Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Souborový systém ReiserFS 3 byl v Linuxu 6.6 označen jako obsolete. ReiserFS 4 se nikdy do Linuxu nedostal. ReiserFS 5 má už snad jen jediného vývojáře, kterým je Edward Shishkin. Každopádně to vypadá, že už i ReiserFS 5 přestává být vyvíjen.
Tiskni
Sdílej:
Aha, rozumim. Podvědomě si uvědomuješ, že to s těmi Luniksy přecijen není tak super, tak chodíš tam přečíst si něco o alternativách. Vědomí se přes to snaží dát posměšnou masku. No, tak přeju příjemné čtení na windows forumech.kralyku kolik toho o windows vis aneb jsi si o windowsech precetl komentaru vod fanatizujicich useru na luniks forumech a udelal jsi jsi vobraz pokrivenej zabalenej do alobalu vod kravskej lejen kolik luniksaru jse tady tet uvidelo v tomhleto ajajaj ani 1 GB disk by nestacil nato
kralyku kolik toho o windows visVíc než bych chtěl. Např. že i v roce 2023 to stále má směšně špatný systém aktualizací, který se dostává do zacyklení nebo vyžaduje restarty PC, při kterých pak sáhodlouze instaluje aktualizace, takže PC je po tu dobu nepoužitelné. A ne, to není nějaká pirátská upravená verze, zcela normální oficiální Windows přímo od MS. Svým způsobem tak trochu obdivuji lidi, kteří sou schopni to používat. Já na takové nesmysly trpělivost nemam...
dejmi prosim neco vice z toho vice co vis tu aktualizaci kera jse ti nelibiHoď si do googlu třeba "windows update loop" a najdeš toho hromady, opravdu to není něco, co bych si jen tak vymyslel...
verim ze mas i dalsi veci co by byli k veci proc nepouzivas winproJistě. Obecně správa a používání Windows jsou z mojí zkušenosti těžkopádné, software se hůře instaluje, aktualizuje, odinstaluje. Nějak to jde, neříkám, že ne, ale je to takové vohackované, aktualizace si sposuta aplikací po svém každej pes jiná ves. Systém pro to nemá pořádnou podporu. Některé věci mají widle lepší (třeba grafický stack), ale obecně pro mě / moje požadavky nevýhody jednoznačně převáží nad výhodama. Kdybych někdy z nějakého důvodu musel přejít od Linuxu pryč, zkusil bych nejdříve Mac, Windows by byla až poslední možnost. Ale zatím není důvod a nejspíš ještě dlouho nebude...
umis jenom vopakovat negativem hodne zoufaly kdyjz nemas argumenty places smichy skaces votacis jse na hlavu tak to jo potom no lolku :DLabužnik hm
Ext4 mělo naproti tomu hodně závažných chyb a lidi o data skutečně přicházeli.
Sakra. Hmm. Jinak já jel na NTFS cca od 2004 (Windows 2000, pak XP).
Moje zkušenost s ReiserFS v3 byla, že nezvládal, když člověk omylem zaplnil celej root fs. I když se pak místo uvolnilo, tak selhávaly pokusy uložit další soubory a nezbývalo než restartovat (pak už fungoval normálně, takže myslím to neudělalo nějakou korupci fs). Když měl člověk nějakou neuloženou práci, tak musel uložit na jinej fs, externí disk atd... Nevím jestli to byl pozděj opravenej bug, dělo se mi to cca 2007-2009 nebo kdy jsem to používal.Ext4 mělo naproti tomu hodně závažných chyb a lidi o data skutečně přicházeli.Nějaký příklad, nebo jenom další kec do řady, kde se při bližším zkoumání ukáže, že ext4 chybu nemělo...?