V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Čtyři měsíce po předchozím vydání vyšel operační systém ReactOS ve verzi 0.3.5. Changelog.
Tiskni
Sdílej:
U FreeDos nesmíme přehlížet použití jako RealTimeOS v různých průmyslových zařízeních. Tím máme nasazení na aktuální potřebě a ne jenom ke zprovoznění "starých" SW, i když je většinové.
Tak jsem to lehce otestoval ...
Na Celeronu Tualatin 1,1G (VIA 686) to docela běhá, grafika VESA (nVidia MX440). Problémy jsem měl s myší, s kuličkovou Genius NetScroll v COM1 to spadlo do BSOD, optická Genius nefungovala v USB, ale v PS/2 s redukcí bez problémů.
Po nainstalování to nabídlo instalaci driverů k síťové kartě, SCSI řadiči a ještě k něčemu - vše selhalo. Pozdější instalace ovl. k síť. kartě RTL8139 (to nejobyčejnější) z diskety se taky nepodařila, disketová mechanika jako by neexistovala.
Překvapilo mne, že v nastavení lze najít menu, kde se povoluje hibernace (jestli funguje nevím), ale spousta jiných záležitostí, třeba i jen audio mixer zcela chybí.
Při instalaci jsem zvolil češtinu a po dokončení bylo vše v podivném mixu angličtiny a holandštiny (pár českých hlášek se taky objevilo), přenastavit na angličtinu (US) se zřejmě povedlo, nastavení se sice jakoby neuloží, ale po reastartu zůstala jen angličtina a tu a tam nějaký český nápis
Testnul jsem i nějaký software, ale moc toho pro Wokna doma nemám, pár koupených her, co jsem dostal k hardwaru a to, co lze volně stáhnout ... moc toho nefunguje, něco se nainstaluje, ale nejde spustit ... VESA driver je značně pomalý (což zcela eliminuje hry), mizerně se překresluje atd...
Nadějné to je, ale je to příliš nehotové.