Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Sdružení CZ.NIC zavádí novou prémiovou službu VIP doména, která má pomoci se zabezpečením a zajištěním nepřetržité funkčnosti webových stránek na doméně s koncovkou .CZ.
Tiskni
Sdílej:
b) budou mít zisk, protože jsou díky svému monopolu na trhu zvýhodnění oproti normálním soukromým firmám?Uvědomuješ si, že, já nevím, .com, spravuje třeba plně komerční Verisign s úplně stejným „monopolem“ (vždycky někdo vytasí monopol, ale nedokáže vysvětlit, jak přidělovat domény z kolizního prostoru bez monopolu, ani proč to považuje za monopol když si může koupit .hu, .sk, .ru a .so), a Verisign dělá tisíc dalších komerčních činností včetně poskytování DNS hostingu? Nebo ti je tak strašně trnem v oku jejich právní forma, a kdyby se to předělalo na CZ.NIC s.r.o., tak by to bylo najednou v pohodě?
Uvědomuješ si, že, já nevím, .com, spravuje třeba plně komerční Verisign s úplně stejným „monopolem“A to je důvod, proč by se to u nás mělo zhoršit? Než se CZ.NIC vloni odkopal, tak jsem o nich měl docela dobré mínění. Proč by to tak nemohlo zůstat? Proč by to nemohla být politicky nestranná neutrální organizace, která se soustředí na tu jednu věc (správu národní domény) a přebytečné peníze lije do toho vývoje softwaru pro všechny?
vždycky někdo vytasí monopol, ale nedokáže vysvětlit, jak přidělovat domény z kolizního prostoru bez monopoluNěco se dá vyřešit technologicky (blockchain, chytré kontrakty…), ale úplně si nemyslím, že je nutné jít touhle cestou, zvlášť u národní domény. To druhé řešení je společenské tzn. monopol to sice bude, ale budou tu opatření, která zabrání jeho zneužívání.
proč to považuje za monopol když si může koupit .hu, .sk, .ru a .soTo je konkurence až v hodně dlouhodobém horizontu – např. když budu spouštět nový projekt, tak si můžu vybírat, jakou/jaké TLD použiji. Ale u stávajících věcí, kterých je naprostá většina, si vybírat moc nemůžeš, protože odkazy na tvoji doménu jsou ve všech internetových vyhledávačích, v záložkách a historii uživatelů, v konfiguraci různých systémů a zařízení… Každý radši zaplatí dvě stovky, než aby to měnil – bohužel neriskuje jen dvě stovky, ale i to, že někdo zneužije svého postavení a doménu mu sebere.
Nebo ti je tak strašně trnem v oku jejich právní forma, a kdyby se to předělalo na CZ.NIC s.r.o., tak by to bylo najednou v pohodě?Pokud by spravovali generickou doménu, tak to celkem v pohodě je. Ale národní doména by měla být majetkem národa (pro který ji spravuje stát, pro který ji spravuje nějaká dočasně zvolená organizace). A ne že dojde de-facto k její privatizaci a bude z toho těžit nějaká parta, která byla ve správný čas na správném místě. Moje představa je, že tu bude existovat jasně definovaná smlouva (lepší než současné memorandum) mezi státem a správcem jeho domény a v ní bude zaručena ta neutralita (která platí v obou směrech – aby doména byla chráněna před zneužitím státem, ale i tou organizací) a účel (poskytování technologie a překladu domén, který má fungovat vždy a pro všechny, bez ohledu na to, zda někdo obsah dané domény považuje za „závadný“ nebo naopak „chvályhodný“ – tohle nemá posuzovat správce domény a stát v naprosté většině případů taky ne – v krajním případě by mohl zasáhnout soud). Pokud je „potřeba“ (proč, v čím zájmu, kdo to posoudí a bude kontrolovat?) něco cenzurovat/blokovat, tak ať se to děje na úrovni IP sítí a poskytovatelů. CZ.NIC měl příležitost bránit svobodu slova a neutralitu domény před státem – ale bohužel fatálně selhal. Cenzuru mohou dělat rodiče svým nezletilým dětem nebo si ji může člověk dobrovolně zapnout u svého ISP, aby omylem neklikl na něco závadného a nezaviroval si počítač. Ale jinak mají mít občané volný přístup k informacím (které někdo publikuje). Jestli je považuješ za nesvéprávné blbce, tak doporučuji rovnou zrušit volby, protože hrát si na nějakou demokracii je zbytečné. Tady došlo ke zneužití pravidel, která měla sloužit k čistě technickým (ne politickým, názorovým) účelům. Jestli ten stát a ta organizace nejsou schopní se takového zneužívání vyvarovat, tak ať raději pravidla tyto zásahy vůbec neumožňují.
Proč by to nemohla být politicky nestranná neutrální organizaceNapadá mě argument že žádná akce je taky akce.
To je konkurence až v hodně dlouhodobém horizontu – např. když budu spouštět nový projekt, tak si můžu vybírat, jakou/jaké TLD použiji. Ale u stávajících věcí, kterých je naprostá většina, si vybírat moc nemůžeš, protože odkazy na tvoji doménu jsou ve všech internetových vyhledávačích, v záložkách a historii uživatelů, v konfiguraci různých systémů a zařízení… Každý radši zaplatí dvě stovky, než aby to měnil – bohužel neriskuje jen dvě stovky, ale i to, že někdo zneužije svého postavení a doménu mu sebere.Nj, ale to je jeden ze standardních problémů pozorovaných na trhu, ne? Při registraci domény jsi dobrovolně souhlasil s podmínkami. Mohl sis přece vybrat TLD, která v podmínkách mazání domén s kybernetickými útoky včetně sociálních neměla, a navíc tam byla garance, že se to příštích 20 let nezmění.
Cenzuru mohou dělat rodiče svým nezletilým dětem nebo si ji může člověk dobrovolně zapnout u svého ISP, aby omylem neklikl na něco závadného a nezaviroval si počítač.Technická, zaujala mě tato definice, která dělá rozdíl mezi cenzurou a moderací. To, o čem píšeš, by se jmenovalo moderace. Teda, teď mě napadá, že to má problémy v definici toho slova „want“, třeba v případě kdy ty informace silou tlačí nepřátelská armáda ;)
která platí v obou směrech – aby doména byla chráněna před zneužitím státemTo je nereálné, když je správce domény v jurisdikci toho státu.
No to by mělo být jedno, že je tlačí silou, ne? V okamžiku, kdy ty je chcešJá to myslel tak, že použije různé triky a manipulace, abys „chtěl“ něco co ve skutečnosti nechceš. Možná dobrým příkladem pro přiblížení té myšlenky by byla podprahová reklama (za předpokladu že funguje). Vlastně je to o tom, že „chtěl“ bude podobně špatně definované jako bývá třeba v reálných tržních prostředích špatně definované že kontrakt uzavíráš „dobrovolně“.
Alice chce vysílat nesvobodná autorsky chráněná díla a Bob je chce přijímat. V tomto případě dokonce víme z předchozích diskuzí, že si xkucf03 přeje minimálně Alici zcenzurovat a potrestat.Jistě. Protože to je něco, jako kdybys chtěl prodávat kradené věci (a navíc dobře věděl, že jsou kradené). To nemá se svobodou podnikání nic společného. Stejně tak pirátství nemá nic společného se svobodou slova. Jeden ze základních principů práva je, že člověk může postoupit jen tolik práv, kolik jich sám má (nemůžeš prodávat věc, která ti nepatří).
Křičet Hoří nebo šířit že je v Praze otrávená voda ve vodovodu. Obecně chci tyto informace od neznámých lidí přijímat, ale jenom za předpokladu, že jsou pravdivé. Když si to budou vymýšlet, tak budu mít párkrát špatnej den a pak už to budu ignorovat a až se to jednou opravdu stane, tak umřu. Totéž se zaplavováním telefonů 150 a 155 falešnými oznámeními.Jednu dobu jsem např. v autobuse potkával chlápka, který se dal vždycky s někým do řeči, začalo to nevinně a pak mu najednou vykládal, že za všechno můžou židi. Bylo to sice trochu nevkusné, ale jinak úplně neškodné. I kdyby mu někdo chtěl věřit, tak si může doma ty informace zkontrolovat z jiných zdrojů a udělat si vlastní názor. Ale když někdo bude křičet „hoří!“ nebo něco podobného, máš na rozhodnutí jen pár minut nebo vteřin a informaci si nijak ověřovat nemůžeš, takže nejspíš budeš radši předpokládat tu horší variantu, že má pravdu, a riskneš to, že se budeš chovat přehnaně opatrně. Stejně tak třeba pyrotechnici, hasiči, záchranka nebo policisté raději risknou zbytečný výjezd. Obě ty informace mají potenciál tě poškodit – ta první tě např. může připravit o pěknou dovolenou v Izraeli nebo výhodné obchodní příležitosti, které sis se svými židovskými přáteli mohl užít. Ta druhá tě zase může stát peníze, čas, stres, materiál atd. Zásadní rozdíl je ale v tom, kolik času máš na rozhodnutí a zda si můžeš informaci nezávisle ověřit nebo musíš předpokládat tu horší možnost (že je pravdivá). Další důvod je ten, že lhát o údajném požáru není vůbec k ničemu dobré a nejde to omluvit, že šlo o omyl, ale ten člověk to myslel dobře nebo to prostě vidí jinak. Všimni si, že když někdo uvidí západ slunce za lesem a začne křičet, že hoří les, nikdo ho za to zatýkat nebo po soudech tahat nebude, maximálně se mu budou ostatní smát. Ten člověk ale nelhal a myslel si, že skutečně hoří. Když ale budeš úmyslně lhát v situaci, kdy si lidi nemůžou tu informaci ověřit, tak je dobře, že je to zakázané a že tě za to potrestají. Na domácí nebo zahraniční politiku lze mít ale různé názory a lidé se můžou různě mýlit nebo mít sami zkreslené informace – to je normální a lidské – diskuse se prostě vedou a je na každém, aby si obstaral informace z různých zdrojů a udělal si vlastní názor. Jiný příklad: jsi na horách, je vánice a ty někomu schválně poradíš špatnou cestu a on tam umrzne – věděl jsi, že ten člověk nemá jinou možnost, než ti věřit, nemůže si informaci nezávisle zkontrolovat, tudíž jsi zodpovědný za jeho smrt. Zatímco když si kreslíš fiktivní mapy nebo šíříš dezinformace typu Česká přehrada nebo Meziklasí, tak ti nic nehrozí (nemělo by), protože každý si ty informace může v klidu ověřit z jiných zdrojů. Žurnalistika je z velké míry fiktivní žánr a každý novinář tu realitu nějakým způsobem ohýbá nebo i vytváří (a samozřejmě bude tvrdit, že on to nedělá, což je součást té fikce), buď podle svých představ a přání nebo dle zadání svého chlebodárce. Dělá se to hlavně skrze výběr událostí, osob a věcí o kterých napíšeš a o kterých ne, skrze podtext, citové zabarvení, volbu jednotlivých slovíček, skrze načasování zpráv nebo jejich selektivní publikaci různým lidem. Dělají to i rádoby seriózní média. A že některý novinář tu realitu ohýbá způsobem, který se tobě nebo vládě líbí a jiný ji ohýbá jinak? Takový už je život a ve svobodné společnosti by měla být svoboda i v tomhle. Jinak společnost ztratí schopnost sebereflexe a zvrhne se to v diktaturu.
Zásadní rozdíl je ale v tom, kolik času máš na rozhodnutí a zda si můžeš informaci nezávisle ověřit nebo musíš předpokládat tu horší možnost (že je pravdivá).OK, to je dobrý point.
Další důvod je ten, že lhát o údajném požáru není vůbec k ničemu dobré a nejde to omluvit, že šlo o omyl, ale ten člověk to myslel dobře nebo to prostě vidí jinak. [...] Na domácí nebo zahraniční politiku lze mít ale různé názory a lidé se můžou různě mýlit nebo mít sami zkreslené informaceEhm, říkal jsem, že šlo o případ, kdy se vyloženě prokázalo, že to je psyops s cílem škodit. A teda přijde mi, že tohle měli novináři i stát vystopovat dřív (a ne nějaký náhodný investigativec s youtube kanálem dva roky po činu) a mělo se to široce roztrubovat.
A teda přijde mi, že tohle měli novináři i stát vystopovat dřív (a ne nějaký náhodný investigativec s youtube kanálem dva roky po činu) a mělo se to široce roztrubovat.Tohle na jednu stranu dává návod, jak ten problém řešit, byť to na různé problémy funguje různě částečně. Na druhou stranu, je to jako řešit epidemii křičení Hoří instalací detektorů požáru všude a rozvodem kontrolek od nich, aby si každý mohl ověřit, jestli opravdu hoří. Nějaká pozitiva to má, ale je to divný.
K cemu bude "ceskemu" eshopu datart.czkde jsi vzal ze je cesky?
že jejich prohlížeče budou na vybraných stránkách zobrazovat varování, že daný web je „dezinformační“Jako kdyby to lidi nevěděli (ne že by cenzura a následná migrace na jiné TLD taky nějak pomohla výrazně víc než symbolicky).
Příští volby asi vyhraje Babiš, tak doufám, že si „demokrati“ užili svých pár minut slávy. Stálo to za to?Jo, lidi co jsou znepokojeni cenzurou budou volit zrovna Babiše…
ne že by cenzura a následná migrace na jiné TLD taky nějak pomohla výrazně víc než symbolickyTak znova: k čemu to tedy bylo dobré? Já to beru v lepším případě jako hysterickou reakci někoho, kdo nezvládl situaci (pak je tedy otázka, jestli takoví lidé mají řídit stát nebo důležitou infrastrukturu, zvlášť když nešlo o selhání jednotlivce a domluvili se na tom ve víc lidech a nikdo z nich to nezarazil) a v horším případě jako nebezpečný útok na naše práva. Cenzurou nepohodlných názorů se západ dostává na úroveň režimů, které tak rád kritizuje, a ztrácí morální převahu a věrohodnost.
Jo, lidi co jsou znepokojeni cenzurou budou volit zrovna Babiše…Ti asi zrovna ne. Ale já bych např. rád někomu doporučil volit ODS místo ANO, když už nějakou takovouhle stranu „musí“ volit. Jenže s tím, jakou neschopnost ODS předvádí, jakých přešlapů (což je dost velký eufemismus pro tu cenzuru) se dopouští a s jakými stranami se paktuje, tak na to kašlu. Ať si lidi místo ODS/Pětikoalice zvolí klidně toho Babiše, je mi to jedno.
Tak znova: k čemu to tedy bylo dobré?Možná k ničemu (přesunuli se na jinou TLD, což se samozřejmě dalo očekávat), možná tím vyslali signály a bylo to symbolické a začlo se o tom mluvit a tím se problém dostal do širšího povědomí.
akorát naštvali lidi, kteří je mohli podporovat nebo tolerovatAle kdepak, podívejte se zrovna tady na spoludiskutujícího - jakmile to bylo zapotřebí, hned udělal myšlenkový obrat o 180 a z cenzury najednou byla nutná obrana proti kybernetickému útoku
Pirátské doupě Warforum nefunguje. Neskončilo, ale hrozí mu, že přijde o českou doménu
Holt neměli VIP doménu.