Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
David Hill z Lenova na svém blogu vyhodnocuje (český překlad) čtvrtý a nejspíš poslední dotazník věnovaný Retro ThinkPadu (zprávička). Na otázky v dotaznících odpovídalo průměrně 13 tisíc respondentů. Pořád lze první, druhý, třetí i čtvrtý dotazník vyplnit.
Tiskni
Sdílej:
To vážne 16:10? Ako keby mali LCD od okraja pod okraj tak nič nepoviem ale tých 10cm nevyužitého priestory nad a pod LCD sa dá v pohode využiť aspoň na 3:2.
Lenže panel 3:2 sa zohnať dá. U 4:3 tam bolo upozornenie, ale mám taký pocit, že keby som spočítal ľudí ktorí hlasovali za 4:3 a 3:2 tak by ich bolo dokopy viacej než 16:10. Ale o to nejde, chcel som upozorniť, že lenovo strašne plytvá priestorom nad a pod LCD. Použitím 3:2 by ľudia neprišli o možnosť pozerať filmy, nijako by to neubralo na šírke, len by sa vyplnil zbytočný priestor.
1. To, že tam není panel, neznamená automaticky, že to je "zbytečný" (nebo nevyužitý) prostor. Spíš by mne překvapilo, kdyby to tak bylo.
2. Panel není zadarmo a v situaci, kdy na cenu dílu má hodně významný vliv i velikost objednávky, může být cena atypického panelu neúměrně vysoká oproti běžnému rozměru - a tím je dnes 16:9, ať se nám to líbí nebo ne.
Staré LCD panely mali v dolnej časti zdroj a pri okraji bola CCFL. LED podsvietenie zaberá trochu menej priestoru. Napriek tomu boli rámčeky okolo LCD u starších thinkpadov výrazne užšie a to aj s anténkou .
Lenovo už se naštěstí chytlo za čumák (zjevně kvůli negativní reklamě na netu) a poskytuje BIOS update, který tenhle backdoor disabluje: https://support.lenovo.com/us/en/product_security/lse_bios_notebookJenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?
Nicméně týkalo se to jen uživatelů Windows, v kterých je stejně milion dalších backdoorů, takže pro nás linuxáky to je de facto irelevantní.Za tři bludišťáky kdo to upraví aby to umělo backdoorovat /boot/initram.igz.
Jenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?Věřím, že tam není nic co by nahrávalo malware do Linuxu, vždycky s tím cílili jen na Windows. Linux pro ně zjevně rozšířením není dostatečně zajímavá platforma, aby jim to za to stálo. A Windows mě osobně absolutně nezajímají. Když budu chtít "100%" (v rámci možností) bezpečný stroj, pořídím si jedině něco, kde poběží Coreboot/Libreboot. Tedy jak už jsem uváděl z nových strojů jedině Chromebooky, případně některé starší ThinkPady.