Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Pro zájemce o Retro ThinkPad (zprávička) je k dispozici druhý dotazník. David Hill z Lenova se ptá na detaily ohledně klávesnice nebo displeje. Pořád lze vyplnit i první dotazník (zprávička).
Tiskni
Sdílej:
potrebuji kvalitu a spolehlivost
Tesať do kameňa. Žiaľ kvalita nových thinkpadov je aspoň čo ja pozorujem mizerná. Umierajúce matičné dosky (kondenzátory?), ťažko vymeniteľné komponenty, zlé konektory na napájanie ...
Asi tak nejak. Nie že by mi vadilo za 2 roky zaplatiť za nový stroj ale tá časova strata s tým spojená (pokúsiť sa z disku dostať zvyšky ktoré ešte nie sú odzálohované, zistiť či má zmysel to opraviť, ak áno čakať a obhrýzať si zatiaľ nechty s najkým náhradným notebookom na ktorom sa poriadne nedá pracovať lebo kým si zase všetko doinštalujem tak mám aj naspäť stroj zo servisu, ak to nemá zmysel servisovať tak zase inštalovať systém, nastavovať všetko, proste kopec zbytočnej roboty ktorá ma stojí viacej než nový thinkpad).
kdybych tam měl primárně linux, tak to prostě zkopíruju a mám to ještě rychleji
Ak sa dá dostať k disku bez straty záruky. Ak nie tak to môže byť pár dní čakanie na servis, alebo si to zaplatím sám z vlastného (nie som zamestnancom firmy). Problém nastane keď umrel aj samotný disk.
Thinkpady ktoré som videl pokazené väčšinou buď nenabootovali z ničoho (teda nenabehol ani bios), alebo im nefungoval disk.
Pak má člověk např. 64GB na systém - což mi stačí - a 1GB na data, což mi přijde ideální.Jinak vím, že to je překlep, proto jsem psal, že je to rejpavá ...
Takovéhle parametry jsou naprosto nic neříkající, protože chipset ...
Hele, já už to sleduju jenom okrajově, a celkem si pamatuju, že v dobách těch Celeronů/333 apod. byl opravdu celkem rozdíl mezi čipsety intel a třeba SiS, ale není náhodou už dnes většina čipsetu v procesoru? Podle mého současného chápání světa už zůstal jenom jakýsi relikt bývalého jižního můstku, a to bych si ještě celkem i vsadil, že bude u Edge a T buď úplně stejný, nebo u T-čka starší, protože ony jsou prostě hardwarově konzervativnější - to není výtka, spíš naopak.
A jedna rejpavá, mne osobně 1GB na data moc ideální nepřijde. :)
No nějak tu rejpavou přežiju.
Navíc těchto parametrů jsou i jiný a levnější výrobci a kvalitativně se nebudou nikterak lišit od Edge. Takže podle mne zbytečně utrácíš.
No tak určitě bych mohl kupovat třeba ideaPady, ale podle mého není až tak rozdíl v provedení (i když třeba klávesnice z Edge je v zásadě dost podobná Tčku, ideaPady jsou hrůza), jako spíš v servise. I u toho blbého Edge mi vymění display, klávesnici nebo desku na počkání, u ideaPadu se to posílá snad do Polska a čeká se několik týdnů, což u pracovního nástroje nejde.
Píšeš pořád o jedné stáji, a tou je lenovo, máš i HP, Dell, Toshibu aj. Jinak IdeaPad je skutečně nejhorší řadou od lenova, s tím plně souhlasím. Navíc, kolikrát se vrátí v horším stavu, než bylo odesláno, proto doporučuji fotodokumentaci před odesláním.No tak určitě bych mohl kupovat třeba ideaPady, ale podle mého není až tak rozdíl v provedení (i když třeba klávesnice z Edge je v zásadě dost podobná Tčku, ideaPady jsou hrůza), jako spíš v servise. I u toho blbého Edge mi vymění display, klávesnici nebo desku na počkání, u ideaPadu se to posílá snad do Polska a čeká se několik týdnů, což u pracovního nástroje nejde.
Cinebench R15 CPU Multi 64 Bit in comparison Toshiba Satellite W30Dt-A-100 (min) A4-1200, Radeon HD 8180 33 ... Toshiba Satellite P50t-B-10T 4710HQ, Radeon R9 M265X 611 Lenovo ThinkPad W540 20BGCTO1WW 4700MQ, Quadro K1100M 611 Gigabyte P15F v2 4710MQ, GeForce GTX 850M 619 Lenovo ThinkPad T540p-20BE005YGE 4700MQ, GeForce GT 730M 619 Aorus X7 Pro 4870HQ, GeForce GTX 970M SLI 621 Nexoc G728II 4700MQ, GeForce GTX 860M 623 Nexoc M731 4810MQ, GeForce GTX 850M 627http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-T540p-20BE005YGE-Notebook.114312.0.html
No, dobře, tebou odkazovaný T540 má v Cinebench 619 bodů s procesorem na frekvenci 2700/3700, kdežto nejbližší nalezený Edge má s procesorem o frekvencích 2200/3200 578 bodů, tzn. při rozdílu frekvencí 8%/9% je rozdíl ve výkonu (zcela nečekaně) 9%. Kde vidíš rozdíl ve výkonu způsobený chipsetem?
A co se týká přehřívání a throttlování - já na tom Edge hraju hry, často několik hodin v kuse, takže o tom mám celkem přehled. Mám čtyřjádrovou i7 a nVidia grafiku. CPU nethrottluje nikdy, to chlazení utáhne v pohodě, problém může nastat s grafikou, protože k ní vede docela dlouhá heatpipe. K throttlování skutečně dochází ve chvíli, kdy je prach v chladiči, v zásadě je potřeba to jednou za půl roku rozebrat a vysát. T-čko má žena, zběžným pohledem jsem dospěl k názoru, že chladič má velmi podobné žebrování a konstrukci, takže bych opět neřekl, že tam bude nějaký dramatický rozdíl a potřebou vysát to bude trpět asi stejně. Akusticky se oba notebooky projevují taky velmi podobně - tzn. absolutně tiché bez zátěže, pod zátěží podobně hlučné. Koneckonců testy hlučnosti jsou součástí těch testů odkazovaných nahoře, T-čko je hlučnější a chladnější, Edge tišší a teplejší.
Taky mi víc vyhovuje dostat radši co dva roky novej a ze zbylýho budgetu namísto "nesmrtelného" laptopu koupit radši něco užitečnýho.No a co ti brání si koupit nějakou sračku, co za dva roky odejde? Nebo se má celý svět přizpůsobit perverzní politice u vás ve firmě a začít vyrábět jen sračky?
Videl som na nových notebookoch mnoho studenáčov v oblasti napájacieho konektora kde je naväčšie namáhanie.
Hlavne edge a T440, X-ka sa tu moc nepredávali, takže o nich nemám relevantné štatistiky. Vyššie sa ešte nestihli pokaziť.
Sériový port sa občas celkom hodí. Vlastne aj paralelný. USB-čkove napodobeniny sú na niektoré zariadenia príliš pomalé (myslím latenciu, nie prenosovú rýchlosť).
Nápad s 2x thinklight (obrázok vpravo hore) vôbec nevyzerá zle. Prečo to konštruktérov doteraz nenapadlo a namiesto toho tam montujú predražené podsvietenie kvôli ktorému klávesnica už nie je vode odolná?
Stačí pozrieť na spodnú časť notebooku. Ak sú tam diery so symbolom kvapky stále by mala byť vode odolná. Ak nie, smola ;)
Ok, tak to by malo byť v pohode. Čo so mal prístup k edge v bývalej práci tak tam žiadne otvory neboli.