Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
U příležitosti 30. výročí založení Nadace pro svobodný software (FSF) byl na Slashdotu vydán rozhovor s Richardem Stallmanem, v němž odpovídá na vybrané otázky čtenářů Slashdotu.
Tiskni
Sdílej:
know of a possible fix for that: build a one-way pager into the phone. Then you can keep the phone in "airplane mode" (no tracking) nearly all the time, and tell people that they should page you when they have something to say to you. When you are paged, you can decide when it is safe to connect to the phone radio network and reveal your location -- presumably when you are in a place that is not sensitive.ako vtip nie zle :)
To by se zpráva broadcastovala do všech buněk v dané zemiTakhle přeci pagery fungovaly vždycky, ne?
Na druhou stranu pageru stačí krátká textová zpráva, nebo klidně pár bajtů nějakého kódu. Kdežto přes dnešní mobilní sítě lidi telefonují, tahají přes ně videa a další velkoobjemové blbosti. Myslím, že by tedy nebyl problém ty „SMSky“ šířit na území celého státu – takže bys o sobě prozrazoval jen to, že jsi v ČR (nebo třeba nejsi a je ti jedno, že nedostaneš zprávu).
kde vezmu jistotu, že si bude informaci o mé poloze pamatovat jen s takovou granularitou, jak tvrdí?Například v tom, že ji přesnější informaci o své poloze nedám. Ani kdyby stokrát chtěla, pamatovat si nemůže, protože neví. Paging u nás kdysi fungoval - alespoň podle toho, co jsem četl - tak, že člověk (teď už nevím jestli příjemce nebo pagující) operátorovi řekl kraj, ve kterém má vysílat. Nic podrobnějšího.
Právě že to pokrytí celé ČR by s dnešními kapacitami nebyl problém, ne?
To mně trochu taky… Je to takové dřevorubecké řešení
Další možnost by byla „rozděl a panuj“ – ten, kdo má přístup k poloze uživatelů, by neměl přístup k jejich identitě ani obsahu přenášených dat. Tzn. operátor by poskytoval připojení, dejme tomu na IP vrstvě, a pak by tu byl jiný subjekt, který by zprostředkovával komunikaci (textové zprávy, VoIP atd.). Do ní by ale operátor neviděl, protože by byla šifrovaná. Operátor by sice věděl, kde se nějaký mobil nachází, ale nevěděl by, komu patří, a viděl by jen, že došlo k navázání šifrovaného spojení mezi tímto mobilem a serverem XYZ (který používají spousty uživatelů).
A provozovatel serveru XYZ zase neví, kde se ten uživatel fyzicky nachází – viděl by jen, že se připojil ze sítě určitého operátora.
Aby došlo k narušení soukromí, musely by se tyto dva subjekty dohodnout, což sice nelze vyloučit, ale značně to snižuje riziko a naopak to zvyšuje šanci na odhalení nekalého jednání.
Zde je vidět, jak je nežádoucí, když se spojuje role poskytovatele připojení a poskytovatele služby.
Pokrytí ne - ale model komunikace, kde je zpráva určená jednomu příjemci posílána všude a všem s tím, že si to nějak přeberou, je mi prostě proti srsti.Takhle mimochodem funguje i běžná mobilní síť, když vypneš mobil. Všechny BTS po celé republice pak začnou volat „hej hola
<tvoje_číslo />
jsi tu někde? někdo ti volá“.
I když jde jen SMSka? To pak by šlo teoreticky využít a upravit telefon tak, aby se standardně nehlásil a odpověděl až ve chvíli, kdy je to potřeba – tzn. když by mi celý den nikdo nezavolal ani mi nenapsal, tak bych svoji polohu nehlásil.
Tak by bylo potřeba před odesláním SMS příjemce prozvonit Nebo pak SMS vůbec neposílat – on by se připojil třeba přes WiFi na Jabber nebo jinam a tam by si zprávu přečetl. Vlastně by ani mobil nemusel síti odpovědět vůbec a neprozrazovat tak svoji polohu.
Nosná raketa byť nemusí, stačí vyzbierať peniaze na vystrelenie vlastnej družice. I keď stavba vlastnej rakety + nejakú pár km dlhú rampu magnetickými koľajnicami nech do toho nemusíme napchať toľko paliva by mohla byť celkom sranda.
ale Astra mi přijde velice levná a nechápu, jak se jim to může vyplatit.
To je teoreticky nějakých 80 GB za 650 Kč, ne? Ale ono je otázka, jak tyhle služby „bez FUPu“ fungují a jak by se tvářili na to, že bys stahoval permanentně a maximální rychlostí. Nemají třeba někde ve smlouvě, že to zase tak úplně bez FUPu není?
Oprava: oni píší „bez limitu“ ale nějaký FUP tam mají.
jsou vhodné pro uživatele internetu, kteří mají vysoké nároky na přenos dat (více než 3 GB měsíčně) a nevadí jim významné omezení rychlosti internetu v době vysokého provozu.
Čím více dat již uživatel během měsíce spotřeboval, tím výrazněji je jeho rychlost omezena v době špičky.
Takže na těch 80 GB ani zdaleka nedosáhneš.
Astra mi přijde velice levná a nechápu, jak se jim to může vyplatit.Podívej se na ten FUP, který to omezuje tak absurdně, že je to úplně k ničemu. Viz ta tabulka na straně čtyři v tom PDF, ze které plyne, že potom co stáhneš na tom nejlevnějším „neomezeném“ tarifu víc jak 2GB ti to pojede přes den 64-16kb/s. Na 16kb/s budeš mít asi problém i s telnetem, natožpak s webem. Já jsem docela zvědavý na ten google, jestli z toho nakonec něco bude, nebo ne.
Na 16kb/s budeš mít asi problém i s telnetem
Proboha, proč? Bývaly doby, kdy 14.4 kb/s byla běžná rychlost domácího modemu a telnetu to rozhodně problémy nedělalo. Telnet jsem provozoval i s 2.4kb/s modemem, ale tam už to samozřejmě trochu znát bylo.
Stallman je krásnej příklad takovýhototo extrémního pedantismu, paličatě trvajícím na určitém principu, zásadě, nebo i malichernosti a podřizující jí všechno včetně zdravého rozumu.Já ho vnímám jako idealistu, který ukazuje cíl, kterého se asi nepodaří dosáhnout, ale je dobře, že někdo něco takového dělá.
ke každé etické zásadě se v reálném světě najdou případy, kdy je srdcem i rozumem jasné, že je nutno ji porušitBylo by možné uvést příklady těchto porušení u Stallmanovy věrouky?
Nebo mi přijde naprosto legitimní se starat o to, jestli o mě něco shromažďuje data nebo sleduje moji polohu (mobil) tehdy a jen tehdy, když na tom fakt záleží, a ne když si válím šunky doma na gauči a píšu cancy na web nebo se poflakuju po městě, což si stejně každej dá dohromady i bez toho a může mi být úplně putna, jestli to facebook nebo google ví.
Takže ve chvíli, kdy ten mobil vypneš, nebo necháš doma, zatímco tvoji SPZ nafotí kamery u silnice, bude jasné, že o něco jde a ty se chystáš třeba ohlásit korupci nebo vypátrat nějakou špínu, kterou provádí vláda nebo nějaká velká firma.
Tlačíš sem situaci, která je výjimečná jako důkaz, že musíme žít absurdně, jako by tahle situace byla naprosto neustálá.A ty ji dokážeš předem rozeznat a vyhnout se jí? Já ne.
Přitom to nikdo nepotřebuje 99% času svého života a tudíž se s tím těch 99% času plácat nemusí.Vrah taky žije 99 % času podle zákonů a přesto mu to jedno procento změní život.
Přitom to nikdo nepotřebuje 99% času svého života a tudíž se s tím těch 99% času plácat nemusí.A to jedno procento jako co? Někdy stačí k průseru jeden paket, určitě méně, než 1 % komunikace. Atd.
Není. Pokud bude většina lidí laxních, budou najednou ti, kterým o něco jde, hrozně vidět a půjde jim o život. Takže být takhle laxní je nemorální a nezodpovědné. Když budeš většinu času dbát o svoje soukromí a většina dat a přenosů bude šifrovaná a jen občas to porušíš, je to v pohodě, protože v té většině se ztratí ti, kterým o něco jde.
Tzn. pokud máš rozumný důvod na soukromí kašlat, klidně to udělej (na vlastní nebezpečí), ale výchozí by měl být ten bezpečný režim.
Taky nezapomínej, že šrouby se utahují postupně, používá se salámová metoda – takže když se lidi neozvou včas a nezačnou se starat, tak pak už je pozdě. Změny jsou nevratné nebo ty náklady na nápravu jsou mnohem vyšší. Nezbytná analogie s autem: když ti bude v autě něco rachtat a ty se na to vykašleš, tak později dojde k selhání a ty se třeba někde vymlátíš – jasně, i takové auto se dá opravit, doktoři tě taky snad dají nějak dohromady a snad nikoho nepřejedeš… ale kdybys to řešil včas, tak to byla běžná oprava za zlomek ceny.
A jak už psali ostatní, význam informací se v čase mění – to že je někdo žid, teplouš, chodil na nějaké přednášky nebo koncerty, četl si určité knihy, weby, komunikoval s určitými lidmi atd., může být v nějaké době naprosto nepodstatná a nevinná informace, zatímco v jiné době těm lidem půjde o život.
Mě přijde na sto procent racionální, v souladu se svědomím i naprosto OK vzhledem k důsledkům toho krokuMně to _úplně_ OK nepřijde, ale asi bych to také udělal (nebo něco podobného). Právě proto píšu, že je to idealista.
Nebo mi přijde naprosto legitimní se starat o to, jestli o mě něco shromažďuje data nebo sleduje moji polohu (mobil) tehdy a jen tehdy, když na tom fakt záležíJá už jsem měl několik zkušeností, že se po čase zjistilo, že věci, které kdysi určitě nebyly důležité, najednou strašně jsou. To znamená, že asi nejsem schopen dopředu posoudit, jestli na něčem bude nebo nebude záležet, a je proto lepší se chovat přiměřeně paranoidně pořád (což teda ne vždy dodržuju, ale opět, bavíme se o idealistovi, ne o aktuálním stavu).
Já ho vnímám jako idealistu, který ukazuje cíl, kterého se asi nepodaří dosáhnout, ale je dobře, že někdo něco takového dělá.Ano, asi nějak podobně uvažovažovali autoři Bible. Idealismus ukazuje, jak by se jednat mělo. A v praxi: prostě SNAŽTE se dosáhnout cíle.
Ani nezabiješ nemůže být absolutní zásada, tak proč by měla být absolutní maximou taková prkotina, jako otevřenost softwaru a nepoužívaní takového, který není.
Viz Immanuel Kant:
Jednej jen podle té maximy, o níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem.
Chci mít pod kontrolou svůj počítač, chci mít soukromí, chci mít přístup k informacím a chci mít možnost informace šířit…
Ti, kdo omezují naše práva, chtějí to samé – ale jen pro sebe – šmíráci si pečlivě střeží svoje soukromí, tají svoje plány, svoje data, cenzoři hojně využívají propagandu, aby nacpali ostatním svůj názor. Chtějí soukromí, ale jen pro sebe, chtějí svobodu slova, ale jen pro názory, se kterými souhlasí, chtějí brát cizí zdrojáky, ale nechtějí sdílet svoje – protože ostatní lidé pro ně jsou méněcenný póvl.
Kategorický imperativ znám. Myslím, že bych bych právě chtěl, aby se lidi řídili etikou, která by dává smysl (tj. že racionálně bere ohledy na okolnosti), ne strnule podle přesně daných pravidel, z kterých není výjimka. Takový přístup k etice ostatně myslím nikdo nikdy neuhájil.Ani nezabiješ nemůže být absolutní zásada, tak proč by měla být absolutní maximou taková prkotina, jako otevřenost softwaru a nepoužívaní takového, který není.Viz Immanuel Kant:
Jednej jen podle té maximy, o níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem.
Jednej jen podle té maximy, o níž můžeš zároveň chtít, aby se stala obecným zákonem.Tak tohle nedodržuju (ale uvědomuju si, že je to špatně) - a myslím, že nikdo. Například používám proprietární HW a SW, protože alternativy jsou prostě extrémně nevýhodné z jiných hledisek.
Já to chápu spíš takhle: kdo ode mě někdy koupil nebo dostal software, tak k němu dostal i zdrojáky pod svobodnou licencí (nebo celá majetková práva), protože když já používám nějaký software, tak k němu taky chci mít zdrojáky a práva; když někomu dodám HW, tak tam nebudu dávat zadní vrátka a DRM, protože taky nechci, aby mě takhle někdo poškozoval.
Výrobce zaDRMovaného hardwaru taky nechce, aby s ním jiný dodavatel vyjebával, ale svým zákazníkům to dělá. Vláda, která šmíruje občany, tě zavře nebo zabije za to, že se pokusíš získat přístup k jejím datům. Stejně tak se zachová vláda, která provozuje cenzuru k těm, kteří by chtěli sabotovat šíření jejich propagandy. Jejich chování je v rozporu s kategorickým imperativem a je nemorální.
Co se týče používání proprietárního HW a SW, to je zase trochu jiná otázka – ale minimálně by si člověk měl být vědom, koho tím podporuje, jaká to má rizika a dopady a měl by zvážit, jestli to za to celkově stojí.
FSF je v tomhle hodně striktní a nepoužívá1 proprietární SW vůbec, ale neodsuzuje ty, kteří to dělají.
[1] jedinou výjimkou je „používání“ za účelem vyvinout svobodnou náhradu
Já to chápu spíš takhle: kdo ode mě někdy koupil nebo dostal software, tak k němu dostal i zdrojáky pod svobodnou licencí (nebo celá majetková práva), protože když já používám nějaký software, tak k němu taky chci mít zdrojáky a práva; když někomu dodám HW, tak tam nebudu dávat zadní vrátka a DRM, protože taky nechci, aby mě takhle někdo poškozoval.Kéž by to takhle fungovalo.
Někdy jsem kvůli rozbalení takového archivu musel dočasně nainstalovat druhý systém do virtuálu a do něj ten rozbalovací program.
Většinou je dobrým řešením přijetí takového souboru odmítnout s tím, ať to druhá strana pošle v jiném formátu. Průměrní uživatelé toto dělají běžně – řeknou, že „to nejde“ a nijak se nesnaží. Oproti tomu vzdělanější a schopnější uživatelé mají tendenci to nějak vyřešit a poprat se s tím. Ale proč by oni měli ustupovat, zatímco běžní uživatelé jsou neústupní až zabednění? Kam s tímhle přístupem bude situace směřovat?
Kam s tímhle přístupem bude situace směřovat?Kam? No přece do cloudu, do výrobků "out of box" apod. Lidé nechtějí něco, co sice funguje, ale je zároveň zdánlivě složitější na naučení, lidé chtějí to, co je jednoduché, a za předpokladu občasného selhání.
Na jednoduchých a použitelných řešeních není nic špatného, spíš naopak.
Šlo mi o něco trochu jiného – kdo se přizpůsobuje – když budou BFU neústupní, zatímco pokročilejší uživatelé jim budou vycházet vstříc[dokonce i způsobem, že BFU nepozná, že dělá něco špatně, protože ten druhý uživatel vyřešil problém bez jeho asistence a ani mu o tom neřekl], tak se BFU jednak nic nenaučí a jejich situace se nezlepší a jednak se může klidně stát, že se rozšíří a prosadí nějaká horší technologie.
A Richard Stallman prostě není člověk který udělá na „kravaťáky“ pozitivní dojem.Ani nemusí. Stallman není kapitalista. Osobně bych ho podle vzhledu tipl na tvrdého Marxistu, on to sice furt zapírá, ale bůh ví.
teda až na ten fakt že na 100% nejde o navoněný „kravaťácký“
svobodny software kombinuje myslenky socialismu, protoze se sdili, anarchismu, protoze muze kazdy delat na cem chce, a kapitalismu, protoze na tom kazdy muze vydelavat.No není to geniální? Úplně bych si uměl představit, že by na stejných třech principech mohlo fungovat všechno.
anarchismu, protoze muze kazdy delat na cem chceAle anarchista prej taky není. Tak já nevím. Je to prostě exot. Takhle bych ho politicky zařadil já.
John Sullivan ti přijde nedostatečně aktivní?
Nicméně osobně je pro mě RMS člověk na svém místě. Smysl FSF nevidím v tom, že se bude doprošovat korporací a kamarádit se s jejich šéfy. FSF utváří filosofii a udává směr – ostatní je už na nás všech – jinak to ani nejde, není v silách jednoho člověka nebo jedné organizace zachránit svět – lidé se musí sami chtít zachránit.