Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
V příspěvku na blogu otevřené certifikační autority Let's Encrypt (zprávička) je řešena role certifikačních autorit v boji proti phishingu a malwaru. Bude Let's Encrypt vydávat certifikáty také podvodným serverům a tím posilovat jejich důvěryhodnost? Dle Let's Encrypt nemůže certifikační autorita ručit za to, že servery nejsou zneužívány k nekalým činnostem. I kdyby se certifikát vydával až po důkladném prověření serveru, certifikační autorita nemůže zaručit, že po vydání certifikátu se na serveru stránky s phishingem nebo malwarem neobjeví. Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že certifikační autorita by servery prověřovat měla. Let's Encrypt tedy bude, i když tím nesouhlasí, k prověření serverů využívat Google Safe Browsing API a odmítne vydat certifikáty serverům označeným jako podvodné.
Tiskni
Sdílej:
Hm, diky. Ja jsem zpovidal pana Ondreje Sureho pred cca dvema roky a tehda z toho vyplynula prave ta centralizace v praxi.Taky jsem s tím lidi z CZ.NIC konfrontoval, ale oni si jedou tu linii, na kterou jsou zaměřeni, tedy na globální hierarchii vázanou na hlavní klíče root domény. Nicméně co jsem se bavil s jinýmy, ač jsem zatím neměl důvod to přímo vyzkoušet, lze pro libovolný podstrom nakonfigurovat jiné klíče. Pokud by byl o takovéto použití zájem, jistě není do budoucna problém diferencovat úroveň důvěry na základě toho, od kterého master klíče je odvozena.
Nicméně co jsem se bavil s jinýmy, ač jsem zatím neměl důvod to přímo vyzkoušet, lze pro libovolný podstrom nakonfigurovat jiné klíče.Az takhle jednoduche to je? No, to se mi zacina libit. Kde najdu ty "jiné", se kterymi bych se mohl pobavit jak to vyzkouset na vlastnich DNS serverech?
Mnoho lidí je ale přesvědčeno, že certifikační autorita by servery prověřovat měla. Let's Encrypt tedy bude, i když tím nesouhlasí, k prověření serverů využívat Google Safe Browsing API
Jo to si dovedu představit, jak to asi proběhlo:
Let's Encrypt: Nechceme prověřovat servery.
Nejmenovaný tvůrce webového prohlížeče: Fajn, nedáme Váš kořenový certifikát do [nejmenovaný prohlížeč]
Let's Enctypt: (uvědomí si, že tím celý projekt jde do prdele) Tak jo, budeme prověřovat servery
Zajímavé je, že ostatní certifikační autority prověřování nedělají a není to problém. Akorát tady někdo prostě vycítil, že může využít svojí síly a zatlačit. Škoda, že v LE kejvli a nevytáhli to na světlo.