Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Současně se zahájením mezinárodní konference věnované superpočítačům ISC'12 (International Supercomputing Conference) byl aktualizován seznam 500 nejrychlejších superpočítačů na světě TOP500. Nejrychlejším současným superpočítačem je Sequoia a stojí za ním IBM. Na stránce Sublist Generator lze zjistit například, že 462 počítačů z TOP500 běží na Linuxu, 335. nejrychlejší počítač se nachází na Slovensku nebo 496. nejrychlejší počítač využívá Intel Core i5. Doporučit lze také TOP500 statistiky.
Tiskni
Sdílej:
Nahodou, na 2 bezi Windows :-P.
Inak by mal zaujimalo, co sa tam v skutocnosti riesi, tj. viac ako "Research", "Finance", "IT services", "Web services", "Energy", "Defense" atd.
Skor by ma teda zaujimalo cca percentualne zastupenie tych, kde bezia fyzikalne simulacie, opakovane vypocty (na styl hladania kolizii k hashu), aspon exponencialne riesenia uloh, kde sa nic lepsie nevie alebo dalsie taketo triedy.
nevie niekto na co sa puziva ten slovensky superkompjuter?
Dik
D.