abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Komunita

    Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:33 | Bezpečnostní upozornění

    V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 599 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit

    Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila, že jednodeskových miniaturních počítačů Raspberry Pi bylo prodáno již deset milionů kusů. Současně byl představen oficiální Raspberry Pi Starter Kit (Raspberry Pi 3 Model B, SD karta, krabička, zdroj, HDMI kabel, klávesnice, myš a kniha Adventures in Raspberry Pi) za 99 liber bez DPH.

    8.9.2016 12:55 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    8.9.2016 23:32 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    10 milionu much se nemuze mylit :-)
    Michnzee avatar 9.9.2016 12:10 Michnzee | skóre: 10 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    Na druhou stranu projekt Raspberry rozjel tuhle kategorii "malých havětí" docela perfektně, jen si vem kolik je teď výrobců a všemožných dostupných hraček během pár let ;)
    9.9.2016 20:56 xm | skóre: 36 | blog: Osvobozený blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    Raspberry má ze všech minipočítačů naprosto suverénně nejlepší podporu, není zamrzlá na prastarém kernelu a i pro firmware již existuje aktivně vyvíjená svobodná alternativa.

    Vyzkoušel jsem vícero minipočítačů, ale vždycky jsem se vrátil k Raspberry. Ta podpora, aktivní vývoj a spolehlivost RPi je prostě zatím nepřekonaná, bohužel ani vzdáleně se k tomu nic jiného neblíží (byť bych hrozně moc chtěl, aby se to změnilo - některé alternativy k RPi mají mnohem zajímavější hardware).
    Svoboda je tím nejdůležitějším, co máme. Nenechte se o ní připravit, podporujte Pirátskou stranu!
    10.9.2016 14:09 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    eagle.metawerzum avatar 10.9.2016 15:14 eagle.metawerzum | skóre: 18
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    +1
    Bonvolu alsendi la pordiston. Lausajne estas rano en mia bideo!
    10.9.2016 18:47 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    > Raspberry má ze všech minipočítačů naprosto suverénně nejlepší podporu, není zamrzlá na prastarém kernelu a i pro firmware již existuje aktivně vyvíjená svobodná alternativa.

    Dnes je spise problem najit SoC, ktery ma tak obskurni boot sekvenci jako BCM283x, valna vetsina ARM SoC je take bez problemu podporovana v mainline U-Boot .

    Co se Linuxu tyce, vetsina SoC ma slusnou podporu v mainline, hlavni problem pak byva GPU/VPU . V tom melo RPi naskok pouze proto, ze VC4 je relativne jednoducha a zastarala IP a proto ani ten driver a podporu do mesa nebylo tak tezke udelat. Na druhou stranu, mnohem vykonejsi Vivante (NXP iMX6, Marvell Dove) je s etnaviv (a patchla mesa 12.0 a libdrm 2.4.70) pouzitelne a Adreno je s freedreno jeste dale. Coda VPU (iMX6) funguje bez problemu uz dlouho, staci standardne pouzit gstreamer v4l2videodec/v4l2videoenc ; podpora pro VPU od allwinneru dorazila do mainline pomerne nedavno taky. PowerVR je stale problem, coz ostatne byl vzdy.

    RPi ma take fundamentalni problem ve sve zpetne kompatibilite -- nove moznosti (napr podpora virtualizace) jsou zkryplene a zastarale IP bloky nejsou aktualizovane -- aby stary software mohl bezet na novych modelech beze zmen.

    > Vyzkoušel jsem vícero minipočítačů, ale vždycky jsem se vrátil k Raspberry. Ta podpora, aktivní vývoj a spolehlivost RPi je prostě zatím nepřekonaná, bohužel ani vzdáleně se k tomu nic jiného neblíží (byť bych hrozně moc chtěl, aby se to změnilo - některé alternativy k RPi mají mnohem zajímavější hardware).

    Muzete vase testovaci metody a zkusenosti trochu rozvest ?
    Jendа avatar 10.9.2016 22:41 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    Co se Linuxu tyce, vetsina SoC ma slusnou podporu v mainline
    Já myslím, že mu šlo hlavně o věci s cenou <= RPi a výkonem => RPi, což je téměř vždy Allwinner a tam je to většinou bída. Radxa Rock Pro taky byla docela dlouho problémová a furt jim nefunguje NAND flash.

    GPU na žádné z těchto destiček nepoužívám, ke štěstí mi stačí USB a ethernet.
    nove moznosti (napr podpora virtualizace) jsou zkryplene a zastarale
    Jako v hardware nebo že jejich defaultní Raspbian je furt pro armv6? To druhé řeším tak, že tam mám prostě normální Debian pro armhf.
    Muzete vase testovaci metody a zkusenosti trochu rozvest ?
    Výrobce pro to na rozdíl od ostatních destiček dodává kernel, který je maximálně jednu verzi za upstreamem.
    10.9.2016 23:53 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    +1, nicméně nejde jen o GPU, problematický bývá např. také power management. Destička, která žere zbytečný watty jen proto, že výrobce nedodal informace o power managementu, je dost naprd...
    11.9.2016 00:14 BFU
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    >> Co se Linuxu tyce, vetsina SoC ma slusnou podporu v mainline

    > Já myslím, že mu šlo hlavně o věci s cenou <= RPi a výkonem => RPi, což je téměř vždy > Allwinner a tam je to většinou bída. Radxa Rock Pro taky byla docela dlouho problémová > a furt jim nefunguje NAND flash.

    Ten link ma tabulku co je skoro cela zelena, to nevypada tak zle. Vypada to, ze chybi CSI/kamera a Audio. Audio neni takovy problem dodelat, jen zrejme nikdo nemel tu potrebu. NAND flash controller pro allwinner je nejaky hodne divny, takze je problem ten driver napsat. Navic se vetsinou pouziva MLC NAND, ktera neni dobre podporovana UBI/UBIFS [1], nicmene i na tom se ted pracuje.

    Nicmene argumentovat chybejicim NAND driverem kdyz RPi vubec NAND nema je trochu mimo.

    Mimochodem, RockChip se docela dost snazi a posilaj patche. Amlogic je na tom hur, ale taky neni uplne pasivni. Takze ne, v low-cost segmentu neni jenom allwinner.

    [1] http://www.linux-mtd.infradead.org/doc/ubifs.html#L_ubifs_mlc

    > GPU na žádné z těchto destiček nepoužívám, ke štěstí mi stačí USB a ethernet.

    Ty mozna ne, nicmene signifikantni cast uzivatelu ano. USB a ethernet neni problem snad nikde.

    Naopak, RPi ethernet nema, ale pouziva USB-to-ethernet adapter pres USB controller ktery je sam naprosty zabugovany krap (DWC2). Dokonce v ramci kompatibility ma RPi2/3 stale stejnou verzi DWC2, o ktere se vi ze obsahuje opravdu hnusne bugy (napr. se split transakcema) opravene v novejsich verzich DWC2 IP .

    DWC2 bylo puvodne navrzene jako gadget controller pro jednoducha a levna zarizeni, host/otg mode byl pridany az jako doplnek, protoze ten kontroller obsahoval skoro vse co je potreba pro podporu host rezimu, nicmene na vykon a zatizeni CPU se nehralo. Pak prislo RPi se skvelym napadem pripojit k tomu USB HUB, ethernet a dovolit lidem pripojit treba disk.

    >> nove moznosti (napr podpora virtualizace) jsou zkryplene a zastarale

    > Jako v hardware nebo že jejich defaultní Raspbian je furt pro armv6? > To druhé řeším tak, že tam mám prostě normální Debian pro armhf.

    RPi2 ma C/A7 core, ktery umi virtualizaci, ale nema interrupt controller ktery by ji umoznil (kvuli kompatibilite se pouziva puvodni). Smula.

    >> Muzete vase testovaci metody a zkusenosti trochu rozvest ?

    > Výrobce pro to na rozdíl od ostatních destiček dodává kernel, který je maximálně jednu verzi za upstreamem.

    Tohle dela vice vyrobcu, treba Altera. U NXP staci vetsinou vzit mainlinu. Beagle (omap) je taky 4.7. atd ...

    Nicmene vendorkernel neni zajimavy, nebot vetsinou obsahuje obskurni hacky, ktere nejde mainlinovat a nejde poradne umanagovat vyvoj s vendorkernelem, nebot se nahodne a nekultivovane meni a na breakage u non-vendor zarizeni kasle. Review process patchu ve vendorkernelu je taky neexistujici. Zajimave je, jestli lze vzit mainline, zkompilovat a pouzit.
    Jendа avatar 11.9.2016 01:44 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Raspberry Pi: 10 milionů prodaných kusů a oficiální starter kit
    Ten link ma tabulku co je skoro cela zelena, to nevypada tak zle.
    Problém je taky v tom, že ta podpora se tam dostane až nějakou dobu po vydání zařízení (např. na ten A20 byl dlouhou dobu funkční jen vendor kernel 3.4, na Radxu 3.0).
    Nicmene vendorkernel neni zajimavy
    Dobře, tak jinak, spíš mě zajímá, jestli je nějaká podporovaná distribuce, která už ho má (protože mým primárním cílem není developit lowlevel na ta zařízení, ale prostě chci, aby to nějak fungovalo, šlo na to dát gnuradio, spustit moji aplikaci a zapomenout na to). U RPi stačí stáhnout image od nich a shellovým onelinerem z toho vyrobit armhf Debian. Kernel se dále updatuje z jejich repa. U těch ostatních kdyby opět v poslední době nedělali dobrovolníci Armbian, tak jsem odkázán na to, abych si to všechno crosskompiloval a testoval a řešil proč to nefunguje.
    12.9.2016 02:11 Mintaka
    Rozbalit Rozbalit vše Raspberry Pi a QEMU
    Byl bych rád za pořádnou podpora RPi v QEMU. Dá se to rozběhat s patchnutým jádrem a povypínáním věcí v /etc ale je to místy opruz.

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.