Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Nadace Raspberry Pi na svém blogu informuje, že jednodeskový počítač Raspberry Pi, konkrétně Raspberry Pi Compute Module, bude integrovanou součástí nových chytrých velkoformátových monitorů od společnosti NEC. Při použití monitorů k prezentačním účelům (veletrhy, prodejny, ...) nebude tedy nutné připojovat další počítače.
Tiskni
Sdílej:
Chybí tam podstatná informace: jestli si tam půjde dát vlastní OS a software nebo jestli tam bude natvrdo od výrobce/přeprodejce. Formulace jako
Back in April 2014, we launched the Compute Module to provide hardware developers with a way to incorporate Raspberry Pi technology into their own products.
nebo
NEC have already lined up a range of software partners in retail, airport information systems, education and corporate to provide presentation and signage software which runs on the Compute Module platform. You’ll be seeing these roll out in a lot of locations that you visit frequently.
ve mně vyvolávají obavu, že to vypadá spíš na tu druhou variantu.
Co vám brání si tam nahrát, co chcete?Je možné, že to bude stejné jako u androidích telefonů. V principu nic, ale dodávané drivery (touchscreen, power management) budou vyžadovat nějaký speciální systém a portace bude buď nemožná (closed-source blob) nebo velmi komplikovaná. Mě na zprávičce spíš zaujalo, že to vypadá, že už snad konečně budou RPi3 compute moduly.
Taky bych iniciativu neočekával od NEC, ale spíš od těch, kdo budou prodávat zařízení (včetně SW) na tom založená. Podle stejné logiky by byli sami proti sobě výrobci BD/DVD umožňující (ne)přehrávat disky podle regionů nebo blokovat některé funkce, když si o to disk řekne. Nebo výrobci telefonů umožňující operátorům blokovat je jen pro jejich síť. A přesto… mají své důvody, aby jim vyšli vstříc. Co chce koncový zákazník, to je až na posledním místě.
Ano, v obou zmíněných případech se to "temné síly" naučily obcházet. Ale je jen otázkou času, kdy tyhle obezličky někdo udělá tak dobře, že už potřebné úsilí bude příliš velké.
tady se nebavíme o něčem na čem se dá zamknout bootloaderOmyl. RPi3 ma podporu pro podepsany a zasifrovany GPU boot kod, ktery se muze zapsat do OTP pri vyrobe a samotne VC4 ma podporu pro Secure Boot.