Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
TildeHash.com přináší rozhovor s Richardem Stallmanem, obhájcem svobodného softwaru. Dozvíte se mimo jiné, co si RMS myslí o projektu Mono a Debianu se zcela svobodným jádrem nebo jakým způsobem navštěvuje webové stránky. Dostane se také na rozdíl mezi názvy „GNU/Linux“ a „Linux“ včetně informace, jak často Stallman použije druhý jmenovaný.
Tiskni
Sdílej:
... ale je závislý na javovském interpreteru.Nejen na něm. Další věcí je, že si Google "vymyslel" jakousi vlastní minimalizovanou verzi standardní knihovny (tedy (g)libc) a základních linuxových nástrojů, tudíž nelze relativně snadno kompilovat některé programy které bych na Androidu použil (třeba Midnight Commander). A za druhé, i když je Android vyvíjen relativně rychle, jsou uživatelé přístrojů se staršími verzemi zcela vydáni v milost či nemilost výrobců zda jim připraví novou verzi Androida pro starší zařízení. Podle mne, Google pojal myšlenku Androida poněkud nešťastně. Správně (alespoň si to myslím) by to mělo být tak, že měl Google vydat nějakou specifikaci (nebo "linux kernel requirements for Android operating system and utilities"), že kernel (a patřičné ovladače) musí do /dev exportovat určitá zařízení (/dev/gsmradio - pro GSM část, /dev/camera - pro foťák, /dev/gps - pro GPS atd.) a tyto musí umět nějakou základní sadu operací a příslušných ioctl. Tato první část jde zařídit pomocí oddílu /boot ve kterém je kernel a nějaký init skript - což už takto de facto funguje u většiny současných telefonů s Androidem. A jako druhá část by mělo být to, že by Google vydával buildy "vanilla" Androidu (zkompilované pro různé ARM architektury), které by se pomocí recovery instalovali do /system oddílu. Tím by byl uživatel zbaven závislosti na výrobci (pokud by nechtěl nějaké featůry jako je HTC Sense apod.).
Prosím, neporovnávejte systém otevřeného softwaru k fungování komunistické formě vlády, pan Raymond by vám dal .
Pro toho člověka jenom svoboda znamená něco více než pro tebe, a označovat někoho za ne psychicky zdravého jenom proto že má o něco jiný názor než ty je hodně hloupé.