Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
David Hill z Lenova na svém blogu vyhodnocuje (český překlad) čtvrtý a nejspíš poslední dotazník věnovaný Retro ThinkPadu (zprávička). Na otázky v dotaznících odpovídalo průměrně 13 tisíc respondentů. Pořád lze první, druhý, třetí i čtvrtý dotazník vyplnit.
Tiskni
Sdílej:
To vážne 16:10? Ako keby mali LCD od okraja pod okraj tak nič nepoviem ale tých 10cm nevyužitého priestory nad a pod LCD sa dá v pohode využiť aspoň na 3:2.
Lenže panel 3:2 sa zohnať dá. U 4:3 tam bolo upozornenie, ale mám taký pocit, že keby som spočítal ľudí ktorí hlasovali za 4:3 a 3:2 tak by ich bolo dokopy viacej než 16:10. Ale o to nejde, chcel som upozorniť, že lenovo strašne plytvá priestorom nad a pod LCD. Použitím 3:2 by ľudia neprišli o možnosť pozerať filmy, nijako by to neubralo na šírke, len by sa vyplnil zbytočný priestor.
1. To, že tam není panel, neznamená automaticky, že to je "zbytečný" (nebo nevyužitý) prostor. Spíš by mne překvapilo, kdyby to tak bylo.
2. Panel není zadarmo a v situaci, kdy na cenu dílu má hodně významný vliv i velikost objednávky, může být cena atypického panelu neúměrně vysoká oproti běžnému rozměru - a tím je dnes 16:9, ať se nám to líbí nebo ne.
Staré LCD panely mali v dolnej časti zdroj a pri okraji bola CCFL. LED podsvietenie zaberá trochu menej priestoru. Napriek tomu boli rámčeky okolo LCD u starších thinkpadov výrazne užšie a to aj s anténkou .
Lenovo už se naštěstí chytlo za čumák (zjevně kvůli negativní reklamě na netu) a poskytuje BIOS update, který tenhle backdoor disabluje: https://support.lenovo.com/us/en/product_security/lse_bios_notebookJenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?
Nicméně týkalo se to jen uživatelů Windows, v kterých je stejně milion dalších backdoorů, takže pro nás linuxáky to je de facto irelevantní.Za tři bludišťáky kdo to upraví aby to umělo backdoorovat /boot/initram.igz.
Jenže ono už to je podruhé. Na jaře měli Superfish. Vy jim věříte že tam není ještě něco dalšího?Věřím, že tam není nic co by nahrávalo malware do Linuxu, vždycky s tím cílili jen na Windows. Linux pro ně zjevně rozšířením není dostatečně zajímavá platforma, aby jim to za to stálo. A Windows mě osobně absolutně nezajímají. Když budu chtít "100%" (v rámci možností) bezpečný stroj, pořídím si jedině něco, kde poběží Coreboot/Libreboot. Tedy jak už jsem uváděl z nových strojů jedině Chromebooky, případně některé starší ThinkPady.