Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu oznámila, že jednodeskových miniaturních počítačů Raspberry Pi bylo prodáno již deset milionů kusů. Současně byl představen oficiální Raspberry Pi Starter Kit (Raspberry Pi 3 Model B, SD karta, krabička, zdroj, HDMI kabel, klávesnice, myš a kniha Adventures in Raspberry Pi) za 99 liber bez DPH.
Tiskni
Sdílej:
Co se Linuxu tyce, vetsina SoC ma slusnou podporu v mainlineJá myslím, že mu šlo hlavně o věci s cenou <= RPi a výkonem => RPi, což je téměř vždy Allwinner a tam je to většinou bída. Radxa Rock Pro taky byla docela dlouho problémová a furt jim nefunguje NAND flash. GPU na žádné z těchto destiček nepoužívám, ke štěstí mi stačí USB a ethernet.
nove moznosti (napr podpora virtualizace) jsou zkryplene a zastaraleJako v hardware nebo že jejich defaultní Raspbian je furt pro armv6? To druhé řeším tak, že tam mám prostě normální Debian pro armhf.
Muzete vase testovaci metody a zkusenosti trochu rozvest ?Výrobce pro to na rozdíl od ostatních destiček dodává kernel, který je maximálně jednu verzi za upstreamem.
Ten link ma tabulku co je skoro cela zelena, to nevypada tak zle.Problém je taky v tom, že ta podpora se tam dostane až nějakou dobu po vydání zařízení (např. na ten A20 byl dlouhou dobu funkční jen vendor kernel 3.4, na Radxu 3.0).
Nicmene vendorkernel neni zajimavyDobře, tak jinak, spíš mě zajímá, jestli je nějaká podporovaná distribuce, která už ho má (protože mým primárním cílem není developit lowlevel na ta zařízení, ale prostě chci, aby to nějak fungovalo, šlo na to dát gnuradio, spustit moji aplikaci a zapomenout na to). U RPi stačí stáhnout image od nich a shellovým onelinerem z toho vyrobit armhf Debian. Kernel se dále updatuje z jejich repa. U těch ostatních kdyby opět v poslední době nedělali dobrovolníci Armbian, tak jsem odkázán na to, abych si to všechno crosskompiloval a testoval a řešil proč to nefunguje.