Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Společnost Qt na svém blogu informuje o změnách v dostupnosti svého stejnojmenného multiplatformního toolkitu. Ke stažení binárních souborů s Qt bude od února nutné mít uživatelský účet. Binární LTS verze a offline instalační programy budou nově k dispozici pouze pod komerční licencí.
Tiskni
Sdílej:
Posledně ještě stále byla polovina GTK aplikací pro Mac závislá na X serveru, který se musel doinstalovat. Je možné, že dnes už je to míň/žádná, ale to je asi tak všechno, co se od té doby změnilo. Předpokládám ale, že někdo kdo se tváří že má o stavu tak dokonalé a aktuální informace jako ty ten OS X alespoň provozuje a není pro něj problém si aktuální stav ověřit, takže tu otázku moc nechápu...
Navíc jak už jsem vysvětloval v té minulé diskuzi - při vývoji nějakého dlouhodobějšího projektu tě stejně tak jako aktuální stav zajímá zkušenost s danou technologií. A pokuď ta říká, že GTK je zhruba 8 let za Qt co se reakcí na změny platformy týče, tak i přesto, že "teď" to zrovna není úplně nepoužitelný, není taková volba zrovna 2x rozumná. Ono i všechny ty projekty, které z GTK migrovaly na Qt (nebudu je tady znovu vyjmenovávat, protože na tvojí odpověď "znám jenom Wireshark" se těžko reaguje jinak než: "co říct na to, že někdo reaguje svým omezeným rozhledem..." a do takové osobní roviny tuto diskuzi přece zavést nechceme) k tomu nedospěly tak, že "teď to je nepoužitelný", ale problémy se jim dlouhodobě hromadily tak, až jim jednoho dne došlo, že jediná cesta je to celé přepsat bez GTK.
Jinak abych tady někoho neuváděl v omyl, tak radši explicitně uvedu, že to, že je GTK na OS X tragedie zdaleka neznamená, že Qt je na OS X nějaká procházka růžovou zahradou. OS X je totiž suveréně nejrozbitější a nejhůře podporovaná platforma Qt. Ale i přesto je tam to Qt o několik tříd lepší než GTK, což je na tom to nejsmutnější...
Předpokládám ale, že někdo kdo se tváří že má o stavu tak dokonalé a aktuální informace jako ty ten OS X alespoň provozuje a není pro něj problém si aktuální stav ověřit, takže tu otázku moc nechápu...Časy se mění, před rokem jsem měl ve (spolu)správě pár Mac strojů, dnes už ani jeden. Jinak nápodobně, taky bych u tebe čekal, že budeš mít 5 Mac strojů s 10 GTK aplikacemi, několik benchmarků apod., když se tady dlouhodobě prezentuješ jako autorita na porovnání GTK a Qt.
protože na tvojí odpověď "znám jenom Wireshark" se těžko reaguje jinak než: "co říct na to, že někdo reaguje svým omezeným rozhledem..."Bylo to myšlený tak, že "znám" = mám s tím zkušenost, používal jsem ten program.
Jinak abych tady někoho neuváděl v omyl, tak radši explicitně uvedu, že to, že je GTK na OS X tragedie zdaleka neznamená, že Qt je na OS X nějaká procházka růžovou zahradou. OS X je totiž suveréně nejrozbitější a nejhůře podporovaná platforma Qt. Ale i přesto je tam to Qt o několik tříd lepší než GTK, což je na tom to nejsmutnější...Ono by to možná jen stačilo napsat nějakou rozumnější formou, jakože např. na GTK je špatné to a to, mam s tim zkušenost takovou a takovou. Ale ty prostě jen napíšeš něco jako "je to sračka, špatně to renderuje" a čus.
Já stále nechápu, co víc by si chtěl slyšet. Má dlouholetá zkušenost (stejně jako mnoha dalších, viz ta předchozí diskuze) zkrátka je, že GTK má výrazně pomalejší reakce GUI než QT a absolutně nezapadá do look&feel na OS X a Windows. Jenom proto, že to "kralyk z abclinuxu" odmítá přijmout ale nebudu shánět aparaturu s vysokorychlostní kamerou abych to podpořil nějakým měřením (o vzhledu mimo look&feel platformy se snad dohadovat nemusíme, to je zřejmé na první pohled. A komu není, tak s tím opravdu o vývoji GUI aplikací nemá smysl debatovat).
Má dlouholetá zkušenostJaká dlouholetá zkušenost? O tvé dlouholeté zkušenosti nevim (já ani obecně čtenář blogu a komentářů) ani ň a nevzpomínám se, že bys o ní cokoli napsal. Jseš vývojář Wiresharku nebo LXQT?
stejně jako mnoha dalších, viz ta předchozí diskuzeV té diskusi minimálně dva lidi (já a xkucf) napsali, že mají jiný zkušenosti.
Jenom proto, že to "kralyk z abclinuxu" odmítá přijmout ale nebudu shánět aparaturu s vysokorychlostní kamerou abych to podpořil nějakým měřenímOk, v tom případě se ale na mě nemůžeš zlobit, že to jen tak bez dalšího nepřijmu jako slovo boží. Protože doslova nemam jak zjistit, jestli jsi objektivně pozoroval nějaký rozdíl a jestli tam objektivně byl, nebo jestli jenom z nějakejch osobních pohnutek nesnášíš GTK a prostě jen hejtuješ. Tomu druhému navíc z mého pohledu zvyšuje pravděpodobnost to, že jsem ten problém (s rychlostí renderování) zatim nikdy nepozoroval a pasivně agresivní sloh toho tvýho blogu.
Jaká dlouholetá zkušenost? O tvé dlouholeté zkušenosti nevim (já ani obecně čtenář blogu a komentářů) ani ň a nevzpomínám se, že bys o ní cokoli napsal.
Dlouholetá zkušenost uživatele GTK aplikací. Tuhle zkušenost tady má odhadem 90% registrovaných uživatelů, takže čtenář blogu jí může s vysokou pravděpodobností očekávat. A pokuď si chce být jistej, stačí se podívat do profilu, kde najde "Datum registrace: starší než 12. 7. 2003". Opravdu nemusím být pekař, abych poznal hnusnou housku a stejně tak nemusím být vývojář Wiresharku, abych poznal hnusné a pomalé GUI. To snad chápe každej, kdo někdy měl otevřenej Gimp nebo (GTK) Wireshark na OS X a Windows.
pasivně agresivní sloh toho tvýho blogu.
Divit se takovému slohu v rubrice "flame" je asi jako divit se tomu, že se v rubrice "sport" píše o Jaromíru Jágrovi...
Tuhle zkušenost tady má odhadem 90% registrovaných uživatelůA přitom velká část z nich spokojeně používá Gnome/GTK a ani ti ostatní si nijak extra nestěžují (zrovna na rychlost)...
Což taky může být tím, že průměrná HW konfigurace zdejšího osazenstva bude silně nadprůměrná. Na 16 jádrovém threadripperu nebo i9 ta pomalost GTK určitě nevynikne tak, jako na mém 10 let starém mobilním i5 580M...
Na věci, kde GUI v Microsoft Windows nebo i v Qt vezme třeba 5 procent výkonu CPU, si GTK sežere klidně i 70.Zkusil jsem teď zběžně pár GTK3 aplikací se stylem Adwaita: Inkscape (gtkmm3), Gimp, PCManFM-gtk3, Nemiver, gtk3-demo a Thunderbird. Obecně žádné moc dramatické vytížení v porovnání s Qt aplikacemi nepozoruju. Třeba ten Pcmanfm zdá se při interakci žere o něco míň než Dolphin (i když rozdíl není velký). Jinde je to o něco horší pro GTK - zuřivou interakcí v konfiguračním dialogu Dolphinu jsem vybudil CPU na asi 39% a ditto v Nemiveru na asi 46%, takže ano v tom případě bylo GTK o něco horší. Ale tak masivní rozdíl, jaký popisuješ, se mi nepodařilo najít. Výjimka je Thunderbird, který žere >50% už jen při přejíždění myší. Jenže Thunderbird je XUL aplikace.
Nemyslím si, že by bylo potřeba vytýkat GTK ještě něco dalšího. Mě prostě u secího stroje zajímá zejména to, jak seje. Že je to v těch 3% času (3% linuxových uživatelů), co stojí ve stodole irelevantní není moc podstatný argument.
Cena Qt licence je sice raketa, ale zase je třeba si uvědomit, že to jsou měsíční náklady na jednoho programátora. Pokuď tedy stráví ve firmě jeden člověk na údržbě Qt více jak jeden měsíc, vyplatí se to nechat dělat KDAB.
Jinak samozřejmě vývoj jde ve spoustě případů (zejména desktop) dělat s LGPL verzí, takže není ekonomické tu licenci platit, obzvlášť když člověk potřebuje něco jinak, než je to v "oficiálních" releasech. Hlavní zdroj příjmů KDAB IMHO bude embedded, kde každej korporát chce svojí uzamčenou krabičku a tam LGPL3 už použít nejde.
Binární LTS verze a offline instalační programy budou nově k dispozici pouze pod komerční licencí.Takže nic. Pokud si to sestaví ze zdrojáků, tak se nic neděje.
Starting with Qt 5.15, long term support (LTS) will only be available to commercial customers. This means open-source users will receive patch-level releases of 5.15 until the next minor release will become available. This means that we will handle Qt 5.15 in the same way as e.g. 5.13 or 5.14 for open source users.Nikde nemají explicitně uvedené, co se z repozitářem nebo licencí stane, ale tato část mluví dostatečně jasně. Fixy pro 5.15 nebudou veřejně k dispozici pro open-source uživatele po vydání další verze (6.0). Počítám, že jako open-source uživatele myslí ty, kteří si Qt sestavují ze zdrojáků, tedy i linuxové distribuce. Nedostupnost tedy bude na úrovni kódu, ne oficiálních binárek. Nahrává tomu i:
We are making this change to encourage open-source users to quickly adopt new versions. This helps maximize the feedback we can get form the community and to emphasize the commercial support available to those with longer product life cycles that rely on a specific Qt version.Z neplatících uživatelů si tak udělají takové betatestery pro ty platící.