Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Vědci z Carnegie Mellon University a Intelu publikovali v červnu na konferenci ISCA 2014 článek (pdf), v němž uvádí, že paměťové buňky (bity) v některých DRAM (Dynamic Random Access Memory) lze ovlivnit přístupem k sousedícím buňkám. Tým Project Zero společnosti Google upozorňuje na svém blogu, že zmíněný problém, jenž mezitím dostal jméno Rowhammer (Wikipedia), lze reálně zneužít k eskalaci práv. Na GitHubu je k dispozici test na Rowhammer.
Tiskni
Sdílej:
jinak celkem sranda, ze to pridali do memtestu, to bude ted reklamaci :)To je jenom dobře
sice zatím DDR3 nepoužívám
Zatím? Na konci jejich života, resp. po nástupu DDR4?. To už DDR3 můžeš rovnou přeskočit .
P.S. Při nahraném prázdném projektu (bez DDR3 řadiče a bez poweroff/on desky) vydržela v DDR3 naprostá většina dat přes minutu a půl (víc jsem netestoval).Tím myslíš jako bez refreshe?
Spíš se bojím toho, že DDR3 výrazně zdraží
Zajímalo by mne, kolik lidí si všimlo, že DDR3 už docela dlouho stojí přibližně dvojnásobek toho, co na podzim 2012…
Iteration 235 (after 236.05s) 21.369 nanosec per iteration: 0.923161 sec for 43200000 iterations check error at 0x7f422f0f39b0: got 0xffffffffffffbfff (check took 0.090663s) ** exited with status 256 (0x100)2 další otestované mašiny vypadají podstatně odolněji, žádná chyba ani po 4000 (pomalejší stroj) a 8000 (rychlejší stroj) iteracích. Otázkou je, co teď s tím zranitelným, vyměnit paměťové moduly?