Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
Tiskni
Sdílej:
Ma posledni hospitalizace 10 dnu na jipce me stala malem $200k., taky plati pojistovna.Předpokládám, že pojišťovna platí mnohem menší cenu a tyhle statisíce se snaží vyrazit jen z jednotlivců co se nemohou bránit? Jinak by pojišťovna zkrachovala, tak vysoké to pojištění, aby mohli kde komu platit tyhle částky, zas není, ne?
Takze to neni tak uplne nehumanni jak se to prezentuje v CR.Nejsem si zcela jistý, jak se to prezentuje v ČR, nicméně se stačí podívat např. na health wonkery v Prospectu jako A Sick System.
Jediny rozdil je, ze ja tyhle vsechny naklady vidim zatimco ty o nich nevis a jenom je platis.Tak tady se mejlíš jak prase. Není problém požádat svou zdravotní pojišťovnu o výpis úhrad z účtu, který máš u ní vedený a tam vidím, co vše za mne platí.
Takze to neni tak uplne nehumanni jak se to prezentuje v CR.Pěknej cope, nebo tedy ještě možná "mě se to netýká" od člověka, kterej má dost peněz aby byl za vodou.
Pro predstavu docela dobre pojsteni pro single muze stat $600 mesicne, pro par $1k, pro rodinu $1.5k. V tomhle mas treba spoluucast $2kHm, takže všechny menší věci si stejně platím sám a je to jenom pro krytí extrémních průšvihů. A ty ceny jsou napořád a pro všechny, nebo když máš vrozenou vadu, nebo až ti bude 70, tak budeš mít smůlu? Na druhou stranu v ČR už se taky dostáváme do stavu, že si většinu menších věcí platím sám, protože takové ty běžné věci co člověk potřebuje (dentální hygiena, oční je jen základní, fyzioterapie nic moc) se postupně přestaly krýt. A naštěstí jsem nepotřeboval žádný větší lékařský zásah, ale co jsem slyšel a četl historky ohledně čekací doby i obecně kvality, tak bych si to asi taky musel zaplatit. Kamarádovi teď na kožním dali termín za 4 měsíce, tak zaplatil a šel hned.
Pro predstavu docela dobre pojsteni pro single muze stat $600 mesicne, pro par $1k, pro rodinu $1.5k.Pro srovnání v ČR se 100k hrubého měsíčně zaplatíš 13500 Kč ($600), OSVČ co vyfakturuje 1.4M ročně ale jenom 3000 Kč ($130) měsíčně (waaat?? ale je pravda že jsem fakt posílal VZP nějak strašně málo). Ale to tady asi nikdo nezpochybňuje, že pro lidi v top 10% výdělků je to v pohodě -- ale jak si může platit $600 měsíčně někdo kdo dělá za $15/hour?
Realita je takova, ze musela do nemocnice, ucet za vse byl $6k (nic vazneho) a proste nema na to aby to zaplatila.Ono je to ale taky v tom, že ceny zdravotnictví v USA jsou často absurdní. Jak léků (jednu dobu bylo třeba populární srovnávat ceny inzulinu v různých zemích) tak obecně ošetření. V příloze dávám 4 roky starý (tj. dneska tak +30% inflace minimálně) účet za slepák co jsem někde našel na internetu a zaujal mě a nějak se řešilo že to pojišťovna nechtěla z většiny zaplatit (je to tam popsané, ale nerozumím tomu, možná to dokážeš interpretovat?).
Ty ceny jsou takove jake si vyjednas.IMHO do tohoto taky přispívá, že podle regulací FDA a spol. nemůže ordinovat jen tak někdo a je strašlivý overhead s dokumentací a prevencí případných sporů (ve smyslu že pacient zažaluje nemocnici za chybnou péči). Takže máte to nejhorší z volného trhu i ze 'socialismu'. Třeba ten inzulin, verze z před-20-lety určitě byla už dost fajn a patenty vypršely (typicky platí 20 let), ale nikdo ho nemůže vyrábět a prodávat a asi ani dovážet. Nebo ještě absurdnější, slyšel jsem, že ti optika v USA neudělá brýle bez lékařského předpisu (na druhou stranu stejně jako v ČR si je můžeš objednat online a celníci ti je asi jako zabavovat nebudou).
Pokud ne tak je tady medicare/medicaid kde platis jako duchodce treba $100 a mas v tom skoro vse.To je ale socialismus, ne?
a se vzdelanim tady nepracujes za minimalni mzduPokud je to jako u nás tak hlavně pokud jsi vyhrál free market casino a jde ti nějaký obor, který zrovna trh oceňuje. Nám vývojářům se to hezky řekne, ale představ si, že by trh zrovna naši práci neoceňoval a oceňoval by jen nějaké činnosti které ti nejdou (hraní na housle, hraní fotbalu, malování krajinek a portrétů -- jestli zrovna něco z toho ti jde nevím, je to příklad). Ale to už je o životní úrovni celkově a mimo diskuzi o na první pohled předraženém zdravotnictví.
Ty cisla v CR - zapocitej si do toho kolik odvede za tebe i firma.Ano, to jsem započítal. Snad jsem to nepopletl. Celkově to prý vychází na 13.5%, takže mých 13.5k ze 100k.
[...] protoze kdyz studujes VS za kterou zaplatis $500k tak chces aby se ti investice do vzdelani vratila takze hodina tveho casu nebude za $15 ale klidne za $3000 [...]tedy 5let studuje a aby se mu to vratilo tak nahodi hodinovku s navratnosti 1mesic? no to urcite musi...
to má jako z toho svýho psychopatologickýho vokusování pat určitě na některý patě číhal ňákej patogen :O :'(
snad to jako neskončí patogenezním patem a se z toho stallman nakonec ňák vykouše :D ;D
tabu je už jako prolomený tak se už muže :D ;D
sem jenom nechtěla by to tady bylo takový smutný :D ;D
a stallman eště hrozně moc dlouho neumře tak proč jako takovej patos?? jako pokání za svuj patofilní vtipek nechám mezi tučňakama v patagonii v upatí hory los patos ztyčit památnej patník v podobě patky chleba. snad to jako nebude moc velký patolízalství když se eště pudu mrknout na sportovní utkání v tamtý jejich divný legrační patagoncký hře pato :O :O :D ;D