Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
David Hill z Lenova na svém blogu vyhodnocuje (český překlad) čtvrtý a nejspíš poslední dotazník věnovaný Retro ThinkPadu (zprávička). Na otázky v dotaznících odpovídalo průměrně 13 tisíc respondentů. Pořád lze první, druhý, třetí i čtvrtý dotazník vyplnit.
Tiskni
Sdílej:
To vážne 16:10? Ako keby mali LCD od okraja pod okraj tak nič nepoviem ale tých 10cm nevyužitého priestory nad a pod LCD sa dá v pohode využiť aspoň na 3:2.
Lenže panel 3:2 sa zohnať dá. U 4:3 tam bolo upozornenie, ale mám taký pocit, že keby som spočítal ľudí ktorí hlasovali za 4:3 a 3:2 tak by ich bolo dokopy viacej než 16:10. Ale o to nejde, chcel som upozorniť, že lenovo strašne plytvá priestorom nad a pod LCD. Použitím 3:2 by ľudia neprišli o možnosť pozerať filmy, nijako by to neubralo na šírke, len by sa vyplnil zbytočný priestor.
1. To, že tam není panel, neznamená automaticky, že to je "zbytečný" (nebo nevyužitý) prostor. Spíš by mne překvapilo, kdyby to tak bylo.
2. Panel není zadarmo a v situaci, kdy na cenu dílu má hodně významný vliv i velikost objednávky, může být cena atypického panelu neúměrně vysoká oproti běžnému rozměru - a tím je dnes 16:9, ať se nám to líbí nebo ne.
Staré LCD panely mali v dolnej časti zdroj a pri okraji bola CCFL. LED podsvietenie zaberá trochu menej priestoru. Napriek tomu boli rámčeky okolo LCD u starších thinkpadov výrazne užšie a to aj s anténkou .
Lenovo už se naštěstí chytlo za čumák (zjevně kvůli negativní reklamě na netu) a poskytuje BIOS update, který tenhle backdoor disabluje: https://support.lenovo.com/us/en/product_security/lse_bios_notebookJenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?
Nicméně týkalo se to jen uživatelů Windows, v kterých je stejně milion dalších backdoorů, takže pro nás linuxáky to je de facto irelevantní.Za tři bludišťáky kdo to upraví aby to umělo backdoorovat /boot/initram.igz.
Jenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?Věřím, že tam není nic co by nahrávalo malware do Linuxu, vždycky s tím cílili jen na Windows. Linux pro ně zjevně rozšířením není dostatečně zajímavá platforma, aby jim to za to stálo. A Windows mě osobně absolutně nezajímají. Když budu chtít "100%" (v rámci možností) bezpečný stroj, pořídím si jedině něco, kde poběží Coreboot/Libreboot. Tedy jak už jsem uváděl z nových strojů jedině Chromebooky, případně některé starší ThinkPady.