou zpětnou kompatibilitu a to dokonce i přes major verze (mám netriviální Qt projekt, který lze zkompilovat od Qt 4.8 po Qt 5.15). Pokud někdo vytváří SW tak, že mu s novější (minor) verzí Qt nejde přeložit, dělá něco zásadně špatně...
Tohle by melo resit nejak rozumne samotne CI. Po nainstalovani zavislosti by se mel pouzivat uz jen snapshot. Soucasne chces mit build reprodukovatelny i jinde bez nutnosti rucne odklikavat nejake instalatory, ale jednoduse spustenim skriptu. Proto maji lidi tak radi reseni jako docker/podman.Mimochodem kvuli tem jejich zmenam v instalatoru se ve Wiresharku rozhodli, ze zrusi CI pro windows, protoze to nejde bez prihlasovacich udaju ani nainstalovat. V projektu nitroshare jsou pro zmenu ty prihlasovaci udaje zadratovane v gitu.To jako že s každým buildem někdo tahá a instaluje celé Qt znovu z online instalátoru?! Pokuď někdo takhle plejtvá prostředkama, tak si snad ani nic jinýho nezasluhuje, než aby mu to přestalo fungovat... Až si tohle přečte Gréta...
Naklikat jsem myslel instalaci Qt do nějakého vlastního image třeba pro CI typu Jenkins. Pokuď se použije nějaká služba typu AppVeyor (že nemá novou verzi Qt 5 minut po vydání mě netankuje, Qt není JavaScript framework, který je zastaralý už v okamžiku tagování v GITu), tak je to ještě jednodušší, tam je to změna na 1-2 řádky. Ale jinak samozřejmě, jakákoliv vlastní práce je vždy méně výhodná než libovolně veliké cizí náklady. Ale ne vždy to "za cizí" jde...
Co se týče automatizovaných testů UI, tak to je sice hezká hračka, ale možnosti omezené (lidský pohled to stejně nenahradí) a náklady vysoké... Pro spoustu (osobně bych řekl drtivou většinu) projektů je to úplně mimo ekonomickou realitu.