Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Seznamu vyhrožuje anonym. Požaduje 12,7 bitcoinů. Ivo Lukačovič nabízí odměnu za jeho vypátrání a pravomocné odsouzení. Tolik milionů Kč, kolik anonym dostane let natvrdo.
Tiskni
Sdílej:
Podobný šmejdi se vyskytují všude možně.Což platí i o Seznamu samotném a jeho vedení.
Co dělá Seznam zlého? Kdyby se nevěnoval zprávařině, tak nic. Jenže, kdo má noviny, má moc. Dřív byl Seznam celkem fajn, jako Yahoo. Jenže dneska je obsahem aktualit strašná žumpa, jako Yahoo.
Poslední dekádu je strašně okaté, jak Lukačovič přes Seznam tlačí svoji agendu víc, než kdy Babiš tlačil tu svoji přes MAFRA. Protože má Lukačovič miliardy a nejčtenější zprávařský web v Česku, nemusí být ani politik. Stačí, že má veliký vliv, který dokázal pohnout s volbami, aby nás zastupovali nehorázní zmrdi.
"Co dělá Seznam zlého?" je vskutku dobrá otázka.
To chce čas. Jako si státy poradili s finanční kriminalitou, tak si poradí i s kybernetickou. První růžky už vystrkuje Evropská unie, která na poli své působnosti vypotila NIS2. Čekám, že pro počítačové komunikační služby časem vzniknou podobné povinnosti, jako mají telefonní operátoři: Žádné anonymní účty, protokolování provozu a povinnost strpět napojení tajných služeb. A samozřejmě uvnitř silových složek vniknou struktury a procesy pro řešení těchto případů.
V ČR je například neoprávněné použití výpočetního systému trestný čin. Trestná je obecně i příprava a čin ve stádiu pokusu. Občas mě hryže svědomí, jestli bych neměl začít spamovat polici s každým pokusem o přihlášení k SSH. Zatím informuji jen zdrojového ISP, ale ti na to obecně kašlou, protože to jsou pro ně jen výdaje.
A pokud se budeme bavit o aktuální kauze, tak tam asi zřejmě došlo k potvrzení, že vyděrač je i majitelem peněženky, bo mu tam někdo ze srandy poslal almužnu a on to potvrdil (aspoň se to tvrdí v následujících tweetech).Že jsi majitelem peněženky se potvrzuje tak, že podepíšeš zprávu privátním klíčem té peněženky. Napsat „0,0001? jako fakt?“ může kdokoli (právě jsem to udělal). Každopádně když bys někomu chtěl takhle způsobit problémy, tak musíš získat jeho adresu, kterou ještě nepoužil, a současně to není nějaká co běžně zveřejňuje (třeba na webu jako donation adresu) - protože ta by šla vygooglit a hned by to bylo jasné. Takže to nejde úplně u kohokoli, musí to být někdo, kdo má byznys generující nové adresy (třeba nějaký eshop, který používá adresy pro odlišení objednávek), no a tam pak je zase nuda že asi stačí napsat policii „hele já mám tenhle eshop a ten to vygeneroval“ a pokud mají půl mozku (což není zaručeno), tak to taky hned pochopí.
To jako když mě někdo bude moc srát, tak mi stačí si zjistit jakou má bitkoinovou adresu a rozesílat jeho jménem vyděračské maily a o zbytek se postará policie a soudy? Proč vyděrač nepožaduje třeba XMR jestli nechce aby ho chytli? Majitel peněženky musí nějak dokazovat, že nikoho nevydíral? Se mi to celé nějak nezdá.nemáš používat takovou kokotinu, jako je krypto. Chtěl jsi neregulovaný "peníze" mimo zákon, máš cos chtěl-
To máš těžké. Osobně jsem rovněž toho názoru, že kdo chce odpálit nějakou bombu, nikoho předem neinformuje.
Jasne, jenze tohle je ucebnicovy scam, ze ktereho si Lukacevis dela reklamu a vaz to bere asi jen Max..Spíš učebnicovej příklad, jak našinec má ukrutnou potřebu ke všemu musí mít "vlastní" (blbý, ale odlišný!) názor, respektive nejen mít, ale taky všem říct.
Spíš učebnicovej příklad, jak našinec má ukrutnou potřebu ke všemu musí mít "vlastní" (blbý, ale odlišný!) názor, respektive nejen mít, ale taky všem říct.Tak snad se ti ulevilo.